שתף קטע נבחר

אישום: תושב אום אל-פחם עשה לייקים לדאעש

צעיר בן 22 הביע בפייסבוק תמיכה בארגון הטרור ונעצר על-ידי המשטרה ושב"כ. הוא הראשון שנעצר ומואשם בגין תמיכה בטרור ברשת חברתית

אבו רעד ()
אבו רעד

תושב אום אל-פחם, מחמד ג'מאל סולימאן אבו רעד (22), הואשם היום (ה') בתמיכה בדאע"ש באמצעות בפייסבוק. לטענת שב"כ, במהלך חקירתו הוא הודה בתמיכה בארגון הטרור האיסלאמי הקיצוני.

 

על פי כתב האישום החזיק אבו רעד חשבון ברשת החברתיתFacebook על שם "Mohammed Abo Raed IS" ובו יש לו 300 חברים. הוא הציג עצמו בפרופיל האישי שלו כ"רוצח שכיר" העובד כ"רוצח הכופרים אויבי האל", וכי בעבר עבד כ"מחבל". כמו כן, ציין הנאשם כי הוא "לומד ג'יהאד בשביל האל". בין החודשים פברואר- אפריל 2015, פרסם הנאשם בדף הפייסבוק שלו, במספר הזדמנויות, דברי שבח, תמיכה, אהדה והזדהות עם דאע"ש ומעשי אלימות הקשורים אליו, זאת ביודעו כי כל חבריו בפייסבוק יראו פרסומים אלה.

 

בכתב האישום נטען כי בתחילת חודש פברואר השנה העלה אבו רעד לדף הפסייבוק שלו תמונה של אדם המחזיק בדגל המזוהה עם דאע"ש וכתב "אלוהים גדול ולו התודות. עוד יבוא היום שבו אשרוף את דגל פלסטין וארים בו את דגל האיסלאם". הפרסום זכה ל- 3 חיבובים (לייקים). ב-17 למרס הוא כתב: "במרגמות, ב-RPG, בדמקה, ב-KPC, בקלצ'ניקוב ובקבוקי TNT, נבטא את קולנו - "ISIS. הפרסום זכה ל-17 חיבובים (לייקים).

 

יומיים לאחר מכן פרסם אבו רעד פוסט נוסף ובו תמונה של רעול פנים נושא נשק ולידו מוצב דגל המזוהה עם דאע"ש וכתב: "למאמינים אשר יוצאים להם למלחמה ניתנת בזאת רשות להילחם כי נגרם להם עוול. אלוהים יכול לחוש לעזרתם". הפרסום זכה ל- 17 חיבובים (לייקים).

 

"הנאשם במעשיו אלה, החזיק לטובת ארגון דאע"ש חומרי תעמולה, פרסם במספר הזדמנויות פרסומים בכתב דברי שבח, תמיכה, אהדה והזדהות לטובת התאחדות בלתי מותרת וכן פרסם סמלים השייכים להתאחדות בלתי מותרת", נטען בכתב האישום.

 

אבו רעד נעצר לפני כמה שבועות אחרי פעילות משותפת לשב"כ ולימ"ר חוף של משטרת ישראל. "אין בסיס לכל ההאשמות. הרבה אנשים כותבים סטטוס תמיכה בדאע"ש ולא עוצרים אותם", אמר קרוב משפחתו של אבו רעד. "מעצרו מיותר ולא תורם בכלום. אני מקווה שהוא ישתחרר ובסוף ההר יוליד עכבר. מדובר באדם צעיר שאין לו שום קשר לארגון דאע"ש".

 

ב-3 בספטמבר האחרון הכריז שר הביטחון משה יעלון על דאעש כהתאחדות בלתי מותרת מכוח תקנות ההגנה (שעת חירום). מבין כל האזרחים הישראליים שנעצרו או הואשמו עד כה במעורבות או תמיכה בארגון, אבו רעד הוא הראשון שנעצר והואשם רק כי שיתף ועשה לייקים לפוסטים של ארגון דאעש או לכאלה שתומכים בו.

 

לפני כשבועיים, לראשונה בישראל, נשלח אזרח ישראלי לכלא בגין הסתה בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות. מדובר בעומר שלבי (44), מזכ"ל תנועת פתח במחוז ירושלים, שנידון בבית משפט השלום בירושלים לתשעה חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשע בהסתה ובתמיכה בארגון טרור בעקבות התבטאויות בפייסבוק. בזמן הפרסומים היו לו כ-5,000 חברים בפייסבוק ו-755 עוקבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו רעד: תמיכה ברשת החברתית
מומלצים