שתף קטע נבחר

לן בלווטניק רוכש את ערוץ 10

קבוצת RGE בשליטת לן בלווטניק, אביב גלעדי ואודי רקאנטי אישרה את רכישת 100% ממניות הערוץ. במקביל: דרישת החוב של נתניהו מערוץ 10, בסך 16.8 מיליון שקל על הארכת הזיכיון, תגיע לאישור מחדש אצל כחלון, לאחר שהמדינה הבינה כי לא תוכל להגן על ההחלטה בבג"ץ

אם לא יהיו מכשולים בלתי הגיוניים ומכשלות של הרגע האחרון, ערוץ 10 יימכר כנראה היום (ה') או מחר לקבוצת RGE שבשליטת לן בלווטניק, אביב גלעדי ואודי רקאנטי. כך bnxr ל-ynet בידי גורמים המעורבים בעיסקת המכירה. אנשי קבוצת התקשורת מוכנים להשקיע בערוץ 190 מיליון שקל תמורת 100% ממניותיו.

 

 

מרבית הסכום ילך לכיסוי חובות ערוץ 10 ולהשקעות בתוך הערוץ. 10 מיליון דולר יינתנו לשני בעלי המניות הנוכחיים של הערוץ, יוסי מימן וארנון מילצ'ן.

 

בשעות אלו שוקדים כל הגורמים על הסרת המכשולים האחרונים, כדי להגיע להסכם חתום עד סוף השבוע. עם זאת, גורמים המעורבים בחתימה לא הביעו ביטחון מלא בסגירת העסקה. "בשבוע שעבר היתה החתימה קרובה מתמיד, אלא שהחלטת ראש הממשלה נתניהו הבריחה אותם", אמר אחד הגורמים.

 

"ברוטליות רגולטורית"

בכך, התייחס הגורם להחלטת קבוצת RGE לחזור בה מכוונתה לרכוש את הערוץ, בעקבות החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקבוע דרישת חוב של 16.8 מיליון שקל מהערוץ בגין הארכות הזיכיון שניתנו לו בשנים 2012-2015, דרישה עליה חתם נתניהו ביומו האחרון כשר האוצר, לפני השבעת הממשלה.

 

בעקבות הוראת נתניהו, עתר ערוץ 10 לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין יורם בונן וברק גליקמן ממשרד פישר בכר חן. העתירה התמקדה בטענה, כי ההחלטה התקבלה בהליך שכלל פגמים קשים וחמורים וללא שימוע כדין לערוץ.

 

בעתירה נאמר, בין היתר: "התנהלותו של נתניהו כשר האוצר היתה התנהלות המאופיינת בברוטליות רגולטורית, בהתייחסות לזכות הטיעון של ישראל 10 כאסקופה נדרסת, שתוצאתה היא פגיעה קשה בערוץ 10, תוך סכנה מוחשית לעצם קיומו בטווח הזמן המיידי, לפלורליזם בשוק התקשורת ולחופש הביטוי".

 

היום קבע היועץ המשפטי של משרד האוצר, יואל בריס, בחוות דעת שפרסם, כי החלטת ראש הממשלה בנוגע לדרישת חוב מערוץ 10 תצטרך לחזור לחתימה מחדש של שר האוצר הנוכחי משה כחלון. בריס קבע כי מכיוון שהחלטת נתניהו עדיין דורשת את אישור הוועדות הרלבנטיות בכנסת, והוועדות האלו עדיין לא הוקמו, בכל מקרה היא תובא לאישור מחדש של שר האוצר הנכנס כחלון בהתייעצות עם נתניהו כשר התקשורת.

 

חוות הדעת של בריס נובעת ככל הנראה מאי-יכולתה של המדינה להגן בבג"ץ על החלטת נתניהו. בנוסף, נתניהו חתם על קביעת החוק לערוץ 10 עוד לפני שהסתיים המועד האחרון אותו נתן בריס לערוץ להגשת תגובה. למעשה בריס היה צריך לעצור את נתניהו מלחתום על דרישת החוב מלכתחילה.

 

נתניהו אימץ את עמדת הרשות השנייה לגבי גובה החוב, על אף שעמדת אגף תקציבים באוצר היתה כי התשלום לא צריך להיות מעל 5 מיליון שקל. לפני שיקבלו נתניהו וכחלון את ההחלטה החדשה יוכל ערוץ 10 להגיש חוות דעת מטעמו.

 

חתימה בדקה ה-90

קבוצת RGE, המחזיקה בין השאר בערוץ הספורט וערוץ הילדים, הודיעה לאחר החלטת נתניהו כי היא נסוגה מהעסקה, לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן. אולם בימים האחרונים חזרה הקבוצה במפתיע אל שולחן המשא ומתן וכעת גם אישרה את ההסכם לרכישת הערוץ.

 

העסקה נחתמת בדקה ה-90: עד יום ראשון הקרוב צריך ערוץ 10 להעביר לרשות השנייה ערבויות בנקאיות וכתבי התחייבות בגובה 90 מיליון שקל. כמו כן עד יום ראשון צריך הערוץ להסדיר את הבעלות כאשר כרגע 25% ממניותיו נמצאים אצל נאמן. ללא עמידה בתנאים אלו, לא יקבל הערוץ רישיון ל-15 שנה נוספות.

 

השתתף בהכנת הידיעה: אופיר דור, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום שאול גולן, ידיעות אחרונות
צילום שאול גולן, ידיעות אחרונות
מומלצים