שתף קטע נבחר

"זכיתם" במאות אלפי אירו בסמס? הנה האמת

יתכן שגם אתם קיבלתם הודעות סמס על זכייה ב-825 אלף אירו, או ב-500 אלף ליש"ט במסגרת הגרלה אירופית או של מיקרוסופט וקוקה קולה. גם אנחנו. שלחנו מייל נרגש ל"מארגנים", שמיד אישרו שהחתולים שלנו (אלה השמות שמסרנו כשביקשו פרטים) אכן זכו בפרס. רק קודם כל נדרשנו לשלם

קיבלתם הודעות סמס על זכייה ב-825 אלף אירו והתעלמתם כי זה בבירור ספאם? כעבור כמה ימים הודיעו לכם על זכייה נוספת ב-500 אלף ליש"ט והפעם חשבתם שאולי, אולי, בכל זאת זכיתם? בואו נגלה לכם במה באמת "זכיתם". 

 

מכירים עוד תרמיות בסמס? שילחו לנו >>

 

מיקרוסופט + קוקה קולה  = לוטו. ברור ()
מיקרוסופט + קוקה קולה = לוטו. ברור

גם אנחנו קיבלנו את ההודעות האלה, והאמת? לא התרגשנו. כמו רוב העם היושב בציון, גם אנחנו למודי הודעות שיווקיות ושקרים, שקופים יותר או פחות, שנשלחים חדשות לבקרים לאזרחי ישראל המחזיקים בסלולרי. כל אלה לימדונו שסמס המבשר על זכייה בהגרלה, שכלל לא השתתפנו בה מלכתחילה, משמעותו שקר מוחלט, עבודה בעיניים או תרמית עלובה במיוחד.

 

שלא להפתעתנו – גם רוב הסובבים אותנו קיבלו את הודעות הסמס על הזכיות, (או שמא מדובר בשתי הודעות על אותה זכייה בדיוק – לנוכלים הפתרונים). כיוון שבקרב מכרינו יש גם אנשים תמימים וההודעות אמנם מעוררות שאט נפש, אך גם סקרנות, החלטנו לפנות לשולח. גם אם מדובר בתרמית, רצינו לבדוק מה בדיוק הוא זומם ואיך בדיוק הוא רוצה לגזול מאיתנו כסף, שכן ברור היה לנו שלא נראה שקל מ"הזכייה" הזאת, בטח לא אירו או ליש"ט.

ההודעה נשלחה ממספרי טלפון רבים, אבל כתובת המייל אחת היא ()
ההודעה נשלחה ממספרי טלפון רבים, אבל כתובת המייל אחת היא

זו אותה גברת, רק בשינוי אדרת ()
זו אותה גברת, רק בשינוי אדרת
  

נציגת החברה: ד"ר מכובדת (או שלא)

להודעות שנשלחו ממספר טלפון מזוהה, צורפו שתי כתובת מייל. פנינו לשתיהן בהתלהבות: אוקיי, זכינו. מה עושים עכשיו?

 

קיבלנו תשובה עוד באותו יום מנציגת חברה כלשהי הממוקמת לכאורה בברלין, גרמניה. במענה, כינו אותנו "הזוכה". כמה מרגש. "טוב לשמוע ממך, בנוגע לתוכנית הפרס הסלולרי של קוקה קולה ומיקרוסופט. שמי הוא ד"ר קלי מור ואני אחראית על הזוכים", כך נכתב.

 

לטענתה של ד"ר מור, הפרס, בסך 500 אלף ליש"ט, הוא לציון 68 שנים לחברה. כל המשתתפים נבחרו באמצעות סינון ממוחשב ונשלפו מ-25 אלף מספרי טלפון של חברות ו-30 מיליון מספרי סלולרי של אנשים פרטיים, השייכים ל-45 רשתות סלולריות באוסטרליה, ניו זילנד, דרום אמריקה, צפון אמריקה, אירופה, אסיה, אפריקה. היא הוסיפה ש"המהלך הזה, הוא חלק מתוכנית בינלאומית לפיתוח, שנערכת באופן שנתי במינכן גרמניה".

 

האירוע השיווקי הזה, כך טוענת ד"ר מור - אם היא בכלל ד"ר, מאושר על ידי מועצת ההימורים הגרמנית ויש לו רישיון ממועצת ההימורים הבינלאומית. "זה אירוע ראשון מסוגו", טענה אותה דמות פיקטיבית שכתבה לנו. לא הבנו כלום, אבל סבבה. הבי לנו את הכסף.

 

נא לשמור על הזכייה בסוד

כדי לאשר את הזכייה, נתבקשנו למלא פרטים אישיים ב"טופס", הכולל שם מלא, מספר טלפון נייד, מספר דרכון, כתובת, תאריך לידה, מדינה, אזרחות, מין, מקצוע, כתובת מייל אלטרנטיבית, מספר סלולרי נוסף. בנוסף היה עלינו לבחור איך אנו רוצים לקבל את הפרס? האן ברצוננו לקבל את סכום הזכייה בדואר, או שמא החלטנו לטוס לגרמניה כדי לאסוף את הפרס?

 

כמו כן היה עלינו לכתוב שהפרטים שמסרנו נכונים, ושבכל מקרה של נסיבות לא צפויות, קרוב המשפחה הכי קרוב אלינו יוכל לאסוף את סכום הזכייה.

 

ד"ר מור גם המליצה לשמור על הזכייה בסוד, "עד שתקבל את הכסף, כדי למנוע מאחרים לדרוש את הכסף בשמך, מה שעלול להביא לפסילה".

 

אנחנו גם פלסטינים והחתולים שלנו הם אכן הזוכים

אין בעיה, שלחנו פרטים אישיים שהם אמינים כמו הד"ר מור הזאת. כך למשל, השם שלנו הורכב משמות של חתולים הקרובים לליבנו. המדינה: ישראל. האזרחות: ירדנית. מספר הטלפון: פלסטיני (שילוב לא קיים של קידומת מפעיל פלסטיני וקידומת של מדינת ישראל).

 

קיבלנו תשובה מהירה ומשמחת: "מזל טוב על הזכייה, מההגרלה של מיקרוסופט וקוקה קולה (או ליתר דיוק: Microsoft & Cocacola Mega Jackpot Lottery, במקרה הזה. השם השתנה כמה וכמה פעמים במהלך המיילים)".

 

למרות שכאמור נתנו לחברה פרטים לא נכונים, נמסר לנו כי "אנחנו שמחים להודיע לך כי עברת בהצלחה את בדיקת מספר הסלולרי ואת בדיקת טופס הרישום ואלה נמצאו תואמים לנתונים שנמצאים בידנו". הידד!

 

תשלומים מגרמניה באישור האוצר הגרמני

אוקיי, יאללה. בואו נגיע לתכל'ס: איך אנחנו מקבלים את הפרס, כלומר, איך אתם גונבים מאיתנו כסף? עד כה ההתכתבות המתישה לא הניבה תשובות לשאלה הזאת.

 

ד"ר מור הסבירה שכדי שנקבל את הצ'ק, שאמור להיות "מכובד על-ידי כל מוסד בנקאי בעולם, אני ממליצה לך לפנות לחברת המשלוחים שלנו, כדי שהם יוכלו להשלים את המשלוח של הצ'ק וכן תקבלי בנוסף מסמך אישור זכייה, אישור תשלום ממשרד האוצר הגרמני".

 

למרות האסוציאציה הלא מאוד נעימה של שילומים מגרמניה, שלחנו מייל לחברת המשלוחים. כתובת המייל שלה, הכלל לא מעוררת חשד הינה: info.fastservicecourier11@fastservice.com.

   

"התתני לי בונוס קטן מהזכייה"?

בכותרת המייל נתבקשנו לציין את מספרי אישור הזכייה. אם אתם רוצים לנסות את מזלכם ולחטוף לנו את הזכייה, הנה הם: CPE/OWN/9876. ד"ר מור החמודה אף ביקשה שנעדכן אותה כשנקבל את הפרס.

 

פה החלה הנכלוליות לצוץ, אך לא במלואה: "שימי לב, עלות המשלוח של החבילה שלך, תהיה על חשבונך, לא על חשבון המגה הגרלה של מיקרוסופט וקוקה קולה", כתבה. בנוסף, ציינה: "אי אפשר לנכות את הסכום מסכום הפרס, כיוון שכל הסכום במלואו מבוטח לפי ערכו האמיתי".

 

בהמשך, היא מציעה סיוע בכל בעיה ומסיימת בנימה ביזארית: "אני מקווה שתשקלי לתת לי בונוס קטן, אחרי שקיבלת את הזכייה". אוקיי.. מה?

 

אל תשכחי לתת לי נתח מהזכייה ()
אל תשכחי לתת לי נתח מהזכייה

 

בסופן של עוד כמה פרוצדורות, קיבלנו פנייה מחברת השילוח. הפרס מתקרב. נציג החברה מתאר במייל: משלוחים בים, ביבשה  באוויר, על אופנועים ומה לא. נשמע טוב. משקל החבילה שלנו: 0.13 ק"ג. צבעה: חום. מתי היא תגיע? או. כאן עלינו לשלם.

 

המזימה נחשפת: הפרס יעלה לך כאלפיים שקל

מדובר ב"תשלומי חובה", כך לפי נציג חברת המשלוחים שמתנצלת: התמחור הוא לפי מידת הרגישות של החבילה.

 

מחירי המשלוח, כמובן הזויים, כי כאן הדג (כלומר אנחנו) אמור לבלוע את הפיתיון (כלומר לשלוח ל"חברת השילוח" כסף רב ולעולם לא לראות את כספי "הזכייה", שכל העולם ואחותו זכה בה).

 

יש 3 אופציות למשלוח. היקרה: משלוח אקספרס - תוך יום. התמחור כולל משלוח, ביטוח ומס. סך הכל: 538.53 אירו. לפי שער של 4.2413 שקל מדובר ב-2,284 שקל.

 

יקר? יש גם אופציית פרימיום: ב-415.81 אירו (1,763.57 שקל) תקבלו את המשלוח תוך 3 ימים. אופציה שלישית משלוח רגיל (7 ימי עסקים במקרה שהדואר מתפקד): 335.98 אירו, או בעברית: 1,424 שקל.

 

כמובן שהתשלום חייב להיות מיידי ולא דחוי וכמובן שלא מקבלים מזומן. וכמובן, אזהרה: אם לא תענה לדואר זה תוך 7 ימים, לא תתחתני 7 שנים, סליחה, כספי הזכייה יחזרו להגרלה. אוי לא. אז כיתבי לנו מהר ונכתוב לך מתי תגיע החבילה. ומזל טוב.

רוצה לזכות בלוטו? קודם תשלם ()
רוצה לזכות בלוטו? קודם תשלם
 

שילחו את הכסף לבלגיה והשליח יצטלם אתכם

זו נשמעת כמו עסקה טובה, מר ברייט ג'ונסון, לכן בחרנו באופציה 2: משלוח תוך 3 ימים ב-415.81 אירו. בתשובה, בין השורות, מר ג'ונסון כותב לנו פתאום שהחבילה תכיל גם לפטופ אפל 3G. הפתעה נעימה, למרות שלא ברור באיזה דגם מדובר וללפטופים של אפל קוראים בכלל מקבוק.

 

לזכייה נוסף לפטופ ()
לזכייה נוסף לפטופ

 

"יש לנו 3 זוכים אחרים בהגרלה", דאג לעדכן אותנו. "מדרום אפריקה, מלזיה ודנמרק", ואז הוא מגיע לפואנטה: לאיזה חשבון לשלוח את הכסף.

 

החשבון הוא על שם אנתוני אגיפו (ANTHONY EGIEPO), כתובת: 38, Boulevard de Waterloo, Brussels 1000, Belgium. כן מבריטניה וגרמניה עברנו לבלגיה.

 

אחרי התשלום יש לשלוח אישור תשלום ומספר דרכון. ברגע שהשליח שלנו יגיע למדינתכם הוא ייצור אתכם קשר. אחרי שהוא ידפוק בדלת, הוא גם יצטלם איתכם כדי להוכיח למיקרוסופט וקוקה קולה שקיבלתם את החבילה הזוכה.


 

 

החלטנו לוותר

אז מה היה לנו כאן? זכייה שמתומחרת באירו ואז בליש"ט, מחברה שלכאורה ממוקמת בגרמניה והתשלום שלנו עבור המשלוח - יועבר לחשבון בבלגיה. יש פה גם שילוב בלתי אפשרי בין שתי חברות שאין ביניהן קשר: קוקה קולה ומיקרוסופט. בנוסף, כדי לקבל את כספי הזכייה, עלינו לשלם ממון רב. בצער רב, למרות שלא בכל יום זוכים בסכום כסף כזה, החלטנו לוותר על התענוג.

 

בקוקה קולה מסרו שאין לחברה קשר ל"הגרלה".

 

ממיקרוסופט ישראל נמסר בתגובה: "לצערנו מדובר בהונאה, ניסיון לרמות אנשים ולגנוב מהם כסף או מידע אישי. העצה שלנו היא לא להגיב להודעה אלא למחוק אותה. למידע נוסף על הונאות ומתיחות, אנחנו מעודדים אנשים לבקר באתר הזה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים