שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחיר אפליה דתית בבריטניה: 16 אלף פאונד
  הצעירה היהודייה ציינה שהיא שומרת שבת, וסוכנות השכרת הרכב "ג'יגסו מסעות" החליטה שלא לקבלה לעבודה. השופט הבריטי הכריע: מדובר באפליה על בסיס דתי, וקבע כי על הסוכנות לשלם לה פיצויים בסך 16 אלף פאונד

  אורלי פחימה (23) צעירה דתייה ממנצ'סטר, נענתה להצעת עבודה בסוכנות הרכב "ג'יגסו מסעות". היא שלחה קורות חיים, הוזמנה לראיון עבודה, והכל נראה כשורה - עד שציינה באוזני המעסיק העתידי כי היא "שומרת שבת". המשמעות: אורלי תוכל לעבוד ביום שישי עד השקיעה, אך ביום שבת לא תוכל לעבוד כלל עד רדת הלילה.  

   

  כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

   

  המגייס מטעם הסוכנות אף ציין באוזניה של פחימה, על פי ה"טלגרף", כי לרשות העובדים עומדים שני ימי חופש בשבוע. אך המעסיק, כך מתברר, אהב פחות את המגבלה החדשה, והחליט לבסוף שלא לקבלה לעבודה.

   

  "ג'יגסו מסעות" (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
  "ג'יגסו מסעות"(צילום: Google Maps)

   

  פחימה, החליטה שלא לוותר, ותבעה אותו בבית הדין לעבודה. שופטי בית הדין קבעו כי סוכנות הרכב "ג'יגסו מסעות" הפרה את איסור אפליית עובדים מטעמי דת. לפיכך, על פי כלי התקשורת בממלכה המאוחדת, חויבה הסוכנות בתשלום של כ-8,000 פאונד בגין אובדן רווחים לפחימה, ו-7,500 פאונד על פגיעה ברגשותיה, בנוסף ל-1,200 פאונד ריביות והצמדה. סך הכל: כ-16 אלף פאונד טבין ותקילין.

   

  <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  עורך דינה של פחימה, קווין מק'קנה, אמר בתגובה לפסק הדין כי "המקרה משמש תזכורת למעסיקים על חובותיהם גם כלפי המועמדים לעבודה - ולא רק עובדיהם בפועל". מק'קנה הוסיף: "פסק הדין מראה שרוב המעסיקים עדיין אינם מבינים את מלוא היקפו של החוק למניעת אפליה בקבלה לעבודה".

   

  לא עובדת בשבת? אין עבודה

  על פי ה"דיילי מייל", סיפרה פחימה כי בטרם הגישה את התביעה, בקשה מהסוכנות לבחון מחדש

  את החלטתם. "זה היה מאוד לא הוגן", אמרה. "הם לא התחשבו כלל במצבי. הם יכלו לקבל אותי לעבודה, ולהתגמש עם המגבלה, אך טענו כי זה מסובך מדי. הם יכלו לסייע, אך בחרו שלא".

   

  היא ציינה בנוסף כי מלבד מגבלת השבת, היא הודיעה להם שהיא פתוחה לכל משמרת או ימי עבודה אחרים. "זו סוכנות שעובדת שבעה ימים בשבוע, 24 שעות. הצעתי להם לעשות יותר משמרות לילה, ולעבוד קבוע בימי ראשון (יום החופש הרשמי בבריטניה).

   

  "אמרתי להם גם, שבימי הקיץ אני יכולה לעבוד כרגיל בימי שישי, כמעט עד הלילה. ניסיתי להתאים את עצמי עד כמה שאני יכולה. ביקשתי מהם לגלות גמישות נקודתית, אך הם סירבו".

   

  במאי בשנה שעברה קיבלה פחימה מכתב מהסוכנות, שבה נכתב בין היתר: "לאחר שיקול דעת מעמיק, איננו יכולים להציע לך משרה בשלב הזה. אנחנו עדיין מחפשים עובדים שיהיו גמישים מספיק ויעבדו גם בשבתות".

   

  החברה המפלה "מאוכזבת מהפסיקה"

  פחימה עובדת כיום בחברה קטנה, ושותפה בצוות של ארבעה עובדים בלבד. "כשהודעתי להם על

  המגבלה שלי לגבי עבודה בשבת, הם אמרו שאין בעיה", היא סיפרה. אני לא מבינה איך חברה קטנה עם מיעוט עובדים יכולה לגלות גמישות, וחברה גדולה של אלפי עובדים לא".

   

  עורכי הדין של חברת "ג'יגסו מסעות" טענו במהלך המשפט, כי פחימה שיקרה במהלך הריאיון ובמהלך השיחה המקדימה בטלפון לגבי זמינותה לעבודה. עם קבלת גזר הדין ציין דובר החברה כי "החברה מאוכזבת מאוד מפסק הדין" וכי "המקרה הוצג באופן שגוי בבית המשפט" - וכינה את פחימה "מועמדת לא מוצלחת לעבודה". הם הוסיפו וציינו כי "החברה מקפידה על גיוון תעסוקתי, ומעסיקה בסניפיה השונים במדינה כ-65 לאומים שונים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  שומרי שבת זכאים לעבוד גם בבריטניה (אילוסטרציה)
  צילום: Shutterstock
  מומלצים