שתף קטע נבחר

בריטניה: פדופיל נמלט מהחוק בסיוע רבנים. ביהמ"ש קבע: מאסר ארוך

במשך שנים נקבר סודן של שתי נערות שהותקפו מינית בידי המורה שלהן ליהדות, לאחר שבכירי הקהילה החרדית בסלפורד העדיפו שלא לדווח לרשויות. רק לאחר שאחת הקורבנות התלוננה, הוא נעצר, נמלט לישראל והוסגר. השופט קבע כי אין מנוס מעונש מאסר ארוך, והתקשורת הביעה ביקורת על "'המאפיה' היהודית שהעדיפה לשלוח אותו לטיפול פסיכולוגי"

בבריטניה לא מבינים כיצד רב בקהילה היהודית במנצ'סטר, שתקף מינית את תלמידותיו – הצליח להתחמק מדין פלילי במשך שלוש שנים, מרגע שנודע על מעשיו, לאחר שבית הדין הרבני המקומי סירב לערב את המשטרה. "המאפיה היהודית", כתב אחד העיתונים בכותרת, "העדיפה לשלוח אותו לטיפול פסיכולוגי".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בשבוע שעבר הורשע טודרוס גרינהויז (50) בתקיפה מינית ומעשים מגונים בשתי נערות שהיו תלמידותיו. בכך הסתיימה פרשה ארוכה שראשיתה בשנת 1990, אז הותקפו הנערות. המקרה נחשף בשנת 2009, במסגרת טיפול פסיכולוגי שאותו עברה אחת הקורבנות, עקב קשיים שהתגלעו בחיי הנישואין שלה - אך בכירים בקהילה החרדית שידעו על כך, בחרו שלא לדווח לרשויות.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

על אף שגרינהיוז (50) הכחיש נמרצות את המיוחס לו, הוא הורשע בכל שבעת האישומים נגדו, והעונש בעניינו צפוי להינתן בחודש הבא. על פי טענות התובע במשפט, ועדויות שמסרו הרבנים - ראשי הקהילה החרדית שאליה הוא משתייך ידעו על המעשים עוד בטרם הגישה אחת הקורבנות תלונה לרשויות, אך סירבו לערב את המשטרה. תחת זאת, נשלח התוקף לטיפול פסיכולוגי.

 

השופט: "עונש מאסר משמעותי הוא בלתי נמנע"

גרינהויז היה מורה מכובד בקהילה החרדית בסלפורד שבמנצ'סטר - ובנו של דיין מוכר בלונדון, הרב דוד גרינהויז. על פי הדיווח "בדיילי מייל", בשנת 1990 תקף את תלמידותיו שהיו אז בנות 14 ו-15.

 

"לא הביע כל חרטה". טודרוס גרינהויז (צילום: דיילי מייל) (צילום: דיילי מייל)
"לא הביע כל חרטה". טודרוס גרינהויז(צילום: דיילי מייל)

 

ב-2009 – עם חשיפת הפרשה – בחרו הקהילה וראשיה שלא לדווח לרשויות, כך טען התובע במשפט, אליסטר וובסטר. בכירים בקהילה העידו כי העדיפו שלא לערב את המשטרה משום שלא רצו "להרוס את חייהן" של הקורבנות. במקביל שלחו את גרינהויז, אב לעשרה, לטיפול פסיכולוגי במרפאה מקומית.

 

השופט טימותי הולרויד אמר בהקראת גזר הדין, כי "מטבען של העבירות, וכן המעורבות הגבוהה של התנהגות מניפולטיבית, לצד כפירה מוחלטת בכל אשמה - עונש מאסר משמעותי הוא בלתי נמנע".

 

"לא הביע כל חרטה"

אחת מקורבנותיו של גרינהויז העידה כי "הוא הניח את ידיו על

הכתפיים שלי וניסה להכריח אותי. הוא אמר לי שזה הולך להיות נחמד. אמרתי לו לא, שאני באמת-באמת לא רוצה. אני זוכרת אותו מנסה שוב ושוב, ניסיתי להגיד לו ללכת, אבל הוא כל הזמן אמר: את הולכת לנסות את זה, ואת הולכת ליהנות מזה".

 

ד"ר מיכאל סוכאדר, הפסיכולוג שטיפל בצעירה, תיאר כי אחרי הווידוי היא הגישה לו דף המפרט את התקיפות המיניות שעברה על ידי גרינהויז. הוא ציין כי מאז הגילוי וניפוץ ההכחשה העצמית שבה שקעה - מצבה הנפשי הידרדר.

 

ד"ר סוכאדר העיד כי יזם מפגש עם גרינהויז בנוכחות שני רבנים מהקהילה, במסגרתו עימת אותו עם ההאשמות, וציין בפניו את הדאגה שהוא חש לשלום הציבור. "הדבר היחיד שהוא ענה לי', אמר ד"ר סוכאדר, "היה: 'מה אתה רוצה שאני אעשה'? הוא לא הביע כל צער או חרטה על מעשיו".

 

על פי הדיווח "בג'ואיש כרוניכל", אחת התקיפות התבצעה בג'קוזי במלון, וגרינהויז התוודה עליה באוזני קרובו, רב בקהילה החרדית בגייטסהד, לאחר שזה התעמת אתו סביב השמועות בנושא.

 

בן הדוד שהעיד במשפט, ציין כי גרינהויז אמר לו ש"שדים נכנסו בו באותו הזמן". "אבל", הוא הדגיש, "כל זה מאחוריו". רבנים שהעידו במשפט חטובת הנאשם, ציינו כי בחמש השנים האחרונות, הוא "שינה את חייו לטובה".

 

לפני כארבעה חודשים הופץ ברשת מכתב, שלא ברורה מידת מהימנותו, לפיו הביעו רבנים בכירים בקהילה תמיכה פומבית בגרינהויז העצור, ובקשו מהציבור לפעול לשחרורו. במכתב שעליו חתומים שני רבנים בשמותיהם, נכתב: "באנו בזה בקול קורא... לבוא לעזרת האברך ר' טודרוס גרינהויז, היושב בבית הסוהר על לא עוול בכפו, ונאסר על פי עדות נשים וקרובים פסולים לעדות. וחובה מוטל על כל מי שיכול לעזור בכל אופן שהוא להוציאו לחירות".

 

הספיק להימלט לישראל בדרכון מזויף

רק בשנת 2012 החליטה סוף-סוף, אחת מקורבנות התקיפה לדבר, ובחודש נובמבר באותה השנה הגישה במשטרה תלונה רשמית. במהלך עדותה בבית המשפט ציינה: "לא רציתי ללכת למשטרה. לא רציתי לקחת את זה כל כך רחוק. אבל הבנתי שאם לא אתלונן, עוד ילדות יהיו בסיכון להיפגע. הוא פסיכופט שהרס את חיי".

 

ה"דיילי מירור" תיאר בכותרת כיצד "מורה פדופיל דתי חמק מהצדק אחרי ש'מאפיה' יהודית שלחה אותו לטיפול פסיכולוגי" (צילום מסך) (צילום מסך)
ה"דיילי מירור" תיאר בכותרת כיצד "מורה פדופיל דתי חמק מהצדק אחרי ש'מאפיה' יהודית שלחה אותו לטיפול פסיכולוגי"(צילום מסך)

 

"חלק מחברי הקהילה מוכנים ללכת רחוק כדי לא לכלול אמצעים מודרניים כמו טלוויזיה ורדיו בעולמם", אמר וובסטר. "אז איך בחורה צעירה בעמדתה תרגיש ותגיב כלפי דמות מכובדת וסמכותית, בחברה הנוהגת בו בכבוד? מה כבר יכלה לעשות? לא היה לה שום תמיכה לפנות למשטרה, ולא היה לה כמעט חינוך מיני".

 

גרינהויז הכחיש מכל וכל את הטענות נגדו בפני הרשויות, וציין כי מדובר "בקנוניה". הוא הספיק להופיע בבית המשפט ולהפקיד ערבות, בטרם נמלט לישראל בדרכון מזויף. כעבור זמן קצר הוא נתפס בירושלים, ולאחר 11 חודשי מאבק משפטי הוסגר בחזרה לבריטניה.

 

סנגורו, ג'ונתן גולדברג, ציין כי מעצרו של גרינהויז נובע, בין היתר, מתוך רצונן של הרשויות כי בני הקהילה יתלוננו וידווחו על מקרים של תקיפה מינית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הוא פסיכופט שהרס את חיי", העידה אחת הקורבנות
צילום: shutterstock
מומלצים