שתף קטע נבחר

פישר תיווך, דוד אישרה: זה הסכם עד המדינה ששלח את רוזנשטיין לכלא

האחים אלן וברוך דדוש אמורים היו לרצות 20 שנות מאסר, אך הסכם עד מדינה שנחתם עמם לפני עשור כדי שיפלילו את זאב רוזנשטיין חילץ אותם מהכלא. פרקליטת המחוז הייתה רות דוד, והעו"ד מטעמם היה רונאל פישר. סנגורו של רוזנשטיין: המדינה מעולם לא חתמה הסכם כזה עם אף עד מדינה

רות דוד ורונאל פישר (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
רות דוד ורונאל פישר(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)

האם הקשר של רות דוד, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, עם עורך הדין רונאל פישר - הוביל לצעדים בלתי ראויים שנקטו השניים לאורך שנים? שלשום (יום א') הגיש עורך דינו של זאב רוזנשטיין מסמכים המגבים בקשה לחקור את הסיבות שהובילו לחתימת הסכם עד מדינה עם האחים אלן וברוך דדוש לפני עשור. פישר, אז עורך דין בראשית דרכו, קישר בין האחים דדוש לפרקליטות כדי להביא להסגרתו של רוזנשטיין לארצות הברית, כשכל אותו זמן זהותו הוסתרה במסמכים הרשמיים. לפיכך עולות שאלות קשות בדבר התנאים המפליגים שהשיג לשניים, ולטענת סנגורו של רוזנשטיין, עו"ד מיקי חובה, ייתכן כי השיג זאת לנוכח קרבתו לרות דוד.

 

לדברי עורך דינו של רוזנשטיין ההסכם אִפשר העברות כספים על סך מאות אלפי דולרים לעבריינים תמורת מידע על רוזנשטיין, תוך התעלמות מעבירותיהם החמורות שאמורות לגרור עונש של 20 שנות מאסר לכל אחד מהם. תיק סמים כבד ריחף מעל ראשם בארה"ב, אך הסכם עד המדינה שנחתם עמם לבסוף הביא למאסרו של רוזנשטיין למשך 12 שנים.

 

הסכם עד המדינה שנחתם עם ברוך דדוש ()
הסכם עד המדינה שנחתם עם ברוך דדוש

 

ההטבות יוצאות הדופן שקיבלו האחים דדוש מובאות במסמך שעליו חתמה רות דוד, פרקליטת המחוז דאז. עו"ד חובה טען כי "מדובר בהסכם שמעולם לא חתמה כמותו מדינת ישראל עם אף עד מדינה".

 

לא ברור מי הפנה את עו"ד פישר, שהיה אז עו"ד צעיר ללא ניסיון, לשמש כעו"ד שיוביל את הסגרת האחים לארה"ב תוך חתימה על הסכם עד מדינה אשר גרר הטבות כאלה: 

עצירת הליכי החילוט נגדם בתיק פלילי שבו היו מעורבים. במסגרת הליך זה נאמד רכושו של ברוך דדוש במיליוני שקלים וכלל כלי רכב, דירות, נכסים, קרקעות וכסף מזומן.  

בלימת הליכי החילוט בתיקים אחרים.

החזר של 20 אלף דולר שנתפסו באמתחתו ושמקור הכנסתם עלום.  

הסרת צווי עיקול מנכסים שלהם ששווים יותר ממיליון וחצי דולר.

"הלבנת הון" שאושרה למעשה על ידי המדינה: פרקליטת המחוז דוד אישרה להעביר חצי מיליון דולר במזומן, שמקורם עלום, מישראל לארה"ב לאחר העדות. כך העניקה ישראל חסות להלבנת הון.

 


 

 

שמו של פישר נעדר מהמסמכים

הפרשה החלה כאשר על האחים דדוש נגזרו 18 שנות מאסר בשנת 2002 בעוון סחר בסמים ועוד שנתיים מאסר בתיק אחר. השניים החלו לרצות את מאסרם ואז נודע להם כי כתב אישום נוסף מחכה להם בארה"ב בפרשה אחרת.

 


שמו של עו"ד פישר - נעדר מהמסמכים ()
שמו של עו"ד פישר - נעדר מהמסמכים

 

בשלב זה, טרם תחילת המו"מ בין האחים למדינה, ייצג אותם עו"ד עמית בר. לטענת עו"ד חובה, יש בידיו מידע כי עו"ד בר "הוזז" מן התיק ולתמונה נכנס עו"ד צעיר שרק החל את דרכו, הלוא הוא עו"ד רונאל פישר.

 

במסמך שנכתב ביוני 2004 על ידי נציג המשטרה נמסר כי ברוך דדוש, "הובא למחוז לחקירה על מנת לבדוק מה הוא רוצה למסור ומה הוא רוצה בתמורה". בהמשך הוצג אישורה של דוד, פרקליטת המחוז, לנהל עמו משא ומתן שלדברי עו"ד חובה הוביל לבסוף, "לשחרורו של סוחר סמים מורשע, הוא ואחיו, ולפרישת חסות של מדינת ישראל לעבירות נוספות ובהן הלבנת הון".

 

לדבריו, כך החלו ההסכמים הבעייתיים לקרום עור וגידים כאשר באופן תמוה שמו של פישר נעדר מכל המסמכים הרשמיים בדבר הכנת ההסכם עם פרקליטת המחוז. במסמך נוסף מופיע תוארו של פישר "עו"ד", כאילו "מדובר בדמות עמומה ועלומה כצל, 'כרואה ואינו נראה'. גם בהמשך כשהיה הליך בעליון הוא נעדר ושם במקומו עורכת דין מטעמו", טוען חובה.

 


הסכם עדי המדינה ()
הסכם עדי המדינה
 

האחים דדוש הציגו שורת דרישות ובקשות שקבלתן הביאה למסירת העדויות נגד רוזנשטיין. לטענתו של חובה, "עשיית מסחר ומכר ומכירת עבירות שעונשן המצטבר הוא 40 שנה לשני האחים ופיצוי על סך מיליוני שקלים, הכול תמורת 12 שנות מאסר בעבירה של קשירת קשר להפצת סם".

 

סחר-מכר בחסות פישר ודוד?

צוות חקירה משטרתי הוקם לבחינת השאלות שעלו מההסכם, אולם עיון במסמכים מעלה שאלות קשות: מי הפנה את עו"ד פישר, שהיה אז עו"ד צעיר ללא ניסיון, להוביל את הסגרת האחים דדוש לארה"ב בהסכם עדי מדינה? מדוע בחרה המדינה להתעלם מהעבירות החמורות של האחים דדוש, שעונשם עמד על 40 שנה ותיק סמים כבד ריחף מעל ראשם בארה"ב, כל זאת עבור 12 שנות מאסר בלבד לרוזנשטיין? האם ייתכן שהקשר והקרבה בין עו"ד פישר לרות דוד עמדו בבסיס סחר-מכר זה?

 

האם ייתכן שפישר השיג תנאים מפליגים אלו עבור לקוחותיו בגלל הקרבה לדוד? האם חומרי חקירה ומידע זלגו מהחקירה באמצעות דוד אל פישר? האם פעלה דוד במסגרת תפקידה באופן תקין, כפי שהייתה פועלת גם עם כל עו"ד אחר שהיה מייצג את האחים דדוש? האם פישר צויד במידע או "תמורות" שנמסרו לו על ידי דוד מבעוד מועד? 

 

עד לפרסום הכתבה לא התקבלה תגובה מרות דוד.

 

עו"ד קרן שפירא שמייצגת את רונאל פישר אמרה כי היא אינה מכירה את הסיפור ואינה מייצגת אותו בפרשה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן
רות דוד ורונאל פישר. מי מינה אותו?
צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן
עו"ד מיקי חובה
צילום: דודי ועקנין
עו"ד אביגדור פלדמן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים