שתף קטע נבחר

"דור התלמידים הנוכחי צריך לקבל כלים לחיזוק הדמוקרטיה"

בערב לזכרו של דב לאוטמן ז"ל, לקראת כנס מדיניות בחינוך על שמו באוניברסיטה הפתוחה שיחל מחר, דנו בתפקיד החינוך במיגור תופעות של גזענות ואפליה ובשמירה על הדמוקרטיה. נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה שהשתתף בערב: "אנחנו צריכים להרים את הרף ולשאוף להטביע חותם מוסרי וערכי על חיי הצעירים"

כיצד יכול החינוך לדמוקרטיה להכשיר את אזרחי העתיד של מדינת ישראל? האם מדינת ישראל עושה מספיק בנושא זה ומהו תפקיד מערכת החינוך באותו הקשר? בכנס דב לאוטמן למדיניות בחינוך באוניברסיטה הפתוחה בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה וקרן לאוטמן שיחל מחר, ינסו המשתתפים השונים למצוא תשובות לחלק מהשאלות

 

הערב התכנסו רבים לאירוע לזכרו של לאוטמן שהיה המייסד של חברת דלתא גליל, אחת החברות הישראליות המצליחות ביותר. הוא שימש כיו"ר החברה עד שנת 2007. בנוסף, כיהן לאוטמן כנשיא התאחדות התעשיינים, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל וכשגריר מיוחד של ראש הממשלה יצחק רבין לפיתוח כלכלי והשקעות זרות בארץ.

 

לאוטמן הקפיד על שילוב בין עשייה עסקית לחברתית – הוא היה יזם חברתי ופעיל במגוון יוזמות עמותות וארגונים שקידמו את החברה הישראלית – שימש כיו"ר עמותת הכל חינוך שקידמה את החינוך בישראל, יו"ר עמותת קו משווה שפעלה לקידום תעסוקת אקדמאים ערבים, והיה חבר וועד מנהל במגוון עמותות וארגונים שונים. בשנת 2008 הקים יחד את בנו את קרן לאוטמן, קרן משפחתית שעוסקת בעיקר בקירוב ויצירת שותפות בין מגזרים שונים בישראל ובהשקעה בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בארץ.

 

באירוע השתתפו בין היתר ראש העיר רעננה זאב ביילסקי, נועם לאוטמן, יו"ר דלתא ובנו של דב לאוטמן, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה יוחנן פלסנר, נשיא האוניברסיטה הפתוחה פרופ' יעקב קובי מצר, מנכ"לית קרן לאוטמן, יעל נאמן, שלמה דברת, מייסד ושותף בכרמל ונצ'רס, עמית שטרייט, מנכ"ל האוניברסיטה הפתוחה ושי פירון שר החינוך לשעבר. כמו כן, הוקרן באירוע הסרט "דוביק" , סרט שהוכן במיוחד לרגל האירוע ובו התכנסו חברים ומכרים מהעולמות השונים בהם היה פעיל לאוטמן, ושיתפו בזכרונותיהם מלאוטמן ומהעשייה שלו.


במרכז התמונה: נועם לאוטמן ויוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. צילום: דוד וינוקור ()
במרכז התמונה: נועם לאוטמן ויוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה. צילום: דוד וינוקור
 

"החינוך הוא קריטי בעידן של גזענות ואפליה"

פרופ' יעקב (קובי) מצר, נשיא האוניברסיטה הפתוחה אמר כי "בד בבד עם הצורך בסגירת פערים ובהשתלבות חברתית, החינוך חייב למלא תפקיד מפתח בעיצובה של החברה הישראלית כחברה דמוקרטית, פתוחה ונאורה, שבה ההתייחסות השוויונית לחברי הקבוצות השונות בתוכה אינה מתעמעמת על ידי תיוגם הקבוצתי.

 

"תפקיד זה מקבל משנה חשיבות בימים אלה שבהם אנחנו עדים בחברה השסועה שלנו להתגברות תופעות של חוסר סובלנות, גזענות, אפליה ואלימות. אני מייחל ומאחל ששר החינוך הנכנס יעמיד בראש סדר העדיפויות של מערכת החינוך את אהבת האדם, השוויון בין בני האדם והפנמת התפיסה בדבר היות הדמוקרטיה סביבה חיונית להבטחתו של שוויון זה".

 

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה הבהיר כי "דור המנהיגים הבא של מדינת ישראל צומח, מתחנך ומתעצב ברגעים אלה ממש במוסדות החינוך ברחבי הארץ. זהו הדור שינהיג את מדינת ישראל להישגים חדשים ולפריצות דרך בתחומי הכלכלה והתעשייה, שימשיך להניע את קטר ההיי-טק, ושישתלב בעמדות מפתח במשק הישראלי. זו אחריותנו להבטיח שדור התלמידים הנוכחי יקבל ארגז כלים משופר לחינוך לערכים דמוקרטיים, להכלת דעות השונה, ולביעור כל תופעות של גזענות או הדרת החלש בחברה.

 

בימים אלה של ממשלה חדשה, על שר החינוך ומערכת החינוך לגבש מדיניות העוסקת בערכים הללו, מבלי להתמקד אך ורק בנושאים הניהוליים-מערכתיים המתייחסים למעמד המורה, לצפיפות בכיתות, לשמירת טוהר הבחינות ולקיצור החופש הגדול. אנחנו צריכים להרים את הרף ולשאוף להטביע חותם מוסרי וערכי על חייהם של ילדי וילדות ישראל, צעירי וצעירות המדינה שלנו".

צילום: דוד וינוקור ()
צילום: דוד וינוקור
מנכ"לית קרן לאוטמן, יעל נאמן ציינה כי לאוטמן היה אופטימיסט חסר תקנה, ובוודאי היה בוחר להביט על המיזמים היפים המתקיימים גם כיום בבתי הספר, בארגונים וברשויות המקומיות, ועל האנשים הנפלאים המחויבים בכל לבם ללכידות החברתית ולחוסן הדמוקרטי. עם זאת, דב היה גם איש מעשה מובהק, וזה זמן מעשה. האפשרות היחידה להמשיך לחיות במדינת ישראל ולהתגאות בה היא הצלחתנו ליצור בסיס משותף ערכי ודמוקרטי לכולנו.

 (צילום: דוד וינוקור) (צילום: דוד וינוקור)
(צילום: דוד וינוקור)
ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, אמר כי "כנס דב לאוטמן לחינוך משקף במרכיביו את חזונו של דב לאוטמן. כולי תקווה כי מרעננה תצא בשורה שתקדם אותנו עוד פסע בדרך לחזונו של לאוטמן. אין לי ספק כי כנס החינוך יהפוך במהרה למוקד ידע בו יועלו הרעיונות שיובילו את החינוך במדינה בשנים הבאות".

צילום: דוד וינוקור ()
צילום: דוד וינוקור
 

כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך באוניברסיטה הפתוחה בשיתוף המכון הישראלי לדמוקרטיה וקרן לאוטמן, יתקיים לראשונה ב-2 ביוני, בקריית האוניברסיטה הפתוחה ברעננה בשעה 8:30. במעמד נשיא המדינה ובהשתתפות בכירים במערכת הציבורית, אנשי חינוך ומובילי דעה.

 

הכתבה בשיתוף כנס דב לאוטמן

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים