שתף קטע נבחר

לפיד מזהיר מתוצאות החרם: צריך לנצח בזירה המדינית

על רקע הצטרפות ארגון הסטודנטים הבריטי לחרם של ה-BDS, התארח שר האוצר לשעבר באולפן ynet. "סימון מוצרים ייצר חרם, הצרכן האירופי לא מבדיל בין מעלה אדומים או רעננה, הוא אומר 'אל תביאו מוצרים ישראליים'. זה נזק של יותר מ-30% מהייצוא". המשבר הבא? "האולימפיאדה"

 

  

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד התארח הבוקר (יום ד') באולפן ynet והזהיר מפני חרם אירופי על מדינת ישראל, זאת על רקע היוזמה לסמן מוצרים מההתנחלויות וההחלטה אתמול של ארגון הסטודנטים הבריטי להצטרף לחרם של תנועת ה-BDS. לדברי לפיד, סימון מוצרים יוביל בפועל לחרם כולל על מוצרים מישראל ובכך לפגיעה דרמטית בכלכלה הישראלית.

 

יו"ר יש עתיד שכיהן כשר האוצר סירב לנקוט במספרים מדוקים שחזו פקידי האוצר, אך אמר: "אני לא אגיד מספרים כי זה מדו"ח שהיה רק דו"ח ביניים, ובינתיים גם השתנו הרבה דברים. זה עלות שיכולה לשנות את המבנה הכלכלי הישראלי".

 

לפיד הדגים את המדרון החלקלק שבסימון המוצרים. "הרי מה קורה?", אמר חבר הכנסת. "יושב הצרכן האירופי, בבלגיה בלונדון, איפה שאומרים לו 'אתה לא יכול לקנות מוצרים כי הם מסומנים מהתנחלויות'. הוא ידוע איפה זה ההתנחלויות? הוא יודע ישראל. הוא עכשיו לא קונה מוצרים ישראליים והוא אומר לסופר ליד הבית: 'אל תביאו מוצרים ישראליים, כי מה אני אתעסק עכשיו בשאלה אם זה ממעלה אדומים או מרעננה'. איך הוא יודע להבדיל? זה, דה-פקטו, ייצר חרם על ישראל בכל מיני מקומות. זה נזק של יותר מ30% מהייצוא הישראלי".

 

שר האוצר לשעבר הוסיף והתייחס לשרשרת האירועים האחרונה במישור המדיני. "צריך להיערך לזה שהדבר הזה הולך להתגלגל אלינו בעיקר מכיוונים שאנחנו לא צופים", אמר לפיד. "איש לא צפה את פיפ"א. אני חושב שעכשיו הולך להיות מהלך גדול על האולימפיאדה וכנ"ל יהיה כל נושא סימון המוצרים. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ידידת ישראל שבאמת שונאת חמאס ואיסלאם רדיקלי כבר הודיעה שהם הולכים למהלך של סימון מוצרים".

 

בנוסף, למימד הכלכלי לפיד אמר עוד כי "הבעיה העיקרית שלנו זה שאני חושב שהישראלים מרגישים שלא אוהבים אותם בעולם. זה חשוב לנו. אתה לא רוצה לחיות בתחושה של בדידות. על הדבר הזה אומר ראש הממשלה 'אנטישמיות' - הוא צודק. אומר ראש הממשלה 'רדיפה' - הוא צודק. אתה רואה איך מתנהל ארגון האו"ם - זה בלתי נתפס".

 

עם זאת, יו"ר יש עתיד מתח ביקורת על נתניהו: "ראש ממשלה לא נותן לנו את הכלים לנצח. הוא כרגע פירק את משרד החוץ וחילק אותו בין שישה שרים. אנחנו לפחות ישבנו בממשלה שהייתה רוב הזמן בתוך תהליך מדיני".

 

כשנשאל מה היה עושה אם היה ראש הממשלה, השיב לפיד: "קודם כל מייצר לעצמך מדיניות חוץ ושירות חוץ ולא רב עם כל העולם על שטויות ולא מחסל את היחסים עם ארצות הברית בשביל לנצח איזה שני קולות בסניף הליכוד בראש העין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס, ניצן דרור
לפיד באולפן ynet
צילום: יוגב אטיאס, ניצן דרור
מומלצים