שתף קטע נבחר

הצעת חוק: קנסות והחמרת ענישה לרוכבי אופניים חשמליים

כיום מאפשר החוק לשוטרים רק להוציא את האוויר מהגלגלים של הרוכבים, וכעת מוצע לתת קנס של 300 שקלים ומתן סמכויות גם לפקחים עירוניים. על פי הנתונים, בשנתיים האחרונות נרשמו פי 10 מקרים של אשפוז בעקבות פגיעה

אופניים חשמליים. שתי ידיים על הכידון או קנס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אופניים חשמליים. שתי ידיים על הכידון או קנס(צילום: עידו ארז)

 

השתוללות בני הנוער על אופניים חשמליים מגיעה לבית המחוקקים: יוזמה חדשה של ח"כ מירב בן ארי (כולנו), שעליה חתומים 30 חברי כנסת מרוב סיעות הבית, מבקשת להרחיב את סמכויות האכיפה הניתנות כיום לשוטרים גם לפקחים עירוניים ולהטיל קנסות. בנוסף, יחויבו בעלי עסקים לצרף אליהם דף מעודכן עם תקנות התעבורה.

 

בתחילת השבוע עלה הנושא שוב לכותרות לאחר שילדה בת שלוש נפגעה בתל אביב מרוכב שנעלם מהמקום. המספרים מראים כי בשנתיים האחרונות חלה עלייה באשפוז נפגעים מאופנים חשמליים בשיעור של פי עשרה, והמפגע הוגדר "מכת מדינה". כיום מורשים שוטרים לטפל ברוכבים רק באמצעות הוצאת אוויר מהגלגלים, ואילו הרשויות העירוניות נותרות חסרות אונים מול התופעה.  

 

על פי ההצעה יוכלו שוטרים ופקחים להטיל קנס בגובה 300 שקלים בכמה מקרים: נהיגה תוך אחיזת טלפון נייד ביד (הכוללת קריאה או שליחה של מסרון), הרכבת אדם נוסף בכל סוגי האופניים למי שטרם מלאו לו 14 (גם באופניים שאינם חשמליים), רכיבה על אופניים חשמליים למי שטרם מלאו לו 14 ורכיבה על מדרכה או בשבילים המוגדרים להולכי רגל.

ח"כ מירב בן ארי. הרחבה לחוק קיים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ מירב בן ארי. הרחבה לחוק קיים(צילום: גיל יוחנן)
 

"החופש הגדול מתקרב ותופעת פגיעות מצד אופניים חשמליים הולכת ומתרחבת", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "בתי החולים מדווחים כי מדי שבוע נער או נערה מנותחים או מאושפזים עקב פגיעות שכאלה. בני נוער בגילים 16-12 מתנהגים בצורה בריונית במדרכות ובכבישים תוך כדי רכיבה באופן בלתי אחראי. אופניים חשמליים הם כלי תחבורה לכל דבר ועניין ולכן יש להטיל קנסות ולחייב אכיפה מוגברת של התחום".

 

בהצעה מצוין כי משרד התחבורה אמנם הסדיר תקנות שנכנסו לתוקף בספטמבר 2014, אולם גם אותן יש להרחיב משום שהן אינן כוללות ענישה. "המצב כיום מאפשר לשוטר להוציא את האוויר מהגלגלים של האופניים על מנת למנוע הימשכות של העבירה, אך אין בידיו לעשות מעבר לכך", נכתב בה.

 

יוזמת ההצעה ח"כ בן ארי אמרה כי ההצעה חשובה משום שהיא קובעת עונשים מרתיעים. ההצעה מחייבת נהיגה בשתי ידיים על הכידון, אכיפה באמצעות פקחים עירוניים, והטלת קנסות על אלו שאינם נשמעים להוראות החוק. "החשוב מכול בעיניי הוא לפתח מודעות", סיכמה.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אופנים חשמליים. המחשה
צילום: יאיר שגיא
מומלצים