שתף קטע נבחר

מחסור בביצים: "הצרכן ירגיש בזה בקרוב"

יש ירידה של 15% בביצים המשווקות בישראל בגלל מחלת ניו קאסל, שפעת העופות והשרב שהיה. משרד החקלאות אישר ייבוא של 10 מיליון ביצים, רק שיש בעיה עם ייבוא מטורקיה, בשל התפרצות שפעת העופות וייבוא מספרד לא תמיד משתלם. "יהיו חנויות שיווצרו בהן חוסרים, אבל הצרכן ימצא ביצים בחנויות אחרות"

משרד החקלאות אישר ייבוא מכסה פטורה ממכס של 10 מיליון ביצים, בעקבות מחסור שנוצר בשל מחלות בלולים וימי השרב הקשים לפני כשבועיים. רק שלא בטוח שיהיה מאיפה לייבא: בטורקיה, יצואנית הביצים העיקרית לישראל, אירעה התפרצות של שפעת העופות. ניתן לייבא מהולנד וספרד אך לא בטוח שזה משתלם. 

 

כבר הרגשתם במחסור בביצים? ספרו לנו >>

 

 

ההחלטה על ייבוא נעשתה לאור המלצת מועצת הלול למשרד החקלאות. המועצה קיבלה דיווח מהמשווקים על חוסר בביצים, הם הגישו בקשה למועצת הלול וזו פנתה למשרד החקלאות ולשירות הווטרינרי, כדי לאשר ייבוא. בדרך כלל יש מחסור בביצים לקראת או אחרי חגי תשרי ופסח. מחסור ביוני זה דבר נדיר.

 

אחד המשווקים הגדולים בשוק אמר ל-ynet: "יש חוסרים גדולים בשוק כבר למעלה משבועיים. שילוב של מחלות בכמה לולים מהגליל. יש אישור לייבוא, אך כרגע יש בעיה מהיכן לייבא, שכן בטורקיה יש שפעת עופות. כרגע ניתן לייבא מספרד בלבד, אך יש בעיה של חיי מדף. כלומר החוסר ברמה כזו או אחרת ימשיך בשבועות הקרובים".

 

המחסור יורגש אצל הצרכן בימים הקרובים, אלא אם ייחלו לייבא (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
המחסור יורגש אצל הצרכן בימים הקרובים, אלא אם ייחלו לייבא(צילום: Shutterstock)

 

"הזעקה תהיה גדולה, אבל אף אחד לא ימות"

יוסי גליקסמן, המשווק השני הגדול ביותר של ביצים, אמר ל-ynet שיש מחסור בשל "התפרצות מחלות, השנה ובשנה שעברה, בכל העולם לא רק בישראל, גם בטורקיה וארה"ב".

 

מה זה אומר מחסור? מה הכמות החודשית שאמורה להיות ומה היא בפועל?

 

"לפי דעתי חסר 15% מהכמות".

 

מה לגבי ייבוא?

 

"אנחנו מחכים לאישורי ייבוא ממשרד החקלאות. עד לא מזמן, היינו מייבאים מטורקיה אבל טורקיה סגורה בגלל מחלות. אפשר לייבא מאירופה. נראה".

 

אתה בעד ייבוא.

 

"כן, כדי שיהיה שקט בעבודה. מה אנחנו מחפשים? לעבוד בשקט. אין ביצים, אז כולם רבים איתך. אם יהיה ייבוא השוק יתאזן: מחר יביאו יותר, מחרתיים יביאו פחות. אף מגדל לא ייפגע מייבוא של כמה מיליוני ביצים".

 

הצרכן מרגיש את זה?

 

"עוד לא, אבל הוא יתחיל להרגיש בימים הקרובים. יחד עם זאת, זה לא שאם יש מחסור של כמה עשרות מיליוני ביצים, מישהו ימות בארץ מרעב. חסר אוכל במדינה? אמנם הזעקה תהיה גדולה, אבל אף אחד לא ימות. כשהייתי ילד, כשהיה יקר לא קנינו וגדלתי יפה אני שוקל 100 ק"ג כמעט".

  

"פרסום לגבי מחסור הופך אותו לגרוע פי 10"

המשווק מיקי לסר (מ.לסר) מרגיע: "יש מחסור לא גדול, בערך מאז חג השבועות. פרסום לגבי מחסור הופך את המחסור לגרוע פי 10, כי כל צרכן הולך ואוגר ביצים ובעצם הופך את המחסור לגרוע יותר. גם ברשתות מתנהגים אותו הדבר. ברגע שאומרים להם שיש מחסור או שהם חשים שיש מחסור, הם מכפילים את ההזמנות שלהם. כך שבגדול הלחץ הוא אצלנו בעיקר.

 

"עיקר העניין פה זו השאלה: מה שונה המחסור הזה ממחסורים בשנים קודמות. השוני הוא שבניגוד למחסורים שלפני פסח, פה אין פתרון. אושר ייבוא של ביצים, רק שאין כל כך מאיפה להביא אותן. בארה"ב יש שפעת עופות והיא שואבת את רוב הביצים בעולם. בטורקיה יש שפעת עופות, אז לנו אין אישור לייבא מהם וזה בעצם הספק הגדול שלנו למעט טורקיה רק הולנד וספרד פתוחות לנו שזה כמעט בלתי אפשרי לוגיסטית להביא משם ביצים. אני פשוט מקווה שיקנו פחות".

 

זה מעניין שאתה אומר "שיקנו פחות" בתור משווק.

 

זה לא מפתיע בעסק חקלאי מתוכנן. הרי כשיש מחסור אנחנו עובדים סביב השעון כדי לספק את הייצור".

 

"יהיה ייבוא מאזורים אחרים בטורקיה"

המגדל מוטי אלקבץ מארגון מגדלי עופות אמר ל-ynet: "אנחנו נמצאים כרגע במחסור, אמנם גבולי מאוד, בין הביקוש להיצע. אנחנו עדיין יכולים לספק את הכמות הנצרכת על-ידי הציבור בישראל. הסיבה להפחתת מספר הביצים, היא שני גלי החום שעברנו שפגעו בהטלה. בנוסף לכך עברנו מספר אירועים של מחלת ניו קאסל, שגורמת לירידה בהטלה, להסגרים ולהשמדת להקות נגועות.

 

"הפתרון הוא ייבוא. זה נכון שיש סגירה של אזורים בטורקיה בעקבות שפעת עופות שם, מה שמונע ייבוא מיידי של ביצים אבל יהיה ייבוא מאזורים אחרים או ממדינות אחרות כמו הולנד וספרד. עדיין בוחנים. זה תהליך שדורש כמה ימים".

 

כמה ביצים צריך לייבא?

 

"25-10 מיליון ביצים"

 

מתי הצרכן ירגיש במחסור?

 

"אני לא חושב שהצרכן ירגיש מחסור דרסטי, אלא שיהיו חנויות שיהיה בהן קצת פחות. יהיה חוסר זמני של אותו יום, שיושלם למחרת. סך הכל, אני לא חושב שהציבור בישראל יחוש מצוקה בגלל חוסר ביצים. אם הוא לא ימצא בחנות מסוימת, הוא ימצא בחנות אחרת".

 

"אצל הקמעונאים הקטנים כבר יש תחושה של מחסור"

בעוד שקמעונאים גדולים מסרו שאינם חשים במחסור עדיין, בעל מינימרקט במרכז הארץ אמר ל-ynet: "בטח שאומרים לך שלא יהיה מחסור שהציבור ירגיש בו. זה כי הספקים מספקים קודם כל לרשתות הגדולות, אבל מי שקונה אצל הקטנים, כבר מרגיש שיש פחות ביצים".

 

אחד המשווקים אמר ל-ynet שהמגדלים מרוויחים מהמחסור. אלקבץ דוחה זאת בשאט נפש. "אנחנו לא מתכננים חוסר כדי להרוויח מזה, הרי המחיר של הביצים מפוקח. אם יש חוסר ואם יש עודף - המחיר הוא אותו מחיר. זה צריך להיות ברור. אף אחד לא עושה מזה כסף.

 

"גם המשווקים לא משלמים לנו המגדלים יותר. יש מחירון לחקלאי ויש לי הסכם שנתי. הרי כשיש עודפים, היחיד שמממן אותם, זה אנחנו המגדלים. בתקופות של חוסר, אנחנו לא נהנים מתמורה גבוהה יותר, כי אני סגור בהסכם כבר לפני שנה והוא מבוסס על התחשיבים של משרד החקלאות, שקובע את המחיר ליצרן. אם סגרתי על בונוס של 1 אגורה, אני לא יכול לבוא למשווק ולהגיד לו: אני רוצה בונוס של 4 אגורות. זה לא עובד ככה.

 

"אני כמגדל לא מעוניין בחוסר ולא בעודף. יש לי חובה כמגדל, כארגון מגדלים לצרכן הישראלי, שחייב שתהיה ביצה על המדף. אנחנו לא בוחנים את זה דרך משקפת מסחרית. כשהציבור מרוצה, זה בסוף חוזר אלינו. צריך לייבא אז מייבאים".

 

"משרד החקלאות: ייבוא של 1% מהכמות הנצרכת"

במשרד החקלאות מסרו ל-ynet: "מדובר במחסור מינורי, בגלל שפעת העופות שהתגלתה לאחרונה בארץ. המשרד פתח מכסות ייבוא ביצים בכדי למנוע מחסור בשוק, הייבוא הינו מהאיחוד האירופי בעיקר מספרד. מדובר ב-10 מיליון ביצים, המהוות כ-1% מכמות הביצים הנצרכות בישראל. הייבוא מטורקיה טרם חודש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים