שתף קטע נבחר

סוף לסיפור: המקום הכי נמוך בתל אביב ייהרס

הבניין ברחוב פין 1, בלב מוקד הזנות והסמים של העיר, יפונה לטובת בניין של 54 יחידות דיור. הזונות במקום, רובן מכורות לסמים, חוששות למקור הפרנסה. אחרות מחכות שהסיוט ייגמר: "אני כאן רק כדי לפרנס את הילדים"

  

 

רחוב פין, הסמוך לתחנה המרכזית הישנה בתל אביב, מוכר כמוקד לזונות ולסחר בסמים. הבניין המוזנח והמלוכלך בכתובת פין 1, הידוע לשמצה כמקום שבו ניתן למצוא נרקומנים ויצאניות שיעשו הכול בשביל כסף, יפונה בחודש הקרוב מתושביו. בעוד כחודש ייהרס "המקום הכי נמוך בתל אביב" לטובת בניין של שש קומות ו-54 יחידות דיור.

 

ברחוב נמצאות נשים שגורלן לא שפר עליהן, והן גם מוטרדות מהעתיד לבוא. "כל היום אני יושבת ומחכה על הדלת ללקוחות. עכשיו גם להרוויח מעט כסף כבר לא יהיה אפשר", התלוננה אחת הזונות ששוכרת דירה במקום. אחרות, מכורות לסם, נראו מתנדנדות במורד הרחוב. "זה יעלה לך 100 שקל", ענתה אחת מהן, כשביקשתי לשמוע את דעתה. "תעשה מה שבא לך אחרי שהדלת נסגרת, אם בא לך גם תשאל שאלות", אמרה, וחשפה כי כבר 20 שנה שהיא נמצאת שם.

 

רחוב פין. תעשיית מין וסמים משגשגת (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
רחוב פין. תעשיית מין וסמים משגשגת(צילום: ליאור פז)

 (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
(צילום: ליאור פז)
 

המבנה המיועד להריסה היה תחילה מקום לשכירת דירות למטרות זנות. מאוחר יותר השתלטו עליו סוחרי הסמים ותעשיית המין פרחה, לצד הסמים. כך הפכו הנשים למכורות לסם, שאת המימון לו השיגו בזנות. בקרב הלקוחות ניתן למצוא מבקשי מקלט מאפריקה, פועלי בניין משטחי הרשות הפלסטינית ופועלים זרים ממדינות אסיה. המקום הפך עם השנים בפי יושביו ל"הכי נמוך בתל אביב", לגיהינום עלי אדמות.

 

בשנת 2008 פינתה המשטרה את הבניין מדייריו, אך הם חזרו, ואליהם הצטרפו מבקשי מקלט שישנים עם ילדיהם בחדרים בגודל של עשרה מ"ר. "לפעמים כשאני מסתכלת על הבניין אני רק רוצה שלא יישאר ממנו כלום", סיפרה נטשה, שעובדת כזונה בבניין שממול. "כל הזמן יש שם מריבות, צעקות ושימוש בסמים קשים. אני עובדת כאן שש שנים ומעולם לא עשיתי סמים או שתיתי אלכוהול, אני כאן רק כדי לפרנס את הילדים שלי".

 

אחד מדיירי הבניין יודע לשרטט את נתיב הנפילה שלו. "פעם הייתה פה אוכלוסייה טובה ועכשיו יש כאן רק זונות ונרקומנים שמסתובבים כמו זומבים", אמר. "בעבר היו כאן זונות ממזרח אירופה ופועלים רומנים היו מגיעים לבניין, הם היו אנשים ממעמד סביר ואפשר היה לדבר איתם והם גם היו קונים. לאנשים כאן היום אין גרוש. מהמקום הזה קיבלתי רק קדחת וכבר אין לי כוחות. למקום הזה אין עתיד כי מסביב הכול מוזנח ואף בן-אדם נורמלי שאני מכיר לא יביא לכאן את הילדים והמשפחה שלו".

 

הריסת הבניין, אם לא יהיו עיכובים, תתרחש בחודש הבא. לצד הבניין ויחידות הדיור יקומו גם קומה מסחרית, מרתפים וחמש קומות של חניון תת-קרקעי.

 

"הייתי בעירייה וצריך לקבל אישורים, שכרגע נתקעים כי צריך להעביר תשתית של חשמל שמשפיעה על כל המתחם ועוד צינור מים. להערכתי זה ייקח חודש ואז הפרויקט ייצא לדרך", אמר אבי נגר, בעלי הבניין לשעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
הבניין שייהרס
צילום: ליאור פז
מומלצים