שתף קטע נבחר

כך יסומנו המעסיקים הגדולים של עובדי קבלן

פעילים חברתיים מטביעים בימים אלו סימון מיוחד מחוץ למבני מוסדות הציבור ומשרדי ממשלה המעסיקים עובדי קבלן. המטרה: לחשוף לכלל הציבור את ממדי התופעה, שכבר כוללת לפי ההערכות כ-400 אלף עובדים במגזר הציבורי לבדו. צפו בראיון עם רכזת הפרויקט באולפן ynet

עובדי קבלן הם לא תופעה חדשה בשוק הישראלי וכבר שנים מבטיחים לנו לטפל בסוגיה. אתמול (ד') החליטו פעילי הקואליציה להעסקה ישירה לנקוט בפעולה ולסמן את מוסדות הציבור שמעסיקים עובדי קבלן בסימון מיוחד, עם הכיתוב: "כאן מעסיקה המדינה ללא בושה". רכזת הפרויקט, שי לעדן, סיפרה באולפן ynet כי המטרה היא לעורר מודעות לתופעה שהולכת וגדלה, בעיקר במוסדות המדינה. צפו: 

הקואליציה להעסקה ישירה הוקמה לפני כ-5 שנים על ידי 33 ארגונים חברתיים, במטרה למגר את תופעות ההעסקה הקבלניות מהמשק הישראלי. במסגרת הפעילות, עשרות פעילים פרושים מאתמול (ד') ברחבי הארץ ומטביעים סימון ייחודי על המדרכה הסמוכה למוסד הרלוונטי. לעדן הסבירה כי הסימון יהיה דמוי גרפיטי וייעשה באחת משתי דרכים: ניקיון המדרכות בלחץ מים או על ידי גירים. 

 

כ-400 אלף עובדי קבלן במגזר הציבורי

לעדן פירטה כי היוזמה נועדה לעורר מודעות לתופעות ההעסקה הקבלניות בישראל, שממדיהן הולכים וגדלים לפי ההערכות. "ההערכות שלנו הן שבמגזר הציבורי בלבד יש כ-400 אלף עובדי קבלן, כלומר כל אחד משלושה, אך חלק מהבעיה היא שאין נתונים מהימנים", הסבירה.

 

הפגיעה בתנאי העובדים מתבטאת קודם כל לדבריה, בפערים בתחושות השייכות אל מול העובדים מן המניין, אך גם בפגיעה בתנאי השכר ובתנאים הסוציאליים. "אנחנו נתקלים המון בשיטות מצליח, דברים שנעלמים מתלוש המשכורת וקופונים שהקבלן גוזר לעצמו. זה שילוב בין פגיעה בתנאים עצמם, בביטחון התעסוקתי ובתחושה של העובד כל הזמן".  

 

רק הבוקר הפגינו מלווי נכי צה"ל מול משרד הביטחון, במחאה על תנאי העסקתם. העובדים, המועסקים באמצעות 3 חברות כוח אדם, פתחו במחאה בדרישה למדינה להעסיק אותם באופן ישיר. רכזת הקואליציה להעסקה ישירה, אורנה עמוס, סיפרה כי משרדי הממשלה מעסיקים עובדי קבלן בשורה של תחומים, בהם עבודה סוציאלית, חינוך והוראה, הנדסה, היי-טק, שמירה, ניקיון ועוד.  

 

המטרה שלנו בסופו של דבר היא להביא את המדינה לכדי הבנה שהציבור לא מוכן יותר לסבול את התופעה הזו", מסרה עמוס. "שנים שהמדינה מסתירה את עובדי הקבלן שהיא מעסיקה. החלטנו לשים לזה סוף. לציבור מגיע לדעת היכן מסתירים את אותם עובדי קבלן, ומדוע ממשיכה המדינה בהנצחת תצורת העסקה נצלנית כל כך". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה בילי פרנקל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות הקואליצה הארצית להעסקה ישירה
הסימון שיוטבע במוסדות הציבוריים
צילום: באדיבות הקואליצה הארצית להעסקה ישירה
מומלצים