שתף קטע נבחר

מעבר מינהל התכנון לאוצר: "מהלך אגרסיבי"

בכנס חירום שקיים הפורום לדמוקרטיה בתכנון בכנסת, תקף יו"ר האופוזיציה הרצוג את התוכנית שאישר קבינט הדיור - להעביר את סמכויות התכנון לידי שר האוצר כחלון. ח"כ חנין, ממובילי הפורום: "המהלך עלול ליצור ניגוד עניינים"

ממשיכות ההתנגדויות להעברת מינהל התכנון לאוצר: אחרי שקבינט הדיור קיבל את ההחלטה של שר האוצר, משה כחלון, להעביר לידיו את סמכויות התכנון, ערך היום (ד') הפורום לדמוקרטיה בתכנון כנס חירום בכנסת. המטרה: מאבק פרלמנטרי לסיכול ריכוזיות סמכויות הדיור בידי האוצר.

 

עוד באותו נושא בערוץ הנדל"ן :

 

הפורום מאגד קואליציה רחבה של עשרות ארגונים חברתיים וסביבתיים, שהציעו רעיונות למאבק בתוכנית הדיור של מפלגת כולנו, שלטענתם משפיעה לרעה על הסביבה. את הפורום הובילו חברי הכנסת דב חנין (הסיעה המשותפת) ותמר זנדברג (מרצ), ובכנס החירום השתתף היום גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני).

 

הרצוג הציע גם הוא לאחד תחת שר אחד את רשויות התכנון ומקרקעי ישראל, "אבל לא במהלך האגרסיבי של שר האוצר", כך לדבריו. נאור ירושלמי, מנכ"ל ארגון הגג של ארגוני הסביבה, הוסיף כי השר כחלון "משתיק את ראשי הרשויות כדי לטפל בחסות התוכנית בראשי ערים סוררים".

 

ח"כ חנין, ראש השדולה הירוקה בכנסת, אמר כי משרד הפנים ששלט במינהל התכנון, אינו מזוהה עם תחומי פיתוח ושימור - ולכן יכול היה להוביל תכנון מקצועי מאוזן, בתיאום עם תחומים סותרים, נטול פניות ועצמאי. חנין הוסיף כי "העברת מינהל התכנון לאוצר, אשר מוטה משמעותית לשיקולי פיתוח, עלולה להפר את האיזון, וליצור ניגוד עניינים בין הפתרונות למשבר הדיור לשיקולי פיתוח אחרים, במהלך אנטי-דמוקרטי המנטרל את זכויות הציבור בתכנון".

יצחק הרצוג ודב חנין בכנס החירום בכנסת, היום (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע) (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
יצחק הרצוג ודב חנין בכנס החירום בכנסת, היום(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

הייתה גם נימה אופטימית

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הוסיפה כי "השר כחלון מבקש לשתק את כל בעלי הדעות האחראיות במהלך לא דמוקרטי, כמו התקציב הדו-שנתי שאולי יהיה גם תלת-שנתי. כשהוא מדבר על מהלך חברתי, צריך להזכיר לו שאין חברתיות ללא דמוקרטיה. אי אפשר לרמוס את הדמוקרטיה בלי להרוס את החברה". בהקשר זה הוזכרה בכנס הדרת המגזר הערבי מהליכי התכנון הנוכחיים, "כשהליכי התכנון הבאים רק יחמירו את הקטסטרופה".

 

נייר עמדה שהוגש למשתתפי הכנס נחתם בנימה אופטימית, לפיה "מעודד לראות שפתרון משבר הדיור אמנם מוצג בתוכנית כחלון בגיבוש כלים, בראשם כלים כלכליים-פיסקליים, ואיננו ממוקד רק בהגדלת ההיצע במערכת התכנון. אבל את כל אלה בכוח האוצר לבצע ללא השתלטות על מערכת התכנון".

 

בפורום ציינו כי היעדים שיחתרו אליהם במאבק הפרלמנטרי המתכונן הם עידוד בניית דירות על מגרשים זמינים לבנייה, באמצעות חקיקת היטל ייעודי על בעלי קרקע שיעכבו בנייה על מגרשים זמינים תכנונית ונטולי חסמי פיתוח; חקיקת חוק היטלי פיתוח, במטרה להגדיל את התמריץ לבנייה ברשויות המקומיות; ועידוד שיקום שכונות והתחדשות עירונית, ובראש וראשונה הקמת הרשות להתחדשות עירונית, וגיבוש כלים למימוש עתודות בנייה זמינות בקרקעות פרטיות בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר, משה כחלון. פורום של מתנגדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים