שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הפמליה": חבורת הזבל חוזרת, בגדול

  גם הצופים הנאמנים של הסדרה "הפמליה" לא יבינו מדוע נדרש סרט קולנוע שימשיך את מעללי גיבוריה - ארבע שנים אחרי סיומה. המעבר למסך הגדול הוא המשך ישיר לירידה ברמה של העונות האחרונות, ואפילו ארי גולד לא מצליח להציל הפעם את החברים מהתפלשות סתמית בזוהר הוליוודי וולגרי

  הבהרה: הביקורת הזו נכתבת על ידי אדם שראה את כל שמונה העונות של סדרת הטלוויזיה "הפמליה". אמנם ההנאה מהצפייה בסדרה צללה באופן חד החל מהעונה השלישית, אבל בכל זאת - המשכתי וסבלתי.

   

  קשה להניח שיותר מדי צופים קבועים בסדרת "הפמליה" (2004-11) תהו במהלך העונה השמינית מדוע הסדרה מגיעה לסופה. מסדרה שהציגה עצמה כסאטירה נשכנית על הוליווד, וסדרה שהתיימרה להחזיק גם בלב - מערכת היחסים בין החברים הותיקים - היא קרסה לתוך סממניה השטחיים. אוסף בלתי מובחן של קווים עלילתיים שאינם יותר מתירוץ לעוד כוסיות בבלי-קיני. הנטייה של הסדרה לייצר תפניות אוויליות המסדרות כבמטה קסם את הצרות אליהן נקלעות הדמויות, הפכה ללעג ושנינה.

   

  כשהסדרה החלה, אדריאן גרנייה, המשחק את תפקיד הכוכב היפה עם אפס כריזמה ויכולת משחק וינסנט "ויני" צ'ייס, היה בין 28. קווין קונולי, חברו הוותיק והאמרגן של ויני, אריק "אי" מרפי, היה בן 30. ג'רי פררה, החבר השמנמן ולא יוצלח "טרטל" - מי שהפך עד העונה השמינית לרזה ומצליח, היה בן 24. וכמובן, אסור לשכוח את הדמות שגילם קווין דילון - שחקן כושל שהוא גם אחיו למחצה של ויני בשם ג'וני "דרמה" צ'ייס. כבר אז הוא היה בן 39.

   

  חזרה אל הדמויות הללו 11 שנים מאוחר יותר, כשהן עדיין מצויות בתוך לופ הנצחי של זיונים, סמים, ומסיבות, הופך אותן לפתטיות יותר מכפי שהן היו בעונה השמינית. בדיוק כמו הבנות של "סקס והעיר הגדולה" שבגרסת הסרט הפכו לגילום של כל דבר רע שאי פעם נאמר על הסדרה בלי אף אחת ממעלותיה.

   

   

  מי צריך סרט כמו "הפמליה" ("Entourage")? למי שלא ראה את הסדרה בוודאי אין מה לחפש בה. אולי רק כדי שתהיה לו סיבה לברך הגומל על שלא צפה בה בזמן אמת. לאלו שראו ושרדו את הסדרה עד עונתה האחרונה יש לומר מפורשות: לא היתה שום הצדקה לסרט! לא היה רעיון, מהלך עלילתי מעניין, או משהו שמחזיר את הסרט לאיכויות של הסדרה בעונותיה הראשונות. זהו המשך ישיר של הדשדוש מלפני ארבע שנים, בגרסא המקצינה את המגרעות.

   

  עוד ביקורות סרטים בערוץ הקולנוע:

   

  הקבוצה היחידה שתהנה מהסרט היא של אלו שחשבו שעד עונתה האחרונה היא היתה גאונות צרופה, ושתקועים מנטלית במקום בו הם היו לפני ארבע שנים - ממש כמו גיבורי הסדרה.

   

  ליוצרי הסדרה ולשחקנים המופיעים יש, לעומת זאת, לא מעט הצדקה להופיע בה. דאג אלין, יוצר הסדרה, לא כתב או ביים שום דבר מאז. לגבי השחקנים המהווים את הפמליה של ויני, אף אחד מהם לא הופיע בתפקיד מרכזי בסרט משמעותי.

  היחיד משחקני הסדרה שיש לו קריירת פוסט-פמליה הוא, באופן לא מפתיע, ג'רמי פיבן שמגלם את הדמות הראשית בדרמה התקופתית הבריטית "מר סלפרידג'" שהשנה תגיע לעונתה השלישית.

   

  אין זה מפתיע מכיוון שדמותו של האובר-סוכן ארי גולד היתה הדינמו שהמשיך להפעיל את הסדרה בשעותיה הקשות, ולייצר את הרגעים הקומיים שהצדיקו את קיומה. גם בסרט הנוכחי פיבן עושה את השטיק שלו, אבל בעליבות הכוללת זה רחוק מלהספיק.

   

  העלילה מתחילה שבועות ספורים לאחר האירועים שהיו בסוף הסדרה וזאת רק כדי לאפס את הסוף שלה. וינסנט התחתן? טעות. הנה הוא כבר מתגרש וחוגג את גירושיו על יאכטה עם, חכו לזה, כוסיות בביקיני. אריק החליט להתמסר לסלואן (עמנואל שריקי)? לא! היא בהריון, אבל הם נפרדו. טרטל התעשר מעסקי הטקילה שלו, ודרמה שוב מוצא עצמו משווע לתפקיד שייתן לו גרם של תחושת ערך עצמי.

   

  מדוע "הפמליה" נכשל? את זה ניתן להבין בעשר הדקות הראשונות. וינסנט מחליט שהוא רוצה לביים בלוקבאסטר בשם "הייד", מעין עיבוד מדע בדיוני-פנטזיה-טכנו לדמות של רוברט לואיס סטיבנסון. הוא משכנע את המנהל החדש של האולפן החדש (פרט יחידי שלא אופס בתחילת הסרט) ארי גולד לתת לו לביים. מהמקום הזה היתה יכולה להתפתח עלילה על הוליווד, על הסרטים שנעשים בה, על האתגרים שמולם עומד מישהו כמו וינס שלא ממש נוהג לצאת מאזור הנוחות שלו.

   

   

  אבל גם דאג אלין לא אוהב לצאת מאזור הנוחות שלו. למה לחשוב על סיטואציה שתחייב את הדמויות

  להגיב למשהו חדש? מישהו הרי צריך לכתוב את זה. לכן הסרט קופץ שמונה חודשים קדימה, לאחר שצילומי הסרט הסתיימו, וכל מה שחסר להשלמת יצירת המופת הוא 15 מיליון דולר.

   

  בקו העלילתי, שלא נושא שום דמיון לאופן ההתנהלות של הוליווד, מנהל האולפן לא ראה ה"ראשז" של במאי של סרט ראשון שעושה פרויקט בתקציב מאה מיליון דולר. ו-15 מליון דולר הוא סכום שלא ניתן לגייס. כל זה כדי שהבן השמוק של מי שמממן את הסרט (היילי גו'אל אוסמונט, הילד מ"החוש השישי" שהוסיף עם הגיל קילוגרמים כפי שהוא איבד את כישרון המשחק) יוכל לעשות לוינס וחבורתו צרות.

   

  הסרט גדוש הופעות אורח של ידוענים כאלו ואחרים, אבל אין בהם שימוש שנון (כפי שהיה ב"השחקן" של רוברט אלטמן). כמו הבנות והמסיבות זהו רק רעש וצלצולים שמנסים להקנות לפיסת בידור ריקנית תחושה שיש בה משהו שמצדיק את התשוקה להיות חלק ממנו.

   

  "הפמליה" (ארצות הברית) - במאי: דאג אלין. שחקנים ראשיים: אדריאן גרנייה, ג'רמי פיבן, קווין קונולי, ג'רי פררה, קווין דילון, היילי ג'ואל אוסמונט. אורך הסרט: 104 דקות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארי גולד פה, וגם האחרים. "הפמליה"
  לאתר ההטבות
  מומלצים