שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אמני ישראל מוחים נגד השרים בנט ורגב

  האמנים הישראלים מחזירים מלחמה נגד ההחלטות האחרונות של שר החינוך נפתלי בנט ושרת התרבות מירי רגב. "נמשיך להתבונן במציאות, להביע את דעתנו ולציית למצפוננו גם אם תגבו מאתנו מחיר עבור כך", כתבו. בין עשרות האמנים החתומים: גילה אלמגור, קרן מור, רן דנקר ומוני מושונוב

  עשרות אמנים ישראלים הצטרפו בימים האחרונים לעצומה רחבת היקף במכונה "הרשימה השחורה" ויוצאת נגד ההחלטות וההצהרות האחרונות של שרי הממשלה בתחום התרבות. "אנו - יוצרות ויוצרים: אמנים, קולנוענים, סופרים, שחקנים, מוזיקאים, כוריאוגרפים ורקדנים, במאים, תסריטאים, מפיקים ואישי תרבות - מוחים נגד הצעדים הבלתי-דמוקרטיים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי החינוך והתרבות כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלו", נכתב בעצומה, "אנו מבקשים לומר לכם שאנחנו נמשיך להתבונן במציאות, להביע את דעתנו ולציית למצפוננו גם אם תגבו מאתנו מחיר עבור כך".

   

  החותמים בעצומה ביניהם השחקניות גילה אלמגור, מוני מושונוב, אוהד נהרין, רן דנקר וקרן מור, מוסיפים כי הם אינם חוששים לומר את אשר על ליבם. "על אף האיום הישיר על מטה לחמנו, לא נצנזר ולא נעקר את יצירותינו בגלל חוקים אימתניים, הפחדות ואיומים, לא נסתתר ולא נוריד פרופיל. לא נחשה בעת שאתם תדרדרו התרבות הישראלית אל תהום שאין ממנה חזרה. אנו החתומים מטה הם אלו שאתם מבקשים להשתיק, וכאשר תרצו לאסוף שמות ל'רשימה שחורה', הנה היא, מונחת לפניכם". מושונוב הסביר ל-ynet את הסיבה לחתימתו על העצומה: "יש צורך להסביר את ההשלכות והסכנות של התבטאויות קיצוניות ביחס לתרבות וחופש הדיעה והביטוי".

  מוני מושונוב. "סכנות של התבטאות קיצוניות" (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  מוני מושונוב. "סכנות של התבטאות קיצוניות"(צילום: ענת מוסברג)

  מחאת האמנים והיוצרים מגיעה על רקע הפעולות וההצהרות האחרונות מצד שר החינוך נפתלי בנט ושרת התרבות מירי רגב. בשבוע האחרון רגב הודיע כי תיאבק באמנים אשר יוצאים ביצירותיהם נגד שמה הטוב של מדינת ישראל ואף התעמתה עם השחקן נורמן עיסא על רק סירובו להופיע בבקעת הירדן, תוך שהיא מאיימת בקיצוץ התמיכה בתיאטרון הילדים שייסד ביפו אל אלמינא. מנגד, שר החינוך בנט הודיע כי הוא אינו מקבל את החלטת ועדת סל התרבות שכינס כדי לבחון את מעמדה של ההצגה "הזמן המקביל" מאת באשאר מורקוס ובבימויו, המבוססת על חייו של רוצח החייל משה תמם בכלא.

   

  במקביל, ועדת סל תרבות התכנסה במוצאי שבת לדיון חירום על מנת להשיב להחלטת שר החינוך נפתלי בנט להוצאת ההצגה "הזמן המקביל" מסל תרבות בניגוד להמלצתה.

  בסוף הדיון, מסרו חברי הוועדה כי הם דוחים את "הטלת הספק של שר החינוך במקצועיותיה במוסריותה ובנאמנות חבריה למדינה". חברי הוועדה אף הבהירו כי הם מוחים על ניסיון שר החינוך בנט לדבריהם להפוך אותנ לחותמת גומי להחלטותיו. "אנחנו בינתיים מצהירים על עמדותינו. לא החלטנו אם נפסיק לעבוד עם השר", אמרה יושבת ראש הוועדה ד"ר בלהה בלום.

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים