שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רווח: "מירי רגב תהיה שרת תרבות מעולה", איבגי: "היא מונעת מנקמה בשמאל"
  משה איבגי שחתם על עצומת האמנים נגד הצהרות מירי רגב שלא לתמוך ביצירות המבקרות את ישראל, תוקף בראיון: "היא שרת התרבות, לא שרה של 30 מנדטים". זאב רווח לעומתו, דווקא תומך בה: "היא נהדרת. אם האמנים ישבו איתה, הם יבינו שאפשר להגיע להסכמות". בתוך הדברים, השחקן נורמן עיסא הודיע כי לא יגיע לכינוס החירום שנקבע בנושא

   "הטעות הבסיסית היא שזה לא תפקידה של מירי רגב לקבוע את התיקצוב", אמר הבוקר (א') משה איבגי בראיון לאולפן ynet. "יש בשביל זה ועדות מקצועיות שזה תפקידן, והן דנות בזה וזה המקצוע שלהן. אם היה משהו שחותר תחת המדינה, חותר תחת הדמוקרטיה של המדינה - אז זה הגבול. אבל עד אז, זה לא התפקיד שלה להגיד מה יותר ימני ומה יותר שמאלני. התפקיד שלה הוא להגדיל את תקציב התרבות, לא להחליט מי מקבל ומי לא - מה היא קומיסר?".

   

  השחקן אמר את הדברים בהמשך לסערה הציבורית שעוררה שרת התרבות לאחר שהודיעה כי תיאבק באמנים אשר יוצאים ביצירותיהם נגד שמה הטוב של מדינת ישראל - ואף התעמתה עם השחקן נורמן עיסא על רק סירובו להופיע בבקעת הירדן, תוך שהיא מאיימת בקיצוץ התמיכה בתיאטרון הילדים שייסד ביפו אל אלמינא. מנגד, שר החינוך בנט הודיע כי הוא אינו מקבל את החלטת ועדת סל התרבות שכינס כדי לבחון את מעמדה של ההצגה "הזמן המקביל" מאת באשאר מורקוס ובבימויו, על האסיר וואליד דקה, שנשפט למאסר עולם על רצח החייל משה תמם.

   

  משה איבגי נגד שרת התרבות מירי רגב    (צילום: ניצן דרור ניר כהן)

  משה איבגי נגד שרת התרבות מירי רגב    (צילום: ניצן דרור ניר כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   "בדמוקרטיה אחד הדברים החשובים הוא גם לשרת את המיעוט", הוסיף איבגי. "למרות שהיא מנפנפת ב-30 המנדטים שלהם, שזה דבר מגוחך ביותר בפני עצמו - הרי את שרת התרבות, את לא שרה של 30 מנדטים. היא הסמן של הממשלה, היא מביאה את הלך הרוח. אחריה יבואו דברים הרבה יותר חמורים, בכל התחומים. גם בחינוך. המצב יכול להידרדר, תהיה סתימת פיות - היום אני מדבר איתך, מחר אולי שיחה כזאת תהיה בלתי אפשרית. אחת הצרות האיומות במדינה שלנו שכל שר רוצה להגיע ולעשות את הרפורמה שלו. מערכת דמוקרטית לא צריכה להיות ככה. היא צריכה להיות יציבה - והשרים צריכים מלמעלה לתת לאנשי מקצוע לעשות את העבודה שלהם".

   

  לעומת איבגי, השחקן זאב רווח דווקא מצדד בדברי השרה, ואמר הבוקר ל-ynet: "אני חושב שזו פאניקה מיותרת וצר לי שהעניין הזה מתחיל להיות פוליטי. אני בטוח שאפשר להסתדר נהדר עם השרה רגב". רווח הוסיף כי לא הזמינו אותו לחתום על העצומה כנגד "הצעדים האנטי דמוקרטיים של הממשלה" וגם אילו היה מוזמן, היה מסרב לחתום עליה. "אסור שזה יתחיל להיות עניין של ימין ושמאל", ומתייחס לסירוב השחקן נורמן עיסא להופיע יחד עם "בומרנג" ההצגה של תיאטרון חיפה בבקעת הירדן. "אם אני ימני ואוהב את נורמן עיסא, אז למה אחרים לא יכולים לקבל דעות שונות? כל הסיפור הזה היה נמנע אילו אם היו מחליפים אותו עוד במועד שביקש. מצד שני - אי אפשר ששחקן יקבע את גבולות ישראל לפי הרצון שלו להופיע או לא במקום מסוים. אני זוכר את פרשת אריאל שבה אמנים סירבו להופיע שם, ואני הופעתי שם - אני אומר זאת ברור - אופיע בכל מקום שבו יש יהודי, אם זה מאה יהודים, עשרים יהודים או יהודי אחד. הלוואי שאוכל להופיע גם בפני ערבים בכל מקום שירצו".

   

  "שבו איתה, היא בסדר". זאב רווח (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
  "שבו איתה, היא בסדר". זאב רווח(צילום: אלי סגל)

  לשאלת המגיש אטילה שומפלבי את משה איבגי לגבי המניעים של השרה רגב, השיב השחקן: "גם חוסר הבנה אחד גדול - וגם אולי נדמה לה שזה סוג של נקמה בשמאל. כי הדרך שבא היא מתבטאת - 'אנחנו קיבלו 30 מנדטים ואתם 20', אז שרה לא צריכה לדבר ברמה כזאת. זו לא רמה זו רמה של אופוזיציונר. זו רמה של מי שנלחם על תפקיד. זו לא צורת ביטוי לשר בישראל - לכן זה נראה לי כמו 'הנה הראנו לכם, דפקנו אתכם, אנחנו נקבע. אתם האמנים, השמאלנים, התקשורת', זה סוג של ממשלה שגם כשהיא שולטת נדמה לה שהיא באופוזיציה. היא רואה בשמאל איזה מן אויב נוראי, והם יוצרים תחושה שהשמאל אשם בהכל - למרות שהוא כבר 40 שנה לא בשלטון. הם מסיתים כל יום נגד השמאל, אפילו שאין להם מושג מה זה השמאל".

   

  רווח שזומן לפגישה ביום חמישי בלשכת שרת התרבות, יצא מעודד ואומר כי אינו חושש לחופש הביטוי כפי שטוענים ההאמנים שחתמו על העצומה. "כל המי והמי היו בפגישה והיא היתה עלהכיפאק. השרה הציגה את עמדותיה והאמנים הציגו את עמדותיהם. היא נהדרת, אפשר להסתדר איתה. אני מאמין שהיא תהיה שרת תרבות מעולה. אני בטוח שאם האמנים שחתמו על העצומה יישבו וידברו איתה הם יבינו שאפשר להגיע איתה להבנות. אם יש בעיה - שידברו איתה. אפשר לפתור בעיות גם בלי לפרסם אותן".

   

  בתוך הדברים, מקורבים לנורמן עיסא ואשתו גדעונה רז אמרו היום כי שניהם לא יגיעו לכינוס החירום של אמני ישראל שנקבע להיום. "נורמן לא מגיע כי הוא בחזרות והוא לא מעוניין להיות הסמל של המחאה. הוא זומן לפגישה עם השרה והוא סמוך ובטוח שיובהרו המחלוקות תוך כבוד הדדי", מסרו מקורבי השניים. לדברים הוסיפה רז: "אנחנו לא מוכנים שיהיה ניסיון על גבו של נורמן להפוך אותו לסמל המחאה ולכן הוא לא יגיע היום לכנס. נורמן חתם על העצומה. עמותת אלמינא לא תחתום על העצומה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראובן שניידר, אור גפן
  משה איבגי: מסיתים נגד השמאל. זאב רווח: אפשר לדבר על זה
  צילום: ראובן שניידר, אור גפן
  לאתר ההטבות
  מומלצים