שתף קטע נבחר

נשות המהפכה: פוסקות הלכה גם לגברים

שש נשים עלו לבמה הצנועה בישיבת מהר"ת שבניו-יורק, וזכו להסמכה "להורות לבני ישראל תורֶה תורֶה באיסור והיתר". בלוס-אנג'לס הוסמכה לפני מספר שבועות "מנהיגה הלכתית" - התואר המקביל לרב בקרב הנשים האורתודוקסיות: "התורה היא של כולנו, נשים וגברים"

עין לא נשארה יבשה אתמול (יום א') כאשר משב רוח ההיסטוריה היכה בבמה הצנועה של ישיבת מהר"ת בניו-יורק, שם הוסמכו שש "רבות". בישיבה-לנשים חיפשו מילה אחרת, שתבדל את נשות ההלכה האורתודוכסיות מזרמים אחרים (בדומה לתארי הגברים), ומצאו: "מנהיגה הלכתית".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

טקס ההסמכה נערך זו השנה השלישית, כך שאינו חדש. אבל לראשונה בישיבה המכשירה נשים, בשדה שהיה כל כולו של הגברים האורתודוכסים, הוסמכו הבוגרות - המחזור הגדול ביותר עד כה - "להורות לבני ישראל תורֶה תורֶה באיסור והיתר". הנשים – שתיים מתוכן ישראליות – התחייבו לשרת את קהילותיהן, ולהביא לתוכן את הקול הנשי.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"אתן כרגע חלק מהחוט המשולש, השרשרת שלא תינתק", אמרה הראשונה להתמנות לתפקיד, מי שעשתה היסטוריה - שרה הורביץ. אחת-אחת עלו חברותיה לבמה: אביטל אנגלברג, יפה אפשטיין, מרים גונצ'רסקה, לילה קייגדן, ד"ר מלני לנדאו וד"ר ענת שרבט, שאף מכנה עצמה "רבה", וככזו תתפקד בבית הכנסת בריברדייל בשנה הקרובה.

 

הנשים שעושות היסטוריה: תומס ניובורן עם ד"ר ענת שרבט שזכתה לתואר "מנהיגה הלכתית" (צילום: נורית יעקבס-ינון) (צילום: נורית יעקבס-ינון)
הנשים שעושות היסטוריה: תומס ניובורן עם ד"ר ענת שרבט שזכתה לתואר "מנהיגה הלכתית"(צילום: נורית יעקבס-ינון)

 

לאחר שהוסמכו, נשאו דברים קצרים. בין היתר הושמעו שם הבטחות להביא את הקול הנשי אל תוך הלימוד האורתודוכסי, וגם "להביא את קולה של מהר"ת לישראל, קול שיעורר מודעות ללימוד תורה נשי גם בקרב הרבנים".

 

"זו לא עוד דרך של יחידות, אלא תנועה שכולנו שותפים לה – ובזכותכן היא מתקיימת. תודות לכן נשים נשאלות שאלות הלכתיות ופוסקות בענייני דיומא".

 

חשיבות לשותפות של נשים

זה קורה גם בארץ, בזרם חלש הרבה יותר. אבל בשטח, זה שמעבר לים, המנהיגות הרוחניות מוצאות בית

גם מחוץ לישיבה. אחת מהן, אליסה תומס ניובורן הנבחנת בימים אלה ממש לקראת התואר במהר"ת, הפכה לאחרונה לרבנית במשרה מלאה בקהילה האורתודוכסית "בני דוד יהודה" שבלוס-אנג'לס. "אני נרגשת, ומקבלת על עצמי את המשימה בענווה", אמרה בשיחה עם ynet.

 

תומס ניוברון (25) אמרה כי היא רואה את תפקידה "בקידום החיבור בינינו לבין האל, והחיבור אחד עם השני. בהוראת תורה והלכה, ועידוד קיום מצוות אישי וקהילתי".

 

היא הוסיפה ואמרה כי "זוהי זכות לעמוד לצד אנשים ברגעים של שמחה, וחלילה ברגעים של צער ואבל. אני מחויבת למסורה היהודית שלנו, ומאמינה כי בכוחם של הטקסטים היהודים והתפילות להשכיל אותנו ולשפר את חיינו בכל רגע נתון".

 

האורתודוקסיה בארצות הברית חיה את הדיון היומיומי בנוגע לכניסתן של נשים לתפקידי מנהיגות יהודית בקהילה, תפקידים שהיו שמורים לגברים בלבד. "יש ערך גדול וחשיבות רבה לשותפות של נשים בתפקידי מנהיגות בקהילה האורתודוקסית, לצד גברים", אמרה.

 

רב הקהילה: התורה היא ירושה של נשים וגברים כאחד 

ההודעה על מינויה של תומס-ניובורן לתפקיד "מנהיגה רוחנית", לא היווה הפתעה לחברי הקהילה. במשך שמונה חודשים שימשה תומס-ניובורן על תקן "מתמחה", והייתה מוכרת לחברי הקהילה הוותיקה.

 

"יש ערך גדול וחשיבות רבה לשותפות של נשים בתפקידי מנהיגות בקהילה האורתודוקסית, לצד גברים". תומס ניובורן (צילום: פייסבוק) (צילום: פייסבוק)
"יש ערך גדול וחשיבות רבה לשותפות של נשים בתפקידי מנהיגות בקהילה האורתודוקסית, לצד גברים". תומס ניובורן(צילום: פייסבוק)

 

לכן כשרב בית הכנסת, יוסף קנפסקי, הודיע לפנ כמה שבועות במהלך הדרשה השבועית, כי תומס-ניובורן מצטרפת אל צוות הרבנים הקהילתי שמנה עד כה גברים בלבד - איש לא הרים גבה. עם זאת, בעולם האורתודוקסי-אמריקאי, הכרזתו של הרב עוררה הדים רבים.

 

בנאום קצר על ההחלטה הדרמטית בפני חברי הקהילה, אמר הרב: "זו הייתה החלטה הנובעת מהרעיון הרוחני העמוק העומד בבסיס קהילת 'בני דוד יהודה'. נחישותנו לממש ולחיות את הערכים עמוקים ביותר שלנו... זה מעשיר ומצמיח כאשר יש יותר קולות בשיח התורני, ויותר אנשים מוכשרים לומדים ומלמדים.

 

"התורה היא ירושה של כולנו, נשים וגברים, בנות ובנים. יש לנו הזדמנות לעצב את הקהילה שלנו באופן צודק והוגן יותר; באופן שפותח דלתות, ולא טורק אותן. אנחנו לוקחים זאת ברוח הציווי 'ועשית הישר והטוב'".

 

במקום רב - מנהיגה רוחנית

לאחר ההודעה הדרמטית, נשאה דברים המנהיגה הרוחנית החדשה של הקהילה, שעשתה את דרכה

מאחורי המחיצה של עזרת הנשים - אל עבר בימת בית הכנסת, והודתה לחברי הקהילה על התמיכה. על פי הדיווח באתר "ג'ואיש ג'ורנל" התקבלה ההחלטה על ידי חברי הקהילה בקריאות "מזל טוב" נרגשות, כשכמה מהנשים אף פרצו בבכי למשמע הבשורה.

 

"הם ציינו עד כמה הם אסירי תודה להגיע לרגע הזה", סיפרה תומס-ניובורן. לאחר ההכרזה התקיימה הרקדה קהילתית (נפרדת כמובן) לרגל המאורע.

 

התואר "מנהיגה רוחנית" הוא כאמור המקבילה הנשית לתואר "רב", תוך עקיפת התואר הרפורמי "רבה", או "רבנית" המתייחסת לאשת-רב, ולא למי שזכאית לתואר בשל ידיעותיה והכשרתה.

 

"בעצם העובדה שלא הכתרתי אותה כ'רב', הפגתי לדעתי את החששות העיקריים המוקדמים", סיפר הרב יוסף קנפיסקי לעיתון היהודי המקומי בלוס-אנג'לס, והוסיף כי "אין בכך הפרה של כללי ההלכה".

 

יש עוד דרך

במסגרת תפקידה החדש, תמלא המנהיגה הרוחנית שורת תפקידים ובהם כמסירת דרשות לציבור, יעוץ

בנושאי טהרת המשפחה, זוגיות, כשרות ועוד. תומס-ניובורן עוברת בימים אלה את בחינות ההסמכה לתואר "מנהיגה הלכתית רוחנית", במסגרת ישיבת מהר"ת.

 

עם זאת, בהתאם לכללי ההלכה היהודית, ישנם עדיין שלושה מוקדים המבדלים את רבני הקהילה האורתודוקסית, מהמנהיגות הרוחניות. הן אינן נספרות למניין, אינן יכולות לשמש חברות בבית דין, וכן לא יכולות להנחות את תפילות ולשמש כחזניות, אלא בקטעים מסוימים בלבד. רב הקהילה קנפיסקי ציין "לג'ואיש ג'ורנאל" כי נשים ממלאות כבר היום, תפקידי מנהיגות רבנית בקהילות האורתודוקסיות השונות. "היה את הידע, ומה שהיה חסר זה התואר".

 

תומס-ניובורן איננה הראשונה להתמנות לתפקיד מנהיגותי-דתי. בארצות הברית ובקנדה ישנן מספר נשים המכהנות כחלק מההנהגה הרוחנית בקהילותיהן, ומעניקות הכוונה הלכתית ורוחנית. עם זאת, היא הראשונה מסוגה בחוף המערבי בארצות הברית, ומתייחסת בחזות חרדית.

 

מי שנולדה ברדונדו ביץ', היא, כך מתברר, דור שני" לתפקיד הנהגה רבנית, כביתה של הרבה הרפורמית דידי ניובורן העומדת בראש טמפל "אמת" ברנצ'ו פאלס ורדס.

פורסם לראשונה 14/06/2015 20:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מהר"ת
אליסה תומס ניובורן
צילום: מהר"ת
מומלצים