שתף קטע נבחר

אינדיאנה ג'ונס גר בכלל בבני ברק

הבחור החרדי הסקרן שהחליט לצאת לטיול שורשים במרוקו, לא ידע שייעודו בחיים נקבע עת מצא עדויות עתיקות בשיטוט מקרי. מאז הוא חי למען המטרה: להציל עדויות לחיים יהודיים בכל מקום בעולם. הוא מגיע לנקודות נידחות, מעביר את המידע לגורמים הרלוונטיים - ואומר: "זו שליחות קודש"

 

 

הוא מסכן את חייו במסעות במדינות ערב, מגיע לנקודות נידחות בעולם שרגל יהודי לא דרכה בהן זה מאות בשנים – ומנסה להציל עדויות רבות ערך היסטורי, והכל במטרה "להנציח את העם היהודי, בכל מקום שבו התקיים".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

יצחק כרמלי גדל כנער חרדי בבני ברק, אך בבחרותו החליט לעשות מעין "טיול של אחרי הצבא" ולראות עולם כשאר צעירים בני גילו. אלא שהבחור חובש הכיפה השחורה מצא עצמו במסע מרתק שלא נגמר עד עצם היום הזה, לאחר שכבר בטיול הראשון למרוקו, נחשף במקרה ממש לסממנים יהודיים שמכעט והושמדו.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"מאז קום המדינה זכינו לקיבוץ גלויות", מסביר כרמלי ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". קהילות שלמות עלו לארץ, או נעו במעגלי הגירה – "בין אם מאירופה, דרום-אמריקה, מדינות ערב או המזרח הרחוק. הקהילות האלו התייתמו, אבל נותרו נכסי קהילה: זאת אומרת בתי כנסת, בתי עלמין ונכסים אחרים של הקהילות היהודיות".

 

ממשיך אל המסע הבא

כרמלי הגיע במסעותיו למקומות שבהם נותרו יהודים בודדים, ולעתים רק יהודי אחד. "ויש מקומות

שאפילו יהודי אחד לא נותר שם", הוא אומר. "אני לא מסתיר את יצר ההרפתקנות שמוביל אותי למקומות האלה, אבל מעבר ליצר ההרפתקנות אני מרגיש שאני עושה שליחות קודש כדי להגיע לאותם המקומות ולתעד אותם.

 

"מדובר בבתי קברות ואפילו בתי כנסת, שהמקומיים בכוונה או שלא בכוונה, השתלטו עליהם. זה יכול להיות גם היהודי האחרון שמוכר את זה לצרכי כסף, ופגשתי כאלו דברים: במזרח הרחוק, בהודו בעיקר, וגם במקומות אחרים. כשאני מגיע לאותם המקומות אני מצלם, מתעד וחושף דברים".

 

במסעותיו הוא מגיע למבנים ששינו יעוד: כנסיות ומסגדים שהיו בעבר בתי כנסת. הוא תועד גם חושף את בית הכנסת העתיק"שער השמים" בפורטוגל. "כשאני מפרסם את הסיפורים, אני מגרה אנשים לבקר באותם המקומות, ואני גם פונה לכל מיני גורמים רלונטיים, מעביר את המידע, ויש מי שמטפל בזה. ואני? ממשיך אל המסע הבא".

 

 (צילום: אורות) (צילום: אורות)
(צילום: אורות)


פורסם לראשונה 15/06/2015 16:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"אני מצלם, מתעד וחושף"
צילום: אורות
צילום: אורות
יצחק כרמלי
צילום: אורות
מומלצים