שתף קטע נבחר

ארה"ב: הפעילה שהתחזתה לשחורה התפטרה

רייצ'ל דוליזאל הציגה את עצמה במשך 20 שנה כאישה שחורה, עד שהוריה חשפו בסוף השבוע שהיא נולדה כלבנה. בעקבות הלחץ הציבורי היא התפטרה מתפקידה כראש ארגון אפרו-אמריקני. "אמשיך להילחם למען זכויות אדם"

דוליזאל כפי שהיא נראית כיום (משמאל), ובצעירותה ()
דוליזאל כפי שהיא נראית כיום (משמאל), ובצעירותה

 

פעילת השחורים האמריקנית הידועה, רייצ'ל דוליזאל, התפטרה היום (יום ב') מתפקידה כראש ארגון השחורים NAACP בעיר ספוקיין שבמדינת וושינגטון לאחר שנחשף שבמשך 20 שנה היא הציגה את עצמה כאישה שחורה - אף שנולדה כלבנה. את מכתב ההתפטרות היא פרסמה בעמוד הפייסבוק של NAACP ספוקיין.

 

עוד חדשות בעולם :

סוריה: המורדים מתקרבים ל"בירת דאעש"

מחבלים באופנועים פוצצו עצמם: 23 נהרגו

כדורגל-מַנְיָה: מחכים לאוטובוס, עומדים בשער

אוגנדה: רוצחים ומקריבים איברי ילדים למזל

 

דוליזאל עשתה את הקריירה שלה מזהותה כשחורה, ומעבר לתפקידה בארגון של אפרו-אמריקנים היא משמשת כמרצה על התרבות השחורה באוניברסיטה מקומית במדינת וושינגטון. במשך קרוב ל-20 שנה הציגה עצמה דוליזאל כאישה שחורה או לפחות מעורבת והתרחקה מהוריה הביולוגים, קלעה את שערה כמו נשים שחורות וטיפלה בעורה כדי להעניק לו גוון כהה יותר. אלא שבסוף השבוע הוריה הביולוגים שמו סוף לסיפור וחשפו שהיא נולדה לבנה.

 

בעקבות חשיפת השקר של פעילת השחורים, גברו הקולות שדרשו ממנה להתפטר מתפקידה, אולם דווקא ארגון NAACP שאליו היא משתייכת, התייחס בסלחנות ללבנה שהחליטה לחיות חיים שחורים. בהודעה שפרסם הארגון נאמר שדוליזאל סובלת מ"מחלוקת משפטית עם משפחתה ואנחנו מכבדים את הפרטיות שלה בנושא". לגופו של עניין טען הארגון ש"זהות גזעית אינו הקריטריון לתפקיד הנהגה ב-NAACP, וכי הסניף הצפון-מערבי של הארגון הכולל את וושינגטון, אורגון ואלסקה, עומד מאחוריה".

 

"המתנתי בכבוד בזמן שאחרים הביעו את התחושות, האמונות, הספקות וגם המסקנות שלהם. הייתי לגמרי מחוץ לסיפור", כתבה דוליזאל במכתב ההתפטרות שלה. "אני רוצה להביע את הערכתי הכנה להנהגה הלאומית של ה-NAACP על התמיכה במנהיגותי לאורך הסערה הלא צפויה".

 

היא כתבה ש"אף שסוגיות רבות עומדות בפנינו כמו אלימות המשטרה, ספרי לימוד מוטים בבתי הספר, שלילת זכויות כלליות, אי שוויון רפואי והיעדר ייצוג פוליטי-משפטי, הדיאלוג עבר באופן בלתי צפוי לזהות האישית שלי בהקשר של הגדרת גזע ואתניות". עוד כי כתבה כי בעקבות הסערה הציבורית שנוצרה, היא מעבירה את תפקידה ליד סגניתה נעמיה קואלרס-בארנלי.

 

"רק שתדעו שלעולם לא אפסיק להילחם למען זכויות אדם ואעשה כל שבכוחי לעזור ולסייע בין שמדובר בעמידה זקופה ובין שבפרישה משום שהסיפור איננו אני. הוא על צדק. לא מדובר בהתפטרות שלי. יש רצף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוליזאל כפי שהיא נראית כיום (משמאל), ובצעירותה
מומלצים