שתף קטע נבחר

"פאשיסט!", "מחבל!". התפוצץ דיון בוועדת פנים

במהלך דיון בנושא עליית יהודים להר הבית התעמתו חברי הכנסת שרון גל מישראל ביתנו וג'מאל זחאלקה מהרשימה הערבית המשותפת והטיחו זה בזה מילים קשות. יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם הזהיר אותם כמה פעמים ולבסוף פיזר את הדיון: "לא מוכן להשתתף בהצגה רדודה"

 

 

 

בעקבות חילופי דברים קשים בין חברי כנסת מהרשימה הערבית ובין ח"כ שרון גל (ישראל ביתנו) התפוצצה היום (ג') ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. העימות שקדם לפיזור הישיבה כלל ויכוח קולני בין ח"כ ג'אמל זחאלקה ובין גל על רקע עליית יהודים להר הבית. בדיון השתתף גם יהודה גליק, שניצל מניסיון התנקשות בכינוס למען הר הבית.

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה התכנסה לדיון סוער בהצעות לסדר היום של חברי הכנסת ינון מגל (הבית היהודי) ומיקי מכלוף זוהר (הליכוד) בנושא האפליה נגד יהודים העולים להר הבית. היו"ר ח"כ אמסלם הזהיר את חברי הכנסת כמה פעמים כי ינעל את הישיבה אם ימשיכו להתפרץ וביקש לקיים דיון תרבותי. 

 

זחאלקה אמר: "הר הבית הוא מקום קדוש למוסלמים. יש הבטחה מ-67' לכך ויש רבנים שפויים שלפיהם ליהודים אסור להיכנס להר הבית. אלו שרוצים וטוענים שהם צריכים להיכנס הם מיעוט".  

 

הוא פנה לחברי הכנסת מהימין, בהם גם שרון גל, ואמר: "מה שאתם אומרים ומציעים יגרור שפיכות דמים. המוסלמים לא יסכימו בשום אופן לתפילת יהודים באל אקצה כי זה מקום קדוש. אתם תבעירו שריפה גדולה בכל האזור". היו"ר אמסלם אמר: "אני לא מוכן להשתתף בהצגה רדודה. מי שרוצה דיון ענייני שלא יחפש כותרות ויחזור לדבר. הדיון הוא לא על דת אלא על האפליה בעלייה להר הבית".

ועדת הפנים, היום (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ועדת הפנים, היום(צילום: דוברות הכנסת)
 

גל פנה לזחאלקה: "על מי אתה מאיים? הנה הטרור. מי פה הריבון? הר הבית לא כבוש, הוא משוחרר והוא שלנו. חצוף, אל תאיים עלינו בדם. מי אתם בכלל? זה שלנו ולא תשנו את ההיסטוריה. הר הבית בידינו צריך להיות הלכה למעשה".

 

זחאלקה צעק לעברו: "גס רוח". הוא פנה לעבר יהודה גליק, "שפכת הרבה דם", וקרא ליו"ר ח"כ אמסלם: "תגן עליי מפני פאשיסטים". גל דרש "להוציא את המחבל מפה".

 

הח"כים הערבים דרשו מח"כ גל לחזור בו, והוא השיב, "לא חוזר בי. אל תהלכו אימים בטרור. אתם יכולים לפנות לוועדת האתיקה. את ההצגות ואת הטרור שלכם תעשו ברמאללה, לא פה".

 

בשיא המהומה החליט יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, לנעול את הישיבה.

  

גל אמר בתום הדיון: "לא אעבור לסדר היום בשום מצב כאשר ח"כ יכנה אותי 'פאשיסט' בדיון. צר לי שבמקום לנהל שיח תרבותי, גם בנושא רגיש כמו הר הבית - בחרו חברי הרשימה המשותפת להפיק פרובוקציה על מנת לפוצץ דיון". הוא אמר עוד כי "במצב הקיים הר הבית למרבה הצער אינו בידינו בפועל אלא בידי הווקף. צר לי שהדיון הופסק במקום להשתמש בכלי העומד לרשות היו"ר - להוציא את הח"כ המפריע מהדיון".

 

ח"כ מגל הסביר כי הרקע לדיון נבע "מהמצב הבעייתי בהר הבית, שבו יהודים רוצים להתפלל ולא יכולים לעשות זאת. זכותם של יהודים להתפלל על ההר והמטרה הראשונה שלנו צריכה להיות שמירה על סדר ולאפשר ליהודים לעלות בשקט ובחופשיות. אני מצפה מהמשטרה שתרחיק את המתפרעים מיידית ואפילו לצמיתות מההר. האכיפה צריכה להיות חד-משמעית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ גל (ארכיון)
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים