שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מירי רגב מקפיאה תקציבי תיאטרון אל מידאן

  לאור המלצת יו"ר המועצה לתרבות ואומנות, החליטה שרת התרבות מירי רגב לעצור את תקציבי התמיכה בתיאטרון אל-מידאן עד להשלמת בדיקה מקיפה הנוגעת למקורות הכספים שלו. הנשיא ריבלין: "אוי לנו אם גם האמנות תיפול קורבן לפוליטיזציה מסוכנת"

  שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב נפגשה היום (ג') עם משפחת החייל משה תמם ז"ל, יחד עם נציגי משרד התרבות והספורט בינהם ד"ר חיים פרלוק, יו"ר המועצה לתרבות ואומנות. בתום הפגישה החליטה השרה כי תקפיא לפי שעה העברת תקציבים לתיאטרון "אל-מידאן" (הזירה), וזאת עד שתושלם בדיקה מקיפה בדבר מקורות מימונו.

   

  פרלוק חשף בדיון כי לפני מספר ימים ערך ביקור בתיאטרון "אל מידאן" (הזירה) ולתדהמתו גילה מספר דברים שמעלים תהייה לגבי מקורות הכספים והעובדה שישנם כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסבירם. כמו כן דיווח פרלוק לשרה כי הוא ניהל שיחה עם מנהל התיאטרון וזה השיב לו כי התיאטרון שלו הוא פוליטי.

   

  ראשיתו של הסיפור לפני כחודש, אז יצאו גורמים בעיריית חיפה, נגד תיאטרון אל-מידאן בו הוצגה ההצגה "הזמן המקביל" המבוססת על סיפורו של וואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז״ל ב-1984. ההצגה שעלתה ביום האסיר הפלסטיני, אשר התקיים ב-25 באפריל עוררה את כעס משפחתו של החייל, שאף הגיעו לדיון במועצת העירייה, שם החליטו על הקמת וועדה מיוחדת שתבדוק את העניין ועד אז לא יועברו כספים לתיאטרון מהעירייה. כעת מגיעה החלטת השרה להקפאת התקציב גם ממשרד התרבות.

   

  אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם ז"ל, אמרה ל-ynet בתום הפגישה כי: השרה מירי רגב הוציאה מכתב לשרת המשפטים כדי שתבחן את הקשר בין טרור לתיאטרון אל-מידאן. תיאטרון לא יכול לקחת מחבלים ולהאדיר אותם. תיאטרון כזה לא יכול לקבל תמיכה ממדינת ישראל".

   

   עודד קוטלר למירי רגב לרגב: "חוגגים 30 מנדטים, שאחריהם צועד עדר בהמות"

  השרה רגב מגיבה לקוטלר: "חושף את הפנים המכוערות והמתנשאות"

  למרות החלטת הוועדה, השר בנט הורה: "להוציא את ההצגה על המחבל מסל התרבות"

   

  בנוסף שוחח פרלוק עם המחזאי של ההצגה "הזמן המקביל" וזה השיב לו כי הוא מזדהה עם הרוצח וכי הוא מקור השראתו. עוד חשף פרלוק כי במסגרת הבדיקה המעמיקה של המועצה עולה עוד כי המחבל היושב בכלא הישראלי מנהל באמצעות רשת האינטרנט את הקשר עם העולם לרבות הפצת מחזאותיו מתוך הכלא הישראלי לרבות הקשר עם המחזאי של ההצגה בתיאטרון אל מידאן. משפחת תמם יחד עם ארגון אל מגור הציגו מידע המחייב בדיקה של מערכת הביטחון.

   

  השרה מירי רגב בפורום הורים שכולים ()
  השרה מירי רגב בפורום הורים שכולים
   

  החומר כפי שהוצג יועבר על ידי המשפחה ועל ידי גורמי המשרד לידי בדיקה של גורמי האכיפה לבדוק את מהימנותם. ד״ר פרלוק הציע לשרה לעצור את התקציב לתיאטרון אל מידאן עד להשלמת הבדיקה המקיפה הנוגעת למקורות התקציב והקשר עם גורמים כאלו ואחרים.

   

  שרת התרבות והספורט מירי רגב קיבלה את המלצתו של ד״ר חיים פרלוק יו״ר המועצה לתרבות ואומנות ישראלית להקפיא את העברת הכספים לתיאטרון עד מיצוי שלבי הבדיקה הנדרשים על פי חוק.

   

  המפיק לירן עצמור, מיוזמי עצומת האמנים נגד השרה מירי רגב אמר ל-yent לאחר ההחלטה: "זאת מדינת חוק ולא יכול להיות שבא שר שהוא מעל החוק. הפעולות האלה של השרה רגב לא דמוקרטיות. דמוקרטיה היא לא רק זכות הרוב לשלוט אלא גם הבעת דעת המיעוט ואנחנו נצטרך להמשיך לפעול. בימים האחרונים אנחנו מנסים ליזום פגישה עם השרה ואנחנו לא מקבלים מענה כך שההצהרה שלה שהיא תפגש עם מי שיבקש לא מיושמת כרגע".

   

  משפחת תמם במחאה על ההצגה ()
  משפחת תמם במחאה על ההצגה

   

  על רקע אירועי הימים האחרונים אמר היום נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין: "אמנות היא לא רכושו של מחנה כזה או אחר, של ימין או שמאל, מזרחיים או אשכנזים, אוי לנו אם גם האמנות תיפול קורבן לפוליטיזציה

  מסוכנת מצד זה או אחר. אומנות היא לא כלי נשק אלא כלי להידברות, לתקשורת. כלי ששובר מחיצות ולא מרים חומות".

   

  סיעת הרשימה המשותפת הגיבה גם כן להחלטת השרה וטענה כי מדובר בניסיון לפגוע בחופש הביטוי בכלל ובחופש הביטוי האמנותי בפרט ולשלוט ביצירה התרבותית ממניעים אידיאולוגיים.

   

  "החלטתך מהווה שימוש פסול בתפקידך לצורך צנזורה פוליטית ושליטה בתרבות ממניעים אידיאולוגיים. לאחר פחות מחודש בתפקיד בחרת לצאת נגד חופש הביטוי, תוך פגיעה בזכות היצירה האומנות והתרבות ובזכות הצופים", ציינה הרשימה המשותפת.

   

  האגודה לזכויות האזרח העבירה גם מחאתה על החלטת רגב: "היא איננה קומיסרית התרבות ומשרד התרבות איננו צנזור התרבות", כתב היועץ המשפטי של האגודה עו"ד דן יקיר, "תפקידו של משרד התרבות הוא לתמוך בתרבות ובאמנות ולא לחנוק אותם. תפקידם של הקולנוע והתיאטרון הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. אין זה מתפקידם לעודד את הלגיטימציה של המדינה או לשמור על תדמיתם של חיילי צה"ל. באותם מקרים נדירים, בהם יצירת אמנות מסיתה לאלימות או לגזענות, זכאי משרד התרבות ואף חייב למנוע תמיכה של כספי ציבור ביצירה זו. פרט לכך אסור למשרד התרבות להתערב בתכנים ובנושאים של היצירה האמנותית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים