שתף קטע נבחר

בכיר בח"ק על גופת התינוק בקרטון: "אחד שמטפל במרצדס לא יטפל בסוסיתא"

פחות מיממה לאחר התמונות הקשות, ובהן עימות בין אב לתינוק שנפטר בלידה - לחברה קדישא המסרבת לקבור אותו, ובכיר בחברה קדישא מסרב להבין את הטענות: "חברה קדישא 'קהילת ירושלים' לא בנויים לזה. הם עושים 18 לוויות למבוגרים בכל יום. אתה יודע איזה צוות צריך להוציא כדי לקבור עובר?"

 

 

לאחר שפרסמנו אמש (יום ב') את ההתנהלות מול אב שביקש לקבור את בנו התינוק שנפטר עם לידתו, מגיב היום בכיר בחברה קדישא "קהילת ירושלים", אחת המרכזיות בבירה – ואומר כי הארגון שבו הוא עובד מטפל בקבורת מבוגרים, ו"אחד שמטפל במרצדסים לא יטפל בסוסיתא".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

השיחה עם הבכיר נערכת למחרת התמונות הקשות שעלו כאן, ובהן תיעד יוסי בורנשטיין, שבנו נולד בחודש השמיני, את מסכת המכשולים שעבר מול חברא קדישא "קהילת ירושלים", בניסיון לארגן הלוויה ליילוד, כפי שהתירה ועדה בין-משרדית לפני כשנה.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

בקטעי הוידיאו שהבאנו, נראה האב הנסער כשהוא מנסה להבין מדוע שוב ושוב מחזירים לו את גופת בנו בארגז קרטון, על אף בקשותיו החוזרות ונשנות לערוך לו קבורה. ולמרות הצילומים הברורים, מכנה הבכיר את העדויות "סילוף", ואומר: "כולנו מצטיירים כאילו אנחנו עבריינים", הוא מוסיף כי הגופה הועברה בקרטון מבית החולים, אך לא סיפק הסבר מדוע הועברה שוב ושוב לידי האב.

 

"יהודה משי-זהב קיבל את הקרדיט - אז שיקברו בחלקות שלו בהר הזיתים", אומר המרואיין על התערבותו של יו"ר זק"א, יהודה משי-זהב, שהזדעזע מהמקרה – ושלח צוות להביא את הגופה לבית ההלוויות שמגר בירושלים, כדי שתיקבר היום (ג') בהר הזיתים.

 

"לא בנויים לזה"

על פי המנהג הרווח, המבוסס על מסורת ישראל, כאשר עובר או תינוק בן פחות מחודש מת, בני

המשפחה אינם משתתפים בטקס הקבורה וכלל אינם מקבלים מידע על מיקום הקבר, זאת מאחר שעל פי ההלכה אין נוהגים בהם דיני אבלות במקרה כזה. החברה קדישא בירושלים, כמו רבות אחרות, המשיכו לדבוק במנהגן, למרות חוזר מנכ"ל שפרסם המשרד לשרותי דת בשנה שעברה - מה שהביא לשיא חדש את העימות בין הצדדים.

 

האב סיפר ל-ynet כי כבר בשלב מוקדם של ההריון נודע שהעובר סובל ממום שעלול לסכן את חייו, אך מתוך תקווה שהדברים יסתדרו הם העדיפו לשמור אותו, ולכן ההפלה בחודש השמיני באה להורים כהפתעה, והם חוו אותה כטרגדיה. לדבריו, לאחר שהבין כי זכותו לדרוש קבורה "רגילה", הוא פנה אתמול ל"קהילת ירושלים", אך נתקל באטימות כאשר החברה קדישא התעקשה לשמר את המנהג הקדום.

 

"אנחנו אומרים על הפלות שהפלה זה רצח", אומר הבכיר בחברה קדישא. "יש פה עובר שנפטר. צריך לקבור אותו בקבורה מסודרת וזה מה שחברה קדישא אמורה לעשות".

 

אלא שלדבריו, "חברה קדישא 'קהילת ירושלים' לא בנויים לזה. הם עושים 18 לוויות לאנשים מבוגרים בכל יום. אתה יודע איזה צוות צריך להוציא כדי לקבור עובר? באמת, בוא נהיה ריאליים. חברה קדישא מנסה לעשות מעל ומעבר", והוסיף: "תשמע אחד שמטפל במרצדסים לא יטפל בסוסיתא".  

 

 

 

לטענת בורנשטיין, לאחר שתיעד את אנשי החברה קדישא נוהגים בחוסר כבוד לגופה, הם הסכימו

לשאת ולתת איתו, והצדדים הגיעו לפשרה ולפיה ההורים לא ישתתפו בלוויה - אך ידעו את מקום חלקת הקבר. אלא שלמחרת, סיפר, הם הפרו את הסיכום ודרשו ממנו לקחת בחזרה את קופסת הקרטון ובה העובר המת, כדי שיטפל בה בעצמו כרצונו.

 

"דחפו לי אותו בקרטון כמו חתול מת", סיפר האב ל-ynet. "הם התנהגו כמו רובוטים. מה עם מינימום רגישות ואיכפתיות? זו הייתה טרגדיה בשבילי. כאב לי הזילזול וחוסר הכבוד למת. הרי דרך ארץ קדמה לתורה".

 

חברה קדישא מסרה בתגובה לטענות האב: חברה קדישא "קהילת ירושלים" איננה מאושרת לפי התקנות החדשות של המשרד לשירותי דת לטפל בקבורת עוברים, ולכן לא יכלו העובדים לקבור את העובר. המשפחה הופנתה למי שמטפל בקבורת עוברים, אך סירבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים