שתף קטע נבחר

נתניהו נגד "פלסטין 48": פועל לסגירת הערוץ החדש של ערביי ישראל

שעות לאחר השקת הערוץ אתמול בנצרת הורה רה"מ, שמשמש גם שר התקשורת, למנכ"ל משרדו לפעול לסגירת התחנה. שר התקשורת הפלסטיני ריאד חסן הגיב: "נתניהו יכול לסגור אותנו רק אם יבוא עם כוחותיו לרמאללה"

 

ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו הורה למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר לפעול לסגירת ערוץ הטלוויזיה החדש "פלסטין 48". ההוראה ניתנה שעות ספורות לאחר מסיבת עיתונאים חגיגית שהתקיימה בנצרת לכבוד תחילת השידורים היום (ה'). את הערוץ ממנת הרשות הפלסטינית. שר התקשורת הפלסטיני ריאד חסן אמר בתגובה: "לא נתניהו ולא ממשלתו הימנית-קיצונית יכולה לסגור את התחנה".

ראש הממשלה נתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: גיל יוחנן)
 

נתניהו הורה למנכ"ל המשרד וצוותי הפיקוח והאכיפה במשרד לבדוק מיידית את חוקיות פעולות התחנה שהוקמה בנצרת ומיועדת לשדר באמצעות הלוויין שידורים לאוכלוסייה הערבית בישראל. שר התקשורת הורה לבחון שימוש בכל האמצעים הפליליים והמינהליים העומדים לרשותם כדי למנוע את שידורי התחנה. הבדיקה תעסוק, בין היתר, בחוקיות המימון של השידורים על ידי הרשות הפלסטינית.

 

בעקבות החלטתו של נתניהו אמר חסן כי "ראש הממשלה הישראלי יכול לסגור אותנו רק אם יבוא עם כוחותיו לרמאללה ויכבוש את מבנה רשות הטלוויזיה ויהרוס את כל הכלים. אנחנו פעלנו לפי החוק ופיזית לא נמצאים בתוך ישראל, אלא קונים שירותים מחברות עם רישיונות. אין לנו בתוך ישראל לא משרד ולא אולפן ואף פקיד אחד. אם ממשלת נתניהו הולכת נגדנו לפי החוק, אז היא תפסיד ואם תפעל בכוח אז תהיה לנו תשובה מתאימה".

 

ד"ר חסן הוסיף כי "אנו הקמנו תחנה למען ערביי 48 אפילו אם הצעד הזה לא ירצה את ממשלת המתנחלים. אם נתניהו הולך לסגור את התחנה זאת אומרת שהוא רוצה להשתיק את הקול הערבי בישראל. הוא לא יכול לעשות דבר כזה".

 

הערוץ, ששייך לטלוויזיה הפלסטינית, מקבל בשלב זה שירות ממשרד הפקה בצפון והשידורים ייקלטו על ידי צלחות לוויין שנפוצות בקרב המגזר הערבי. "ניתן במה גם לצד האחר, גם לאנשי ימין ושרים בממשלה", אמר חסן במסיבת העיתונאים מוקדם יותר. "המטרה היא לתת במה לערביי 48 כדי שיחשפו בעולם הערבי את כל מה שהם עוברים מבחינת התרבות והקשיים החברתיים והכלכליים", אמר חסן במסיבת עיתונאים בנצרת. "הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן תתמוך בתחנה הזו. אנחנו אפילו שוקלים ברצינות להקים ערוץ של שידור ישיר בתוך הקו הירוק. אין כאן שום כוונה לפגוע בשלטון החוק של מדינת ישראל".  

מסיבת העיתונאים. "אין רצון לפגוע בשלטון החוק הישראלי" ()
מסיבת העיתונאים. "אין רצון לפגוע בשלטון החוק הישראלי"
 

לדברי חסן, כבר לפני שנה החלו הדיונים על הקמת הערוץ. "פנינו לחברי כנסת ערבים, אנשי תקשורת, סופרים ערבים ועוד גורמים אחרים ודיברנו איתם על התחנה", אמר השר הפלסטיני. "כולם תמכו ובירכו את הצעד. זאת הזדמנות להוביל כתבות על אזרחי ערביי 48 מכל הבחינות. רוצים שכולם יכירו אותם ואת חייהם האמיתיים".

 

על פי המתוכנן חברות הפקה יציעו ויפיקו תוכן מהגליל, הנגב והמשולש. הוא יועבר לחדר השידור שהוקם ברמאללה ומשם לשידור לוויני. השידור הניסיוני יהיה ביום הראשון של צום רמדאן, והשידור יורחב בהדרגתיות. התחנה תשדר בהתחלה תוכניות על חודש רמדאן ובהמשך יהיו סדרת כתבות פוליטית, הקשיים אשר עוברים אותה החברה הערבית, הכפרים הלא מוכרים בנגב, הריסת בתים ועוד.

 

סנא חמוד, חברת הוועדה המייעצת של ערוץ "פלסטין 48", הגדירה את המהלך כאירוע מכונן. "בפעם הראשונה מזה 67 שנים מושקת טלוויזיה שמדברת בשפתנו, תרתי-משמע, השואפת לאפשר לנו במה לדיאלוג ולדיון בנושאים הבוערים בקרבנו, ואף להשמיע את קולנו לעולם כולו, לרבות העולם הערבי שהנו בבחינת ההווי התרבותי והלשוני הטבעי שלנו", אמרה חמוד. "אנו מקווים שגם נצליח להשמיע את קולנו מול מקבלי ההחלטות במדינה בסוגיות הקשורות לעוולות ולמצוקות, שמהן סבלנו ועודנו סובלים מזה כשבעה עשורים, בבמה שהנה אך טבעית במדינה ששואפת להיות מתוקנת ודמוקרטית. על אחת כמה וכמה, בתקופה בה אנו עדים לניסיונות לסתימת פיות מצדם של שרים בכירים בממשלה".

 

אחד הכתבים בערוץ החדש בירך על הקמתו, אך צפה את העתיד כשהביע חשש מתגובתה של ישראל. "אני מקווה שממשלת ישראל לא תוציא לתחנה צו סגירה אלא תתמוך בפרויקט הזה. אנחנו לא רוצים שיתקפו את התחנה כמו שתקפו תיאטרון אל מידאן בחיפה", אמר. "הערוץ נחוץ כי אנחנו לא מצליחים להעביר את המסר שלנו לכל העולם הערבי כמו לבנון, סוריה, איראן ומצרים. זאת ההזדמנות שלנו לדבר עם כל העולם בצורה חופשית כדי שאחרים ישמעו ויכירו אותנו וידעו את עמדתנו".

 

מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, בירך אף הוא על הקמת הערוץ והביע תקווה "שהוא יתרום להצמחת תעשיית טלוויזיה שתמנף את החברה הערבית תרבותית, כלכלית ופוליטית". 


פורסם לראשונה 17/06/2015 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיבת העיתונאים. אבו מאזן תומך
מומלצים