שתף קטע נבחר

חשד להצתת כנסייה בכנרת: "עובדי אלילים"

דליקה פרצה בכנסיית הלחם והדגים בטבחה, אחת החשובות ביותר בארץ. במקום רוססה כתובת נאצה: "והאלילים כרות ייכרתון". שניים נפגעו קל, מחסן ספרים נשרף

  

 

 

חשד לפשע שנאה באחת הכנסיות המפורסמות והחשובות בארץ: כוחות כיבוי של תחנת טבריה הצליחו להשתלט על אש שפרצה סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר (ה') בכנסיית "הלחם והדגים" בטבחה שבצפון הכנרת. הכבאים בלמו את האש במרחק מטרים ספורים מאולם הכנסייה עצמה, שתקרתה עשויה עץ. בחלל העצום עמד ריח חריף של אש, וסנוניות מתות שקיננו בקורות העץ נפלו מתות על הרצפה. על אחד מקירות הכנסייה נכתבה כתובת בגנות עובדי אלילים, והמשטרה חוקרת חשד להצתה.

 

במרכז הרפואי "זיו" בצפת מאושפזים שניים מנפגעי השריפה ליד כפר נחום: צליינית כבת 19 שוחררה לאחר שטופלה בחמצן. גבר כבן 79, מעובדי המתחם, אושפז להשגחה. מהמרכז הרפואי נמסר כי השניים שאפו עשן עת ניסו לסייע בפעולות הכיבוי.

 

 

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

חוקרי דליקות בודקים חשד להצתה לאחר שסמוך לכנסייה נמצאה כתובת גנאי שבה נכתב "והאלילים כרות ייכרתון" כחלק מהפסוק שהמשכו "לתקן עולם במלכות שדי". סמוך לכתובת נעשה ניסיון הצתה, דלת המתחם שבו מתגוררים הנזירים הוצתה ובהמשך הוצת מתחם בהמשך המסדרון ושם התפתחה השריפה הגדולה. עוברי אורח סיפרו כי במשך תקופה ארוכה כיסו אלמונים בצבע את הצלבים בשלטי ההנחיה למקום. בנוסף, נשרף במקום מחסן ספרים.

  

להב תומר יועץ, מפקד המשמרת בכיבוי האש טבריה, סיפר: "כבר מהכביש ראינו לפיד של אש. כשהגענו המתנדבים עמדו פה עם צינור השקיה על הגג. היה מטען אש כבד מאוד. הכל היה עשוי עץ אבל הצלחנו להשתלט על השריפה, למרבה המזל לפני שהגיעה לאולם הכנסיה. גם באולם הזה התקרה עשויה עץ ועלול היה להיגרם נזק כבד ובלתי הפיך".

הכתובת בכנסייה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הכתובת בכנסייה(צילום: אביהו שפירא)

נזירות המומות בכנסיית הלחם והדגים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
נזירות המומות בכנסיית הלחם והדגים(צילום: אביהו שפירא)

הציפורים שמתו בכנסייה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הציפורים שמתו בכנסייה(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 
 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
 

בין ההריסות והפיח בחצרות הסתובבו נזירות מהפיליפינים, דומעות ומצמידות ממחטות לפיהן ואפן מעצמת הריח. "הן לא יודעות מה לעשות כי בשעה הזו הייתה התפילה הראשונה", אמר האב לודגה, שהסתובב גם הוא המום במקום.

 

לודגה הגיע לפני 20 שנה מגרמניה, והוא אחראי על בית ההארחה. "לא ברור לנו עדיין מה קרה. אנחנו בהלם. קמתי בארבע בערך בגלל הרעש וראיתי את הלהבות", סיפר. "מיהרתי למנזר כי ידעתי ששניים מחברינו נמצאים בפנים. אני לא מבין עדיין את מה שקרה פה. כולנו בהלם. לא היו כאן אירועים כאלה מעולם. אנחנו מקום של שלום, אהבה ופתיחות. הכול כאן פתוח תמיד לכל מי שרוצה, אולי זו הבעיה. שהכול היה פתוח וכל אחד יכול להיכנס".

 

באזור ישנן כמה כנסיות, שלפי האמונה הנוצרית ביצע שם ישו חלק מהניסים שלו לפני שעלה לירושלים. זהו לא רק אתר

 נוצרי מקודש אלא גם מוקד מרכזי של מטיילים שמגיעים לשם. בשנת 2000, בעת ביקור האפיפיור יוחנן פאולוס השני בישראל, הוא ערך את המיסה היומית שלו על צלע הר האושר שצופה לכנסייה.

 

לפני כארבעה חודשים הציתו אלמונים אש במסגד בכפר ג'בעה סמוך לבית לחם וריססו כתובות בעברית. בין היתר רוססו הכתובת "נקמה" וסמל מגן דוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
הנזק שנגרם
צילום: אביהו שפירא
מומלצים