שתף קטע נבחר

התוכנית הישראלית בפסטיבל ירושלים: יגאל עמיר בפנים, גם אוהד נהרין

כפי שדאגו מארגני פסטיבל ירושלים להבהיר, "אל סף הפחד", המתעד את יחסי יגאל עמיר ולאריסה טרימבובלר, נכלל בתוכנית הרשמית ויתמודד בתחרות הדוקומנטרית הישראלית לצד סרטים על אוהד נהרין ועל מוקד הסיוע למבקשי המקלט. ומי התקבל לתחרות העלילתית?

כשברקע עדיין הסערה בנוגע ל"אל סף הפחד" - הסרט המתעד את יחסיהם של יגאל עמיר ולאריסה טרימבובלר - והבדלי הגרסאות בנוגע לפשרה שהושגה עם שרת התרבות מירי רגב, מפרסמים מארגני פסטיבל הקולנוע ירושלים את התוכנית הישראלית ומצהירים: הסרט "אל סף הפחד" נכלל בתחרות הישראלית לסרט התיעודי הטוב ביותר. הוא יתחרה על הפרס מול שישה סרטים אחרים, ביניהם "מיסטר גאגא" של תומר הימן על אוהד נהרין ו"הוטליין" של סילבינה לנדסמן על מוקד הסיוע למבקשי מקלט בישראל.

 

לצד "אל סף הפחד" - הפקה לטבית-רוסית שיצרו יחדיו הרץ פרנק ומריה קרבצ'נקו והמפיק הישראלי סרגיי צירקלין, "הוטליין" שהוקרן בבכורה בפסטיבל ברלין האחרון ו"מיסטר גאגא", ישתתפו בתחרות התיעודית הסרטים הבאים: "בת זונה" של נירית אהרוני על נרקומניות שהידרדרו לזנות כנערות, "פרינסס שואו" של עידו הר על פרויקט היוטיוב המוזיקלי של קותימן, "ויטה אקטיבה" של עדה אושפיז המבקש לספר את סיפורה של חנה ארנדט, ו"אגורות" של בדראן בדראן על ילדים פלסטינים שהפכו לקבצני רחוב.

  

מתוך "הוטליין" של סילבינה לנדסמן ()
מתוך "הוטליין" של סילבינה לנדסמן
 

פסטיבל הקולנוע ירושלים ה-32 יפתח ב-9 ביולי בהקרנה חגיגית בבריכת הסולטן של הדרמה האיטלקית "אמא שלי" של נני מורטי, בנוכחות השחקן ג'ון טורטורו. "אל סף הפחד" יוקרן ככל הנראה עוד לפני כן במועד שעדיין לא נקבע על ידי המארגנים, וזאת בעקבות הפשרה אליה הגיעו עם השרה רגב בנוגע להקרנה שתתקיים מחוץ לשבוע הפסטיבל.

 

יש לתהות מה תהיה תגובתה של רגב לסרט "הוטליין" שלצד פעילות מוקד הסיוע, מציג תמונה עגומה ואכזרית של הבירוקרטיה הישראלית, ומראה כיצד הרשויות פועלות בניגוד לתקנות שהן עצמן מתקנות. הקרנת הסרט בברלין לא הוסיפה לתדמית של מדינת ישראל, ולמרות נסיונותיה של הבמאית להדוף את הטענות בשיחה עם הצופים, ניכר כי רבים היו מאוכזבים מהמדיניות המוצהרת של משרד הפנים, ואף יותר מהדברים הנעשים מאחורי הקלעים. 

 

לצד התחרות התיעודית שהפכה למדוברת במיוחד בעקבות סערת "אל סף הפחד", תתקיים כמובן גם תחרות הסרטים העלילתיים של הפסטיבל ובה נכללים שישה סרטים שיתמודדו על פרס בסך 120 אלף שקלים: "תיקון" של אבישי סיון על תלמיד ישיבה שחוזר מן המתים בהתערבות אביו, "נדיה שם זמני" של טובה אשר על ערביה ישראלית שאימצה זהות של יהודיה, וסרט האימה "ג'רוזלם" של האחים דורון ויואב פז, ובו תחיית השדים בירושלים ביום כיפור.

 

המותחן "האיש שבקיר" של יבגני רומן על אדם שנעלם במהלך טיול עם כלבו, יוקרן גם הוא בתחרות ולצדו "חתונה מנייר"

של ניצן גלעדי, המגולל את סיפורה של עובדת מפעל בדרום שחולמת על חתונה עם המנהל. עוד יוקרן "למה עזבתני" של הדר מורג על הרפתקאה של שני גברים בשוליה המטונפים של עיר.

 

בנוסף יוקרנו במסגרת הפסטיבל הקרנות מיוחדות של הסרטים התיעודיים "מועדון איגרוף ירושלים" של הלן יאנובסקי על מנהלו של מועדון איגרוף הממוקם במקלט בבירה, "חיים באשליות: הסיפור המופלא על צ'יקו ודיקו" של צביקה בינדר על זוג הקוסמים משנות ה-80, ו"זלדה: אישה פשוטה" הבא בסדרת סרטי המשוררים של יאיר קדר.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים