שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסרט על יגאל עמיר יוקרן מחוץ לפסטיבל י-ם

  למרות שיכלל בתוכניית פסטיבל הקולנוע בירושלים ויתחרה בתחרות התיעודית הרשמית, "אל סף הפחד" יוקרן לפני אירוע הפתיחה מתוך "רצון להתחשב ברגשות הציבור" - כך החליטו המארגנים בעקבות האולטימטום שהציגה שרת התרבות מירי רגב: להסיר הסרט או לוותר על תמיכת משרדה

  פשרה סביב סערת הסרט על יגאל עמיר "אל סף הפחד": מארגני פסטיבל הקולנוע ירושלים החליטו שלא להקרינו במהלך שבוע הפסטיבל שיפתח ב-9 ביולי, אלא כמה ימים קודם לכן. עם זאת, הסרט יכלל בתוכניה וישתתף בתחרות רשמית. על המתווה הזה הוחלט בעקבות הודעת השרה מירי רגב כי במידה ויתעקשו המארגנים להקרין את הסרט, יאלצו לקיים את הפסטיבל ללא תמיכת משרדה. על כן, הוחלט בהנהלת הפסטיבל להזיז את מועד הקרנתו. למרות זאת, הסרט יכלל בתוכניית הפסטיבל ויתחרה בתחרות הרשמית לסרט התיעודי הטוב ביותר.

  יוצרי "אל סף הפחד", מריה קרבצ'נקו והרץ פרנק ()
  יוצרי "אל סף הפחד", מריה קרבצ'נקו והרץ פרנק

  כזכור "אל סף הפחד" של היוצרים הרץ פרנק ומריה קרבצ'נקו מלווה את הזוגיות של רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר ולאריסה טרימבובלר. בתגובה להחלטת המארגנים להקדים את הקרנת הסרט, הודיעה רגב כי היא "מברכת על החלטת הנהלת הפסטיבל לקבל את הצעתה שלא להקרין את הסרט על יגאל עמיר במסגרת הפסטיבל. יחד עם זאת אני קוראת לציבור להדיר את רגליו מהצפיייה בסרט גם כשיוקרן מחוץ לפסטיבל". כזכור, גם הנשיא לשעבר שמעון פרס קרא למארגנים בראיון לאולפן ynet לבטל את הקרנת הסרט.

   

   

  מהנהלת הפסטיבל הקולנוע ירושלים נמסר כי חבריה עומדים "על זכות החופש האמנותי של יוצרי הקולנוע בישראל ועל זכותו של הקהל לצפות ביצירות קולנוע". עוד נכתב בהודעת הפסטיבל: "יש לציין כי המתנגדים להקרנת הסרט הוקיעו אותו מלכתחילה בגלל נושאו מבלי שצפו בו כלל. אנו מתנגדים לעצם הרעיון שניתן להוקיע יצירת אמנות בהתבסס על הנושא בו היא עוסקת. יצירות מופת קולנועיות רבות עוסקות בנושאים חברתיים ותרבותיים מעוררי רגישות. תולדות הקולנוע מלאות בדוגמאות ליצירות אשר עסקו בשרטוט דיוקנם של פושעים וביניהם אף רוצחי מנהיגים".   

  הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק עם לאריסה טרימבובלר ב"אל סף הפחד" ()
  הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק עם לאריסה טרימבובלר ב"אל סף הפחד"

  האולטימטום של השרה רגב הוצג היום (ג') למארגני פסטיבל הקולנוע ירושלים בדיון דחוף שנערך בלשכת השרה. מנכ"לית הפסטיבל וסינמטק ירושלים נועה רגב וחברת הנהלת הפסטיבל פיליפה קוברסקי פגשו בשרה וגורמים מקצועיים מטעמה, ושמעו ממנה כי אין בכוונת משרד התרבות לתמוך באירוע, אם יתעקשו לתת במה ל"אל סף הפחד". את הסרט התיעודי שדווקא זכה לשבחים בפסטיבלים בחו"ל (ביניהם פסטיבל הוט דוקס היוקרתי בקנדה) יצרו הדוקומנטריסט המהולל הרץ פרנק שהלך לעולמו במהלך הצילומים ושותפתו מריה קרבצ'נקו. הפרויקט מוגדר כקו-פרודוקציה לטבית-רוסית-ישראלית. 

   

  מלשכתה של מירי רגב נמסר כי "בעצה אחת עם יו"ר מועצת הקולנוע פרופסור דוד אלכסנדר, הציעה השרה רגב בדיון כי נוכח העובדה שנושא היצירה מדליק אש ומאחד נגדה את הציבור הישראלי כולו,

   יבחן מחדש הצוות האמנותי של הפסטיבל אם להקרין את הסרט השנוי במחלוקת במסגרתו". רגב הציעה למארגנים פשרה לפיו הסרט יוקרן באחד מבתי הקולנוע הפרטיים בעיר, ולא כחלק מהפסטיבל עצמו. בשלב זה, לא ברור מתי יוקרן והיכן. 

   

  האולטימטום שהציעה רגב לפסטיבל נובע לטענתה מכך שהקרנת הסרט במסגרת של פסטיבל הנתמך על ידי המדינה "גרמה לזעזוע בקרב אזרחי ישראל מכל המחנות הפוליטיים". היא דיווחה על פניות מאלפי אזרחים שקראו לביטול הקרנת הסרט. "לא יתכן שפסטיבל הנתמך על ידי המדינה יציג סרט אודות רוצח שפל של ראש ממשלה", אמרה רגב, "כדורי האקדח שלו רמסו את סמל המדינה, הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אלה ערכים מקודשים שאותו רוצח שפל חילל".

   

  מנגד, בהנהלת הפסטיבל מבקשים להדגיש כי הסרט נשאר בתוכניה - וזאת למרות שבסביבתה של השרה רגב קבעו כי סוכם שלא יופיע בה - ויתמודד בתחרות הרשמית לסרט התיעודי הטוב ביותר. השינוי המשמעותי הוא הקרנתו שלא במסגרת שבוע הפסטיבל "מפאת רצון עמוק להתחשב ברגשות הציבור".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים