שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "צופי ערוץ 9 מרגישים ניתוק מהמסך"
  יאנה דן, עד לפני שבוע עורכת ראשית בערוץ 9 המשדר ברוסית, נאלצה לעזוב את הערוץ וכעת היא מספרת על השינויים שנעשו תחת ההנהלה החדשה, שלדבריה יוצאים "חוסר שייכות ואי אמון". ערוץ 9: "הפיטורים - על רקע חוסר מקצועיות"
  יאנה דן, עד לפני שבוע עורכת ראשית בערוץ 9 נאלצה לסיים את תפקידה לאחר שגילתה במפתיע כי הורדה בדרגה על ידי מנהליה. בשנתיים האחרונות, מספרת דן, מנהליו החדשים של הערוץ מתעקשים לשנות את תכניו, ולהכניס יותר חדשות חוץ מחדשות מקומיות, מה שפוגע לדבריה באופן משמעותי בייחודו של הערוץ.

   

  ערוץ 9 הינו ערוץ ישראלי בשפה הרוסית. מדובר בערוץ היחיד שפונה לדוברי רוסית בכל המזרח התיכון, שמשדר מהדורת חדשות, מבזקי חדשות, תוכניות

  סופ"ש ותוכניות אקטואליה עם פרשנות. בשנת 2013 נמכר הערוץ לאלכסנדר לוין, איש עסקים רוסי שעסק בתחום הבידור והטלוויזיה. "הוא הביא עימו רוח חדשה: הנהלה חדשה, ראיה אחרת של הפקת הערוץ והחדשות בפרט, וכמובן תוכן חדש", אומרת דן, "הוא רצה לשנות ולשפר, למשוך קהל צעיר ואולי דובר עברית. אפשר בהחלט לבנות אולפנים מפוארים עם טכנולוגיות הכי חדשות שיש, אפשר לשנות את השמות של התוכניות, לפטר את כל מה שרק מזכיר את 'ישן' ולהעסיק אנשים חדשים, אבל מה הקונספט העיקרי של הערוץ? האם אנחנו ערוץ ישראלי בשפה הרוסית? האם אנחנו ערוץ בינלאומי, או ערוץ רוסי שרק ממוקם במזרח התיכון?".

   

  לדברי דן נוצר מצב בו אנשי תוכן בערוץ והבעלים מגדירים באופן שונה לגמרי את אופי החדשות והפקתן. היא מספרת כי עם כניסת הבעלים החדשים לתפקיד, הובאו לערוץ אנשי מקצוע מרוסיה שאינם דוברי בעברית, אינם בקיאים במציאות הישראלית, והתעסקו בעיקר בחיפוש סנסציות 'צהובות' שקשורות ברוסיה.

   

  לדבריה, מהר מאוד התמלאה רוב המהדורה בחדשות חוץ, וייחודו של הערוץ הישראלי בשפה הרוסית – נפגע. "גם לפני הבעלים החדשים שידרנו חדשות חוץ", מדגישה דן, "לא יצאה מהדורה אחת ללא חדשות חוץ. כמובן שידיעות חשובות על רוסיהו ואוקראינה היו בטופ של החדשות, אך חדשות חוץ לעולם לא יהיו יותר חשובות מחדשות ישראליות, ואני לעולם לא אסכים לפתוח מהדורת חדשות עם ידיעת חוץ זניחה כאשר באותו היו שני ניסיונות פיגוע דקירה בירושלים".

   

  דן מספרת כי בשנתיים האחרונות עבר הערוץ שינויים רבים. בין היתר הוחלפו מגישים, שונה לוח השידורים, שונו אורכי המהדורות, ומגישים בעלי שם במגזר הרוסי עזבו את הערוץ בזה אחר זה. "את הצופים קשה לרמות, הם מרגישים את הניתוק הזה מהמסך, וזה יוצר הרגשה של חוסר שייכות ואי אמון כלשהו", היא אומרת. "אני לא מדברת רק על התוכן המשודר, אלא גם על ההגשה. אני לא מזלזלת לרגע במקצועיות של המגישים שאינם ישראלים, אך ללא ידיעת השפה, ללא התמצאות בדקויות השונות של המציאות בישראל, הגיוני שידגישו את 'עניינם' בכל מה שהוא רוסי ולא ישראלי".

   

  לפני כשבוע הודיעה הנהלת הערוץ לעובדים כי דן תסיים את תפקידה כעורכת ראשית ותשמש כתחקירנית או רכזת מערכת. לדבריה, השיחה עם העובדים נעשתה ללא ידיעתה וללא נוכחותה, והיא סירבה לכך בתוקף. בהמשך הודיעו לה מנהלי הערוץ כי היא מפוטרת. "הטענה הייתה שהורדתי את הרייטינג של הערוץ, אבל התשובה האמיתית היא שהתנגדתי לכל השינויים שנעשו בערוץ ולהחלטות שהתקבלו באשר לתוכן של התוכניות, וזה כנראה לא היה להם נוח. חוסר ההגדרה של קונספט הערוץ, ושינוי החלטות בפרקי זמנים קצרים - מייצרים השלכות בערוץ טלוויזיה. לפני שבוע הגישה את התפטרותה גם המפיקה הראשית מריה ירמולייב של החדשות עקב אי הסכמתה על התנהלות הערוץ".

   

  מערוץ 9 נמסר בתגובה: ״בשנתיים האחרונות עבר ערוץ 9 שינוי מהותי והתאים עצמו לצרכיו המשתנים בכל הקשור ללוח השידורים, המגבלות הרגולטוריות ומבנה כח האדם. בין היתר, עבר הערוץ לאולפנים חדשים ומתקדמים שנבנו במודיעין בהשקעה של למעלה מ-50 מיליון ש״ח. נכון להיום, ערוץ 9 הוא הגדול בעולם שמשדר ברוסית מחוץ לגבולות רוסיה. במהלך מבצע צוק איתן, כדי להתגבר על מצוקת כח האדם הכרוכה בשידור גל פתוח, מונתה יאנה דן, באופן זמני, לעורכת הראשית של החדשות. לפני מספר שבועות הוחלט להחזירה לתפקידה המקורי כרכזת מערכת אך דן העדיפה לסרב. אנו מכבדים את החלטתה ומאחלים לה הצלחה בכל דרך שתבחר״.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""צופי ערוץ 9 מרגישים ניתוק מהמסך""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים