שתף קטע נבחר

איך תוודאו שיש לגן האירועים רישיון עסק?

לפני שבוחרים אולם או גן אירועים, חשוב מאוד לוודא שיש לבית העסק רישיון עסק. אמנם הדרך לרישיון ארוכה, אך הוא קריטי לביטחון החוגגים. מהם התנאים לקבלת הרישיון, מהן הסכנות בעסק שאין לו רישיון ואיך מוודאים ב-100% שיש רישיון לאולם בו תעבירו את השעות היפות בחייכם?

רישיון עסק לאולם או גן אירועים: מה זה אומר, איך תבדקו שיש לבית העסק רישיון כזה ולמה זה כל כך חשוב? בעקבות אסון קריסת מערכת התאורה באולם "עדיה" ביבנה והחשיפה שפעל ללא רישיון בתוקף, הנה תשובות לשאלות האלה, שאולי יעזרו למנוע את האסון הבא.

 

 

בתחילה, כדאי בכלל להבין מהו הרישיון ולמה הוא כל כך חשוב. רישיון עסק הוא בעצם אישור לכך שהאולם או גן האירועים הוא מקום בטיחותי והמבנה שלו תקין, המטבח שפועל בו עומד בתקנים תברואתיים ושבמקום ציוד מתאים שייתן מענה במקרי חירום (כמו שריפה) על פי הנדרש.

 

"כמעט כל עסק במדינה חייב רישיון עסק", אומר עו"ד שי קידר מתמחה בדיני עסקים, שותף במשרד עו"ד גינדי-כספי. "זאת אומרת שהוא חייב לקבל רישיון מהרשות המקומית על מנת לפתוח את העסק".

 

לדבריו "התנאים לקבלת רישיון משתנים בהתאם לאופי של כל עסק. מדובר בהליך מאוד ביורוקרטי. אתה נדרש לפנות לכ-5-6 רשויות שכל אחת מהן צריכה לאשר כי העסק בטוח ותקין".

אולם האירועים עדיה ביבנה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אולם האירועים עדיה ביבנה(צילום: אבי מועלם)
 

בין היתר, לצורך קבלת הרישיון, נדרשים אישורים ממשטרת ישראל, כיבוי אש והמשרד להגנת הסביבה. בנוסף, יש צורך באישור של משרד הבריאות שבודק את התנאים הסניטריים במטבח - מה שעלול לעכב בעוד מספר חודשים את מתן הרישיון.

 

"מאחר שאתה מופנה להמון רשויות במקביל, שכל אחת מהן צריכה לבוא, לבדוק ולאשר אותך, אתה תקבל את רישיון העסק אחרי הרבה מאוד זמן. לפעמים יש עיצומים ברשויות וגם זה מעכב את כל התהליך", אומר עו"ד קידר.

 

אולם ללא רישיון? הסיכונים רבים

מאחר שמדובר בתהליך ארוך, עסקים רבים לא מחכים לקבלת הרישיון לפני שהם מפעילים את העסק, דבר הנוגד את החוק. האם ישנה אכיפה? לפי עו"ד קידר, "הרשויות המקומיות מגישות כתבי אישום. אבל עדיין ההליכים בבתי-המשפט לוקחים זמן, בית המשפט מודע לביורוקרטיה של כל הגופים האלו ולפעמים הוא מאשר הארכה להשגת כל האישורים לפני שהוא סוגר עסק".


לרשימת גני אירועים הפועלים ללא היתר בניה ו/או שימוש של משרד הפנים -  הקליקו על הטבלה. הרשימה מתעדכנת מעת לעת

 

במקרה של אולם או גן אירועים ללא רישיון עסק - הסיכונים רבים. "מבחינה בטיחותית - עסק שפועל ללא רישיון עסק חשוף יותר לסכנות כמו שריפות. מבחינה בריאותית - יש סכנה שהתנאים הסניטריים במטבח ירודים" טוען עו"ד קידר.

 

ויש גם סכנה נוספת ולא נעימה: בכל עת בית-המשפט עלול לסגור אולם שפועל ללא רישיון, כך שתוכלו למצוא עצמכם יום לפני האירוע ללא מקום האירוח.

 

אז איך תוכלו לדעת האם לאולם או לגן האירועים שלכם יש רישיון עסק? פשוט תבקשו לראות את הרישיון. בנוסף, תוכלו למצוא באתר משרד הפנים גם את רשימת גני האירועים הפועלים ללא היתר בניה ו/או שימוש. הרשימה מתעדכנת מדי כמה חודשים .  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים