שתף קטע נבחר

שבוע לדד-ליין, חמינאי חוסם הסכם: לא נקפיא את הגרעין, הסרת הסנקציות - רק מיידית

שבוע למועד שבו התחייבו טהרן והמעצמות לחתום על הסכם גרעין סופי, מנהיג איראן מציב שוב שורה של דרישות שהמערב יתקשה להסכים להן: הסרה של כל הסנקציות מיד, סגירת אתרי צבא לפקחים זרים ואי הקפאה של תוכנית הגרעין ל-12-10 שנה

מנהיג איראן עלי חמינאי. בלי הקפאה ()
מנהיג איראן עלי חמינאי. בלי הקפאה
שבוע לפני המועד האחרון להשלמת המשא ומתן בין איראן למעצמות על הסכם גרעין סופי, נשמע אמש (יום ג') המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כמי שאינו משאיר סיכוי לפשרה. אם חמינאי מתכוון באמת לעמוד במילותיו, ההצהרות שהשמיע אמש בטלוויזיה האיראנית אינן מותירות תקווה ממשית לפתרון דיפלומטי של סוגיית הגרעין.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בנאום תקיף ששודר בטלוויזיה הממלכתית אמר האייתוללה חמינאי כי ארה"ב רוצה להרוס לחלוטין את תעשיית הגרעין של ארצו: "מטרתם של נציגינו למשא ומתן היא להגן על יושרתה של איראן ועל הישגי הגרעין שלנו בשיחות", אמר.

 

חמינאי אמר שכדי לחתום על הסכם גרעין סופי, בהמשך להסכם הביניים שנחתם בתחילת השנה, המערב יהיה חייב להסיר מעל איראן את כל הסנקציות מיד עם חתימת ההסכם - דרישה שבמערב הבהירו בעבר כי לא ייענו לה. וושינגטון ואירופה מתעקשות להסיר את הסנקציות באופן הדרגתי, בהתאם למידת יישום ההסכם מצדה של איראן.

אובמה וסגנו ביידן. הקונגרס יכול לבטל את ההסכם (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה וסגנו ביידן. הקונגרס יכול לבטל את ההסכם(צילום: AP)

חמינאי שלל מכול וכול את האפשרות שבמסגרת ההסכם תוקפא תוכנית הגרעין של איראן לתקופה ארוכה כמו 10 או 12 שנים, כפי שדווח בחודשים האחרונים, ואמר גם כי אין שום סיכוי שארצו תסכים לפתוח את האתרים הצבאיים שלה לביקורת של פקחי הגרעין.

 

איראן ושש המעצמות אמורות לחתום על הסכם גרעין סופי ב-30 ביוני.

 

גם אם ממשל אובמה ושאר המעצמות יגיעו להסכם עם טהרן, לקונגרס האמריקני עדיין תהיה על פי חוק האפשרות לבחון את ההסכם במשך תקופה של 30 יום ולבטלו אם המחוקקים האמריקנים יגיעו למסקנה כי הוא אינו תואם את האינטרסים האמריקניים.


פורסם לראשונה 23/06/2015 22:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה וחמינאי. ימים אחרונים של מו"מ
מומלצים