שתף קטע נבחר

מס הרכישה עלה: "כסף קטן למשקיעים"

העלאת מס הרכישה על דירה שנייה ומעלה, שאושרה בהליך מואץ, נכנסה היום לתוקף כדי לנסות ולבלום את משקיעי הנדל"ן, אך בענף ממעיטים מחשיבות המהלך. עו"ד ענת בירן, המתמחה במקרקעין, אמרה באולפן ynet: "בדירות קטנות מדובר על פער של עשרות אלפי שקלים - המשקיעים לא ייעצרו"

העלאת מס הרכישה נכנסה היום (ד') לתוקף, לאחר שאושרה שלשום במהלך מזורז כדי לצמצם את מספר משקיעי הנדל"ן. חלק מהמשקיעים ניסו לנצל את חלון ההזדמנויות הקצר בניסיון לסגור עסקה, וחברות הנדל"ן דיווחו על מספר מוגבר של פניות אלה ביומיים האחרונים; אולם בסיור שערכנו באתרי בנייה אתמול לא נרשמה תנועה ערה של רוכשים. בדיון באולפן ynet שוחחנו עם עו"ד ענת בירן, מומחית במקרקעין, שהמעיטה בהשלכות החיוביות שהמהלך אמור לייצר על שוק הדיור. צפו בדיון באולפן ynet.  

 

 

התיקון היה אמור להיכנס לתוקף ב-1 ביולי כהצעת הממשלה, אולם מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הציע בתחילת השבוע כי התיקון ייכנס לתוקף כבר היום. באב"ד הסביר, כי מהלך זה "נחוץ לריסון בולמוס רכישת הדירות שגורם להתייקרויות משמעותיות".

 

 

האם המהלך אכן יסייע למצוקת הדיור? "אנחנו לא מדברים על סכומים כל כך גדולים. שיעורי מס הרכישה למשקיעים היו בין 5% ל-8% באופן מדורג, ומהיום הם 8% מס רכישה מהשקל הראשון עד 4.8 מיליון שקלים, ומעליו עוד 10%", מסבירה באולפן ynet עו"ד בירן.

 

לדבריה, "חישבתי בכמה כסף זה מתבטא, בדירות הקטנות אנחנו מדברים על פערים של עשרות אלפי שקלים. אם מדברים על דירה של מיליון שקל, במקום לשלם 50 אלף שקל, המס עלה ל-80 אלף שקל - פער של 30 אלף שקל. בדירה של 2 מיליון שקל, העלייה היא של 50 אלף שקל. הפערים הענקיים הם מעל 4.8 מיליון שקל - שם מדובר במאות אלפי שקלים.

אתר בנייה בתל-אביב. לא נרשמה תנועה ערה של רוכשים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אתר בנייה בתל-אביב. לא נרשמה תנועה ערה של רוכשים(צילום: מוטי קמחי)

 

המשקיעים לא יתפנו מהבמה

עו"ד בירן הוסיפה כי בשל הסכומים הנמוכים יחסית בהם מדובר, ביחס למחירי הדירות הגבוהים, החלטת האוצר להקדים את המהלך היא חסרת משמעות. "משקיע שרוצה להשקיע מיליון-מיליון וחצי שקל, אני לא חושבת שה-30 אלף שקל האלה הם אלה שיעצרו אותו.

 

"אני גם בטוחה שבמסגרת כל מבצעי המכירות שקבלנים יודעים לעשות, איך שהוא זה ייבלע. אני חושבת שזה קנס גרוע ושהוא לא יעזור, אבל זה לא משנה לעניין המועד שלו. רצו להראות נחישות ולייצר בשוק תחושה שמפנים את המשקיעים מהבמה. אבל זה לא יקרה. המשקיעים לא יתפנו".

 

האם העלאת המס תוריד מחירים?

 

בירן: "הקנס הזה שקוראים לו מס רכישה להערכתי לא יוריד מחירים, מה שיוריד מחירים זה הגדלת ההיצע. אני קוראת לשר האוצר שיבין: במוסדות התכנון וברשויות לא משחררים פרויקטים – גם מחוסר כוח אדם וגם כי הם לא רוצים כל כך הרבה דירות מגורים, בטח שלא דירות קטנות שעושות להם הרבה הוצאות ומעט הכנסות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אסף קמר

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אתר בנייה בת"א. המשקיעים לא ייעצרו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים