שתף קטע נבחר

משה חגג יום הולדת 70: תרם דם בפעם ה-300

משה גלרנטר אשר חוגג היום את יום הולדתו ה-70, פועל במשך עשרות שנים למען גיוס תרומות דם ובכך הציל את חייהם של מאות. הבוקר הוא הגיע עם בני משפחתו לציין את יום ההולדת בתרומת מנת הדם ה-300 שלו במד"א

אחד משיאני תרומות הדם עשה זאת שוב: משה גלרטנר החליט לחגוג את יום הולדתו ה-70 בתרומה נוספת. הוא הגיע לבנק הדם ותרם בפעם ה-300 מנת דם. על פעילותו ההתנדבותית העניק לו מד"א אות הוקרה.

 

קראו עוד על הדם:

מחסור חמור בטסיות דם: למה לא תורמים?

בעלי איזה סוג דם בריאים יותר? 10 עובדות על דם

פענחו בעצמכם: המדריך המעודכן לבדיקות דם

 

משה גלרנטר, בניו ונכדו תורמים דם ביום הולדתו (צילום: דוברות מד"א) (צילום: דוברות מד
משה גלרנטר, בניו ונכדו תורמים דם ביום הולדתו(צילום: דוברות מד"א)

 

תורם דם קבוע כבר 27 שנים

גלרנטר, תושב רמת גן, כלכלן במקצועו, הוא תורם דם קבוע וחבר בארגון תורמי הדם. במהלך השנים, גייס גלרנטר גם את שאר בני משפחתו למטרה החשובה של תרומות הדם וביחד תרמו משה ומשפחתו כ-481 מנות ומרכיבי דם.

 

כאמור, הבוקר הוא תרם את מנת הדם ה-300 שלו, כשהוא חוגג את פתיחת העשור השמיני לחייו. במלך התרומה, העניקה לו מנהלת שירותי הדם של מד"א הפרופ' אילת שנער, ויו"ר ארגון תורמי הדם יונה קירשנבאום, אות הוקרה על תרומתו לארגון.

 

גלרנטר, שהיה נרגש מאוד, הודה לאשתו שעומדת מאחורי רוח ההתנדבות במשפחה. הוא סיפר שהחל לתרום דם בשנת 1988 ומאז במשך 27 שנים מגיע באופן תדיר לתרום דם בשירותי הדם של מד"א, ובנוסף במשך שנים רבות עוסק בגיוס תורמי מנות דם ומרכיבי דם.

 

"משה הוא דוגמה לנתינה טהורה להצלת חייהם של אנשים רבים שזקוקים לטיפול במנות דם ובלעדיהן לא יחיו", אמרה הפרופ' שנער, "הדבר המיוחד ביותר הוא שביום הולדתו הוא לא מקבל מתנות אלא בא ונותן מתנה – תורם מנת דם בפעם ה-300, כל זאת בנוסף להתנדבותו בארגון תורמי הדם והתנדבותו להסברה ולחינוך הנוער בבתי הספר על חשיבות תרומות הדם. זה מדהים בעיני ונוגע ללב".

 

משה גלרנטר מקבל אות הוקרה על תרומתו ופעילותו למען ארגון תורמי הדם (צילום: דוברות מד"א) (צילום: דוברות מד
משה גלרנטר מקבל אות הוקרה על תרומתו ופעילותו למען ארגון תורמי הדם(צילום: דוברות מד"א)

 

האוסטרלי שתרם מעל אלף מנות דם

שיאן העולם בתרומות דם הוא ג'יימס האריסון, המכונה גם"האיש בעל זרוע הזהב". הוא תרם בימי חייו מעל 1,000 מנות פלסמה ודם, שהצילו על פי ההערכות מעל שני מיליון תינוקות, ילדים ומבוגרים. האריסון מקפיד להגיע לתרומת דם כל שלושה שבועות מאז שנת 1954.

 

האריסון בן ה-78, תושב אוסטרליה, סיפר כי בגיל 14 עבר ניתוח נרחב שהצריך 13 ליטרים של דם (כ-27 מנות). לאחר הניתוח הוא אושפז למשך שלושה חודשים. האישפוז הזה גרם לו להבין כי הדם הוא נוזל החיים, והוא החליט לתרום דם מיד כשימלאו לו 18 שנים, הגיל בו היה מותר אז להתחיל ולתרום דם (בישראל ניתן לתרום כבר מגיל 17 באישור ההורים).

 

במהלך תרומותיו האריסון סייע למנוע את מותם של אלפי עוברים לאחר שמתרומות סוג הדם הנדיר שלו, הצליחו ליצור חיסון הניתן לנשים הרות, ומונע הרס של כדוריות הדם של העוברים לאמהות בעלי סוג דם מינוס (Rh שלילי).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות מד"א
חגיגת יום הולדת בתרומת דם
צילום: דוברות מד"א
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים