שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אתם בחרתם: "אהובתי" הוא הלהיט הגדול ביותר של משינה

  העם אמר את דברו: מקץ ארבע שעות מצעד, שסיכמו 30 שנות להיטים, רגעים מכוננים וחברות ארוכת שנים, נבחר "אהובתי" כלהיט הגדול ביותר של להקת משינה. בדרך לפסגה, בחרו גולשי ynet בשיתוף עם רדיו תל אביב, רדיו חיפה ורדיו דרום, בשירים מכל השנים - מרוח הנעורים של "אופטיקאי מדופלם" ועד להיט הקאמבק "משהו קטן וטוב". הצטרפו למסע

  באולפן רדיו תל אביב שודר מצעד 30 השנים הראשונות של משינה. בסופו, כבש "אהובתי" את המקום הראשון והוכתר כלהיט הגדול ביותר של הלהקה על ידי גולשי ynet. את המצעד, ששודר בסינדיקציה גם בתחנות רדיו חיפה ורדיו דרום, הגיש טל פרידמן. 

   

  משינה. 30 שנות להיטים וחברות אמיצה (צילום: מייקל פולצ'ק) (צילום: מייקל פולצ'ק)
  משינה. 30 שנות להיטים וחברות אמיצה(צילום: מייקל פולצ'ק)

  הצטרפו לסקירת 25 המקומות הראשונים במצעד החגיגי, שציין שלושה עשורים מאז התפוצצה להקתם של יובל בנאי, שלומי ברכה, אבנר חודורוב, מייקל בנסון ואיגי דיין בשמי התרבות הישראלית.

   

  שעה רביעית: והמנצח הוא...

   

  קשה לומר שהשירים שהגיעו לחמשת המקומות הראשונים במצעד באמת מפתיעים. חלקה הראשון של הקריירה של משינה, זה שהחל ב-1985 והסתיים בדיוק עשר שנים לאחר מכן ב-1995, הניב את רובם המכריע של להיטי הלהקה.

   

  "אהובתי", שהגיע למקום הראשון במצעד, נכתב על ידי יובל בנאי ואישתו דאז אורלי זילברשץ. הוא יצא ב-1988 כחלק מהאלבום "משינה 3", ונחשב לשיר הבולט ביותר מהאסופה (לצד "ברחובות שלנו" - שלא נכנס אפילו לעשירייה הראשונה).

   

  "רכבת לילה לקהיר" שהגיע למקום השני נמנה עם שירי אלבום הבכורה של הלהקה. השיר עדיין מזכיר יותר מהכל את להקת מדנס, ולנצח ייחשב לשיר שהכניס לפנתיאון את המושג "גילה גילה בוצ'ה בודי".

   

  "אנה", במקום השלישי, נכתב אף הוא על ידי זילברשץ ונכלל גם כן באלבום הראשון של הלהקה. הדבר מוסיף ומחזק את הטענה כי תחילת דרכה של משינה הותירה חותם משמעותי על חובבי המוזיקה בישראל.

   

  "שלח לי מלאך", במקום הרביעי, כבר יצא באלבומה הבא של הלהקה, "משינה 2" מ-1987. האלבום לא הצליח במכירות ואף זכה תחילה להתעלמות מתחנות הרדיו, שכן חברי הלהקה בחרו שלא לשחרר מתוכו סינגלים. רק לאחר שחזרו בהם מהחלטתם, היה "שלח לי מלאך" לגדול להיטי האלבום.

   

   

  דווקא השיר שסוגר את החמישייה, "אין מקום אחר", הופיע במסגרת האלבום "מפלצות התהילה" שלא זכה להצלחה בזמן אמת, אך עם הזמן הלך והפך לאלבום קאלט וגם מכירותיו עלו.

   

  שעה שלישית: אמצע הדרך

   

  חלק זה של המצעד רואה שילוב מעניין בין שירים מתחילת הקריירה של הלהקה, כמו "בלדה לסוכן כפול" שהגיע למקום ה-6 ו"אנחנו שניים" מהמקום ה-8, לבין שירים משנות התשעים, כשמשינה כבר להקה מבוססת ומוכרת. על אלו נמנים "הכוכבים דולקים על אש קטנה", שהגיע למקום ה-9, ו"אז למה לי פוליטיקה עכשיו" מהמקום ה-7. שני האחרונים יצאו ב-1990, באלבום "העמותה לחקר התמותה". 

   

  השיר "היא התווכחה איתו שעות" - עליו מספרים חברי הלהקה כי "היא באמת התווכחה איתו שעות" ולא מפרטים הרבה מעבר לכך - יצא במקור ב-1986 כסינגל וזכה להיכלל באלבום רשמי רק שלוש שנים לאחר מכן, באוסף "גבירותי ורבותי: משינה". במצעד הוא כבש את המקום ה-12. השיר "תחזור תחזור", ובו ההתכתבות כאמור עם השיר "להתראות נעורים, שלום אהבה" מן המקום ה-14, כמעט ונכנס לעשירייה הפותחת אך הסתפק במקום ה-11.

   

  השעה שלישית מכילה גם הפתעה מעניינת במיוחד, בדמות "משהו קטן וטוב" שנכנס למקום ה-10. השיר הוא שבישר את הקאמבק הגדול של הלהקה ב-2003, ומסתבר שנולד כמעט בלי כוונה. "זה התחיל מצחוקים בכלל. היו לו מילים מפגרות לגמרי", נזכר שלומי ברכה, וחושף את השורה "בקזינו רויאל סגרנו את החוף של מויאל".

   

  "הרבה זמן לא היינו ביחד, איזה שש שנים לא ניגנו", מספר בנאי בשיר שהחזיר אותם סופית למעמד של להקה קיימת ויוצרת, אחרי ההפסקה הארוכה. "היה לי חדר ששכרתי. יום אחד שלומי בא לבקר אותי ואמרתי לו 'יאללה, בו נכתוב שיר ללהקה, אולי נעשה שוב משהו ביחד'. התחלתי ב'לא מוצא עכשיו את האור' ושלומי הוסיף את 'מחפש אותו בנרות', וזהו גמרנו. צמד חמד לכל החיים".

   

  שעה שנייה - זה כל הרגש

   

  "היו המון שירים, מעבר לאלו שהופיעו בסוף בתקליט, שמספרים את כל הסיפור", מספר בנאי על האלבום "שיא הרגש", במקור אופרת רוק שהכילה בין היתר שירים כמו "נגעה בשמיים", שנכנס למקום ה-18 והיה בין השירים הבודדים מהאופרה שזכו לראות אור. "השירים האלה פשוט כל כך גדולים שעד היום אני לא מאמין שזה לא יצא. זו הפקרות שויתרנו על זה בחידלון אישים. זה כבר אבוד, חבל שזה איננו".

   

  ועוד בשעה השנייה - "את לא כמו כולם" שנכנס למקום ה-13 ו"להתראות נעורים שלום אהבה", שיר הנושא של האלבום מ-1995 שגם פתח אותו ונכנס למקום ה-14. לשיר יש גם קשר ישיר ל"תחזור תחזור", שיר הסיום של האלבום, בו מקריא אביו של יובל, יוסי בנאי ז"ל, את שורותיו בקול עמוק ובאופן המזוהה עמו כל כך. איגי דיין מספר שבאולפן, בטרם החלו ההקלטות, הוא הדריך את בנאי האב להקריא את הטקסט כאילו היה מכתב שמקריאים לאהובה מעבר לים. בנאי האגדי לא היה זקוק ליותר מטייק אחד. 

   

  למקום ה-15 נכנס "עתיד מתוק" מתוך אלבום הבכורה של הלהקה שנשא את שמה. השיר נכתב אחרי שחרורם של החברים מהצבא, כשקו 5 התל אביבי עוד הגיע אל הים, לשם היו נוסעים כדי לגלוש יחדיו. השיר "דני", במקום ה-16, מבוסס כידוע על סיפור אמיתי.

    

  אז מה היה לנו בשעה הראשונה?

   

  "דני חי בירושלים, הוא דתי ויש לו סניף של 'פיצה עגבניה', שזה מטורף לגמרי. פגשתי אותו לא מזמן", סיפר ברכה והפריך שמועות ואגדות אורבניות שנולדו סביב השיר במשך השנים. "דני הוא חבר, הוא לא מת. ישב (בכלא) שבע שנים, הרבה זמן, ואז חזר בתשובה". "אחכה לך בשדות", במקום ה-17, יצא במקור באלבומה הרביעי של הלהקה, "העמותה לחקר התמותה".

   

  את רשימת השירים האהובים של משינה סוגר "שלג צח" שנכנס למקום ה-25 ונכתב על ידי שלומי לאלבום "משינה 3" מ-1988. הוא לא היחיד מאותו אלבום שנכנס לרשימה - גם "ברחובות שלנו", במקום ה-20, מהווה נציגות מאותו אלבום, שהיה להצלחה גדולה לאחר האלבום השני שמכירותיו בזמנו אכזבו.

   

  "בדרך אל הים" (מקום 19), "רני בפריז" (מקום 24) ו"ריקוד המכונה" (מקום 21) נכתבו גם הם על ידי שלומי ברכה באותה התקופה. "ריקוד המכונה", שהופיע באוסף "גבירותי ורבותי" ונכתב במיוחד עבורו, היה לשיר האינסטרומנטלי הראשון שזכה בתואר "שיר השנה".

   

  "השיר הזה היה במקור נעימת גמלים איטית", סיפר ברכה על הרקע לשיר בראיון שנערך עמו ועם שאר החברים לקראת המצעד. "בא יעקב גלעד ואמר 'סקסופון ומהר!'". את "רני בפריז" כתב ברכה על חבריו ששהו בארצות הברית ובפריז, בעוד שבנאי ממתין ללידת בנו אלישע - כיום מוזיקאי ורוקר מצליח. "את באה לבקר", במקום ה-22, הוא הראשון שכתב בנאי עבור האלבום "מפלצות התהילה", אודות חייו באותם ימים. על "בן המלך", במקום ה-23, מספר בנאי כי "הבת שלי ביקשה שאכתוב לה אגדה על נסיכה. אז היא קיבלה".

   

   

  מצעד משינה: תוצאות המצעד ()
  מצעד משינה: תוצאות המצעד

   

   

   

   

   


  פורסם לראשונה 27/06/2015 10:57

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלדד רפאלי
  משינה. ואלו שנות
  צילום: אלדד רפאלי
  לאתר ההטבות
  מומלצים