שתף קטע נבחר

השר שאתם לא מכירים: מי אתה אבי גבאי?

הוא גדל במשפחה מרובת ילדים, הצטרף למשרד האוצר, משם עבר לבזק - וטיפס עד לכס המנכ"ל, תפקיד שהוליד את ההיכרות עם יו"ר מפלגתו, משה כחלון. חבריו מספרים על אדם פרגמטי שמשיג בדיוק מה שהוא רוצה. עכשיו תורו של השר היחיד בממשלה שאינו חבר כנסת להוכיח שגם במשרד האפור להגנת הסביבה אפשר להצליח. פרופיל

השר החדש להגנת הסביבה אבי גבאי שם את הקלפים על השולחן. הוא לא מסתיר את העובדה שהמשרד הירוק שבראשו הוא עומד משמש אמצעי להשגת מטרה: פתרון משבר הדיור. אך הכנות הזו, היכולת להיות ממוקד במטרה, היא אחת התכונות שסייעו לו להפוך לאחד המנהלים המוצלחים ביותר במשק, בתקופת כהונתו כמנכ"ל בזק.

 

גבאי (48) נולד בשכונת בקעה בדרום ירושלים, השביעי מבין שמונה אחים ואחיות. הוא שירת בחיל המודיעין ולאחר מכן סיים תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים. גבאי הוא אולי השר שאתם כמעט ולא מכירים, ולא בכדי. הוא בא לפוליטיקה בלי להיכנס אליה באמת: הוא לא נבחר לכנסת, ובעוד פוליטיקאים אחרים עושים הכול כדי ללכוד את עין התקשורת - גבאי עובד הפוך: הוא משתדל להישאר מחוץ לאור הזרקורים.

 

השר היחיד שאינו חבר כנסת. גבאי (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
השר היחיד שאינו חבר כנסת. גבאי(צילום: דוברות הכנסת)

 

גם חבריו לשולחן הממשלה לא יודעים עליו כמעט דבר. "משהו באופי שלו שונה משאר השרים בממשלה. כולם חברי כנסת, עם שאיפות פוליטיות גדולות, ורובם נמצאים בפוליטיקה שנים ארוכות עד שהגיעו לשבת סביב שולחן הממשלה הנכסף. אבי הגיע לממשלה כמעט בטעות, המסלול שלו היה עסקי לחלוטין", אומר גורם ממשל בכיר. "השרים מוכנים לעשות הרבה כדי שתכתוב עליהם, עוד מאז שהיו חברי מרכז זוטרים. מנגד, אם תעשה גוגל על אבי גבאי, כמעט לא תמצא עליו שום דבר במישור האישי".

 

גבאי החל את דרכו באגף התקציבים באוצר כרכז צוות תקשורת. גורם באוצר שעבד עמו מקרוב סיפר ל-ynet: "אבי הוא בראש ובראשונה אדם פרקטי. הוא מאמין, ולדעתי בצדק, שגם אם עשית טעויות - מה שמשנה זה שאתה רץ קדימה ועושה את מה שנכון".

 

אותו מקורב הוסיף: "אבי הוא פרגמטיסט. יש באוצר כאלה שיכולים לשבת על כל דבר שנה, להתווכח עד טיפת הדם האחרונה, ויש כאלה שאומרים 'בואו נתקדם'. גם אם אני מוותר על משהו עכשיו, העיקר שלא תקעתי מסמר שאי אפשר להוציא. בשורה התחתונה, הוא נמצא בתפקידי ניהול בכירים כבר 15 שנה. הוא עלה ממדרגה למדרגה. הוא טיפס למעלה בגלל שהעריכו אותו".

גבאי עם שר האוצר משה כחלון ליד מפעל האמוניה בחיפה (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
גבאי עם שר האוצר משה כחלון ליד מפעל האמוניה בחיפה(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

לדברי אותו גורם, הוא לא הופתע כששמע שגבאי בחר להצטרף לפוליטיקה וללכת למפלגת כולנו. "שאלתי אותו למה הוא רוצה להתעסק בביצה המסריחה הזו של פוליטיקה", אמר המקורב. "הוא אמר שהוא לא רוצה להתעסק בפוליטיקה, אלא לעשות דברים בעלי משמעות, שחשובים לאנשים. הוא הגיע לשיתוף פעולה עם משה כחלון מתוך הראיה הזו".

 

אותו גורם הוסיף כי לא חסרו לגבאי וכחלון חילוקי דעות. "הרגולציה של כחלון בשוק התקשורת עשתה נזקים גדולים לבזק. אבל אבי זיהה את כחלון כמי שכוונותיו טובות ונקיות, שלא רוצה לקחת מההוא ולהעביר לשני, אלא בא לעשות טוב", הוא אמר. "מהבחינה הזו הם שידוך מתאים. הם מסתכלים על דברים אחרים בתפקיד. הרבה פעמים שרים הם לא דמויות מוערכות, במיוחד על ידי הפקידות. מסתכלים על הפרופיל התקשורתי שלהם, שייראו חזקים כדי שבגלגול הבא יקבלו תפקיד יותר חזק. אבי לא הגיע מהכיוון הזה".

 

טיפס למעלה בגלל הכישורים

לאחר ארבע שנים וחצי במשרד האוצר עבר גבאי לבזק. תחילה שימש כעוזר בכיר למנכ"ל בזק דאז, עמי אראל, לאחר מכן מונה לסמנכ"ל משאבי ניהול (חצי שנה) ולסמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה (שלוש שנים וחצי). בשנת 2003 הוא מונה למנכ"ל בזק בינלאומי, תפקיד שבו כיהן כארבע שנים.

יצליח במים העמוקים של הפוליטיקה? (צילום: לירן אוזן) (צילום: לירן אוזן)
יצליח במים העמוקים של הפוליטיקה?(צילום: לירן אוזן)

 

משם קודם גבאי לקצה הפירמידה: מנכ"ל בזק, תפקיד שבו כיהן כשש שנים. אין כמעט חולק במגזר העסקי כי גבאי נחשב למנכ"ל מצוין. קצת לאחר שנכנס לתפקיד החלה התחרות בשוק הטלפוניה בישראל, וההערכה הרווחת הייתה כי בזק עלולה לספוג פגיעה משמעותית ברווחיה. גבאי הצליח לבצע את השינויים הנכונים ודווקא הגדיל את הרווחיות, במקביל לשמירה על קשרים טובים עם העובדים והרגולטורים. התנהלותו מול ועד העובדים עשויה לרמוז על הדינמיקה שתהיה במשרד. "הוא תמיד דגל בהידברות, אך מבלי לוותר על העקרונות והמטרות ששם לעצמו", מסביר יו"ר ועד העובדים בבזק שלמה כפיר. "הוא קיבל את החברה אחרי משבר. הוא הצליח לבצע צעדי התייעלות תוך שמירה על יחסי העבודה, וגם על היחסים עם הבעלים. הוא היה מוכן להשקיע הרבה בשביל זה. לא שלא היו ויכוחים. אבל הדרך שבה ביצע את הדברים תמיד הייתה בסובלנות".

 

מפלגת "כולנו", שבה חבר גבאי, רואה במשרד להגנת הסביבה כלי לסיוע בפתרון משבר הדיור, מה שעלול לעמוד בסתירה לכאורה למהות המשרד. גבאי ייאלץ לגייס את כישורי הניהול שלו על מנת להצליח ללכת בין הטיפות.

 

הכניסה שלו לפוליטיקה, וההצטרפות למפלגה שנושאת את הדגל החברתי כ"כולנו", הייתה יכולה להפתיע. מה הקשר בין מנכ"ל חברת ענק למפלגה חברתית? אלון שלו, שליווה את גבאי בתקופתו כנציג קבוצת סבן, בעלי השליטה בבזק, ונותר חבר קרוב, טוען שאין סתירה בין הדברים: "אבי הגיע בשלב די צעיר בחייו לשיא גדול מאוד. הוא זכה לתגמול ראוי והוא היה במצב שביקש לעשות משהו בעל משמעות".

 

8 מרתונים והרבה שנים בבזק (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
8 מרתונים והרבה שנים בבזק(צילום: טל שחר)

 

שלו הוסיף: "גבאי כל הזמן דיבר על כך שהוא מעוניין לעשות משהו שישפיע על מה שקורה בחיים סביבנו. ערך חברתי. אני חושב שלאנשים שעברו באוצר יש איזושהי צריבה, מודעות רחבה יותר למה שהם עושים בחיים. אני מכיר לא מעט כאלה שנמשכים חזרה למגזר הציבורי. יש שם משהו ביכולת שלך להשפיע ברמה הלאומית, שהיא חזקה יותר מכמעט כל עמדה בסקטור העסקי".

 

מקורב לגבאי טוען שהוא מחזיק בתפיסות חברתיות. "למרות שהוא עשה כסף בבזק ונחשב כמי שנמצא 'בצד העשיר' של החיים, הוא מאוד מאמין בצמצום פערים ושוויון, גם כשזה על חשבון החזקים", הוא אומר. "המשרד להגנת הסביבה הוא לא רק דיור אלא גם משרד שיכול לסייע לחלשים. שמעתי את זה מאבי כמה פעמים. העוולות הסביבתיות הגדולות תמיד יהיו ליד שכונות של חלשים. החזקים יידעו להתנגד, והחלשים פחות. מה שקורה בחיפה עם זיהום האוויר לא יכול היה לקרות בת"א. את זה אבי רוצה לתקן".

 

איציק בנבנישתי, שהיה מנכ"ל בזק בינלאומי בתקופת כהונתו של גבאי כמנכ"ל בזק, תיאר את השר החדש: "אבי זה אדם שאין לו כוח לבולשיט. הוא נורא תכליתי והוא גם חבר אמיתי. ידעתי שברגע שהוא הולך על משהו הוא יילך עד הסוף".

 

בנבנישתי, שמונה לפני כחודש למנכ"ל פרטנר, הוסיף: "גבאי לא אדם של דברים קטנים. הוא הצליח בגיל מאוד צעיר להתברג בצמרת הניהולית. ברגע שהוא מחליט החלטה הוא הולך איתה".

 

גבאי עמד בעבר בראש הוועדה לבדיקת המשבר בבית החולים הדסה. הוא לבדו חתום על ההמלצות, המבטאות אף הן משהו מהגישה הניהולית המאפיינת אותו.

 

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), סיפרה כי בחרה בו לעמוד בראש הוועדה לאחר בדיקה מעמיקה. "הוא חתם על ההמלצות לבדו כי לאחרים לא היה נוח. הם העמידו את נשות הדסה באור לא כל כך נעים. ההמלצות היו אמיצות ויסודיות. הוא אדם שהחיידק הציבורי זורם בעורקיו. הוא הרי הסכים לעמוד בראש הוועדה ללא תמורה והשקיע שעות רבות בנושא. הלוואי ויהיו עוד רבים כמוהו".

"זה המשרד להגנת הסביבה שכבר שנים אנחנו מכנים אותו: המשרד להגנת התעשייה. עכשיו נשאלת השאלה - האם השר החדש יצליח לשנות את המנגנון של המשרד?". גבאי בפגישה עם הנציגים הירוקים (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
"זה המשרד להגנת הסביבה שכבר שנים אנחנו מכנים אותו: המשרד להגנת התעשייה. עכשיו נשאלת השאלה - האם השר החדש יצליח לשנות את המנגנון של המשרד?". גבאי בפגישה עם הנציגים הירוקים(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

  

המינוי של גבאי לתפקיד השר להגנת הסביבה מלווה בחששות רבים, בעיקר מהארגונים הירוקים וגם מתוך המשרד. אחד מהדברים הראשונים שעשה היה לערוך סבבי היכרות עם אותם גורמים. הירוקים מחמיאים לגישה של השר החדש והם מצפים לתוצאות. "בפגישה שלנו עם השר, מצאתי אדם ישר וכן, שמוכן לשמוע, ללמוד. שרוצה לעשות ולשנות לחיוב", אומרת ליאורה אמיתי, המנהלת את עמותת אזרחים למען הסביבה. "המשרד הראשון שבאופן קבוע בוחר לשים את האינטרסים הכלכליים של התעשייה לפני האינטרסים של שלום הציבור ובריאותו - זה המשרד להגנת הסביבה שכבר שנים אנחנו מכנים אותו: המשרד להגנת התעשייה. עכשיו נשאלת השאלה - האם השר החדש יצליח לשנות את המנגנון של המשרד?"

 

אם אפשר לשפוט על-פי החודש הראשון בתפקיד, גבאי בא לעבוד. הוא הודיע על פינוי מכל האמוניה המסכן את חייהם של תושבי חיפה והקריות תוך שלוש שנים וגם הכריז על תוכנית להפחתת הזיהום במפרץ חיפה.

 

גבאי, נשוי ואב לשלושה ילדים, מתגורר בתל-אביב. הוא חובב ספורט שהשתתף בשמונה מרתונים. למרות עיסוקו הוא מוצא זמן להתאמן וגם לצלול. החודש, למשל, הוא צלל כדי לנקות את קו החוף בגן הלאומי קיסריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
מושבע לשר. אבי גבאי
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים