שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ג'ון קרי החזיק במניות נובל אנרג'י בשווי של עד מיליון דולר

  מהצהרת ההון של מזכיר המדינה האמריקני עולה כי נכון ל־2013, הוא החזיק באופן אישי במניות החברה השותפה במאגרי הגז הישראליים. זה לא מנע ממנו להיות מעורב בהסכם הגז עם ירדן ובמתווה הגז שיוכרע היום

  מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, החזיק במניות של חברת הגז האמריקנית נובל אנרג'י, אחת משתי השותפות המרכזיות במאגרי הגז של ישראל. על פי הצהרת ההון שהגיש קרי בשנה שעברה, נכון לסוף 2013 הוא החזיק באופן אישי במניות של נובל אנרג'י בשווי של עד מיליון דולר. לא ידוע על שינוי באחזקותיו מאז. עיון בהצהרות ההון הקודמות שהגיש מעלה כי קרי מחזיק במניות זה עשר שנים לפחות, וכי השווי שלהן בעבר היה גבוה יותר - יותר ממיליון דולר - וייתכן כי ירד בעקבות ירידת מחירי הנפט בעולם.

   

   

  בדצמבר האחרון, בשעה שהממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה הודיע כי הוא לא מאשר לקבוצת דלק של יצחק תשובה ולנובל אנרג'י לפעול במקביל גם במאגר תמר וגם במאגר לווייתן, פורסם כי מזכיר המדינה קרי התקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו לטפל במשבר הרגולטורי.

  נבחרי הציבור בארה"ב מורשים לנהל תיק השקעות תחת מגבלות. קרי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  נבחרי הציבור בארה"ב מורשים לנהל תיק השקעות תחת מגבלות. קרי(צילום: EPA)

  קרי נחשב לשושבין המרכזי שהביא להסכם שהיה אמור להיחתם בין נובל אנרג'י וקבוצת דלק לממשלה בירדן על אספקת גז ממאגר לווייתן למדינה. בספטמבר 2014 נחתם הסכם העקרונות בין הצדדים בנוכחות נציגי חברות הגז ונציגים מהממשל הישראלי, ובינואר 2015 קרי היה אמור להגיע לטקס החתימה הסופי. ההחלטה של דיויד גילה בדצמבר שלא לתמוך בהמשך קיום דואופול הגז טרפה את הקלפים, הביאה לביטול הטקס וגרמה לקרי להרים את הטלפון לנתניהו.

   

  "כלכליסט" פנה אתמול למחלקת המדינה האמריקנית בבקשה לקבלת תגובה לדברים, אולם עד סגירת הגיליון לא התקבלה כל תגובה.

   

  המגבלות בארה"ב הוחמרו

  ג'ון קרי הוא אחד הפוליטיקאים העשירים בארה"ב. על פי הצהרת ההון שלו, השווי הכולל של נכסיו נע בשנת 2013 בין 80 ל־147 מיליון דולר. הוא נשוי לתרזה היינץ, אלמנתו של הסנאטור האמריקני הנרי ג'ון היינץ, אחד מיורשי קונגלומרט היינץ האמריקני. ההון שלה מוערך ביותר ממיליארד דולר. השווי של חברת נובל אנרג'י, נכון לאתמול, עמד על 17.3 מיליארד דולר.

   

  על פי הצהרת ההון של קרי מ־2013, הוא מחזיק במניית נובל אנרג'י - כמו גם במניות רבות אחרות - בהחזקה ישירה ולא באמצעות נאמנות עיוורת.

   

  נבחרי הציבור בארה"ב מורשים לנהל את תיק ההשקעות שלהם תחת מגבלות מסוימות שנועדו למנוע סחר במניות על פי מידע פנים. על פי "הוול סטריט ג'ורנל", מגבלות אלה הוחמרו ב־2013 בעקבות חששות כי כמה נבחרי ציבור עשו בעבר שימוש במידע פנים על אודות חברות שעליהן פיקחו וסחרו במניות שלהן.

   

  בזכות השקיפות האמריקנית

  את המידע על אודות המניות של קרי גילה פעיל הסדנה לידע ציבורי בישראל אדם קריב באתר opensecrets, הממפה את המידע המצוי בהצהרות ההון של נבחרי הציבור בארה"ב. בשונה מישראל, כל הצהרות ההון של הפוליטיקאים בארה"ב חשופות לחלוטין לציבור ומוגשות מחדש לעיון הציבור מדי שנה.

   

  בישראל, להבדיל, נבחרי הציבור אמורים להגיש הצהרות הון ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה עם בחירתם לכנסת, ועם עזיבתם את הכנסת. חלקם כלל לא מגישים את הצהרות ההון, ובכל מקרה כל המידע הזה נשאר חסוי לחלוטין מפני הציבור. הצעות חוק פרטיות שעולות מדי פעם לחייב את הפוליטיקאים לחשוף את הצהרות ההון שלהם נופלות תמיד בשל התנגדות ממשלתית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים