שתף קטע נבחר

אוקראינה: צלבי קרס באנדרטת זיכרון לשואה

חברי משלחת ישראלית של מיזם "שורשים", הפועל להוכחת יהדות בני הקהילה בקייב, גילו באקראי את חילול אתר ההנצחה "באבי יאר" לזכרם של יותר מ-100 יהודים שנרצחו על ידי הנאצים. הרב דוד סתיו: "זה ממחיש כמה פעילותנו דחופה"

האנטישמיות באירופה: אלמונים ריססו צלבי קרס על האנדרטה לזכר נרצחי "באבי יאר" היהודים, בקייב, אוקראינה. הדבר נחשף באקראי על ידי משלחת יהודית שביקרה אמש (יום ד') באתר, המנציח את זכרם של יותר מ-100 אלף איש, בעיקר ילדים וקשישים, שנרצחו בידי הנאצים בתוך שלושה ימים בספטמבר 1941, ערב יום כיפור.

 

גיא ההריגה האוקראיני, התברר, אינו חסין מתופעות אנטישמיות הפושות במדינה המזרח-אירופאית, שנמצאת כעת בלחימה עם רוסיה – גם יותר מ-70 שנים אחרי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הצלבים התגלו במסגרת סיור שערכה הקהילה היהודית המקומית בשיתוף "המדרשה הציונית" בקייב ואנשי מיזם "שורשים", המסייעים לבני הקהילה המקומית המבקשים לעלות לישראל להוכיח את יהדותם.

 

יו"ר ארגון "רבני צהר", הרב דוד סתיו, שביקר במקום במסגרת אותה משלחת, נחשף למראות המצמררים ואמר: "צלבי הקרס הם שהגבירו את נחישותנו ואת תודעת הדחיפות לפעילות אותה אנחנו מבצעים".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

לא מה שחשבתם: "ביהדות האישה שווה יותר מהגבר"

בנות האולפנה שלא מוותרות על הבגרות בגמרא

אונסים את החרסים / אסף וול

 

"היום, יותר מתמיד, מוטלת עלינו החובה לסייע ליהודי המקום, אשר חוו שואה ו-70 שנות שלטון סובייטי שאילץ אותם להסתיר את יהדותם, לחזור מחדש אל חיק העם היהודי", הוסיף הרב, "חובה עלינו לסייע לזכאי 'חוק השבות' במציאת המסמכים המעידים על יהדותם".

 

אתר הטבח "באבי יאר" נראה כיום כעוד "ריאה ירוקה" הממוקמת בליבה של בירת אוקראינה, מרחק הליכה קצר מהרחוב הראשי של קייב. אז הוא נודע כאתר ההשמדה הגדול ביותר בתקופה זו, אשר נתגלה רק על סמך עדותם של בודדים שהצליחו להינצל ולהימלט – ועתה הוא משמש כפארק ירוק, מקום בילוי ופנאי לתושבי האזור.

 

השואה השקטה

האנדרטה היהודית באתר עשויה ברונזה בצורת מנורת המשכן ועליה חקוקות דמויות הנרצחים. היא הושחתה בציור שני צלבי קרס בטוש שחור. אנשי הקהילה היהודית שנחשפו למראה המזוויע ניסו למחוק את הכתובות. הם ציינו כי מאז המהפכה באוקראינה לפני כשנה והלחימה עם רוסיה ישנה עליה בגילויי האנטישמיות כלפיהם.

 

שלום נורמן, מנכ"ל מכון טריגובוף המסייע במימון מיזם "שורשים", ציין למראה הצלבים כי אלמלא "באבי יאר" והשואה העם היהודי היה מונה כיום 30 מיליון איש. "חובתנו לוודא שלא נאפשר את קיומה של 'שואה שקטה' ואובדן שארית הפליטה", אמר, "הצלב על אנדרטת 'באבי יאר' הוא תזכורת למציאות עגומה שעלינו לשאת איתנו, על אף החופש והעוצמה שהקהילה היהודית באוקראינה נהנות ממנה כיום".

 

נורמן הביע דאגה מכך שההיכרות של הדור שואת יהודי הארצות הבלטיות הולכת ופוחתת: "אין ילד יהודי שלא יודע מה זה אושוויץ, טרבלינקה או סוביבור, ואין כמעט מי שיודע שבקייב עשרות אלפי יהודים, אם לא מאות אלפים, נרצחו. אין לזה כמעט מודעות בשיח הישראלי. יש שכחה של שואת יהודי אוקרינה ואתרי רציחות המוניות כדומת באבי יאר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארגון שורשים
צלבי הקרס שרוססו
צילום: ארגון שורשים
מומלצים