שתף קטע נבחר

דרעי סירב לחתום על מתווה הגז; ההכרעה עוברת לממשלה

ישיבת הקבינט בעניין ההסכם עם חברות הגז אישרה כי הסוגייה היא מדינית ביטחונית, אולם המשך הטיפול יעבור להחלטת הממשלה ולא להכרעתו של שר הכלכלה. גורם שנכח בישיבה: כשדרעי הטיל את הפצצה - השרים היו בהלם

מתווה הגז אושר פה אחד היום (ה') בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, אך שר הכלכלה אריה דרעי, שהיה צריך לאשר את הסעיף שעוקף את הממונה על ההגבלים (סעיף 52 לחוק ההגבלים) - סירב לחתום עליו. בכך למעשה העביר את ההכרעה הסופית לממשלה. 

 

לכתבות נוספות בערוץ כלכלה :

הרצוג: לפעול להבאת הסכם הגז למליאה 

ג'ון קרי החזיק במניות נובל אנרג'י

דיוויד גילה: רצינו גם גז וגם תחרות

צפו: מדריך להבנת תסבוכת הגז בישראל

 

דרעי טען כי אין לו יתרון על שרים אחרים בנושא זה, המערב שיקולים מדיניים וביטחוניים, ולכן העביר את ההחלטה לממשלה על מנת שתחליט במקומו. גורמים שהיו בישיבה אומרים כי בעת שדרעי הטיל את הפצצה ראש הממשלה והשרים הנוכחים היו בהלם. "היתה דממה כשדרעי זרק את זה", אמר אחד המשתתפים. לדברי מקורבי שר הכלכלה, דרעי לא הודיע על ההחלטה בתחילת הישיבה, כי רצה להקשיב לנימוקים שהוצגו בדיון.

קידוח לוויתן (צילום: אלברטוס) (צילום: אלברטוס)
קידוח לוויתן(צילום: אלברטוס)
 

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, שהשתתף בישיבת הקבינט, הביע התנגדות למתווה ואמר כי הוא חושב שצריך לשקול אותו מחדש. בנוסף אמר כי למרות שהוא מבין את ההיבט הביטחוני והמדיני, לדעתו כדאי להחליט על דחייה של כמה שנים בלוחות הזמנים לביצוע.

 

שרת המשפטים איילת שקד כתבה בפייסבוק לאחר הדיון כי "כל חברי הקבינט הסכימו פה אחד שהוצאת הגז מקרקעית הים הוא אינטרס מדיני בטחוני וכלכלי ממעלה ראשונה. הממשלה בעוד כחודש תצביע על המתווה כולו. אני רוצה לשבח את השר שטייניץ שהביא להסדר עם חברות הגז, למרות שההסדר אינו מושלם הוא טוב לאזרחי מדינת ישראל ומשרת את האינטרסים הגאו פוליטיים שלנו במזרח התיכון ובעולם כולו".

דרעי. החליט שהממשלה תחליט (צילום: אוליבייה פיטוסי) (צילום: אוליבייה פיטוסי)
דרעי. החליט שהממשלה תחליט(צילום: אוליבייה פיטוסי)

 

משרד ראש הממשלה הודיע בתום הדיון כי "הקבינט אישר פה אחד שבעת הנוכחית יש חשיבות מכרעת לקידום מהיר של פיתוח והרחבת שדות הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל משיקולי ביטחון המדינה ויחסי החוץ של מדינת ישראל. בנוסף הקבינט אימץ את הצעתו של שר הכלכלה להעביר את סמכותו להפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לאישור מליאת הממשלה. המתווה יפורסם בימים הקרובים ויובא לשימוע בפני הציבור".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' עקצה בטוויטר את שרי הקבינט וכתבה: "מעולם לא היו רבים כל כך מוכנים להיפטר מהר כל כך מסמכויות רבות כל כך. תזכירו לי למה כל כך רציתם להיות שרים?"

  

עיקרי מתווה הגז

במסגרת המתווה שגובש, החברות שבשליטת יצחק תשובה, דלק קידוחים ואבנר, ימכרו את חלקן במאגר "תמר" ובמאגרים הקטנים "כריש" ו"תנין", ויאפשרו לחברות חדשות להיכנס בנעליהן. חברת נובל אנרג'י האמריקנית, שמופקדת על החלק הטכני של הפקת הגז, תמכור 11% ממניותיה ב"תמר" ותחזיק רק 25% ממנו (במקום 36% כיום).

 

מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין יימכרו לאחר 18 חודש. זאת בניגוד לעמדת חברות הגז שביקשה מכירה עד 36 חודש.

 

עוד נקבע במתווה כי מאגר לווייתן יפותח עד אוגוסט 2019 ולא מרץ 2018. בכך קיבלה המדינה רק חלקית את הדרישה לדחות את הפיתוח עד 2020, אך היא שינתה את המועד לאחר שהבינה כי לוח הזמנים של הפיתוח הרשמי (3.5 שנים) זז בשל התערבותו של הממונה על ההגבלים בתהליך.

 

במתווה החליטה המדינה כי לא יהיה פיקוח על מחירי הגז, וזאת כדי להימנע מפגיעה בחוזי הגז שנחתמו כבר. עם זאת נקבע כי המדינה תגביל את מחיר הגז בחוזים שייחתמו עד שייכנס שחקן חדש למאגרי תנין וכריש.

 

לא יפורסם פרוטוקול

מתווה הגז גובש בעקבות משא ומתן שהתנהל סביב כוונת המדינה לשנות את מבנה הבעלויות על מאגרי הגז: המאגרים הגדולים תמר ולוויתן, והמאגרים הקטנים כריש ותנין, שבהן שותפות קבוצת דלק של יצחק תשובה ונובל אנרג'י האמריקאית.

 

אף שהרשות להגבלים העסקיים אמורה להכריע בסוגיית פירוק השותפות, לאחר התפטרות הממונה על ההגבלים העסקיים החליט ראש הממשלה להעלות את המתווה לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני. הנימוק: חלק מחוזי הגז הם מול ירדן ומצרים ולכן יש להסדר חשיבות מדינית רחבה, ולא רק כלכלית. כתוצאה מכך החלטת הקבינט למתווה לא תפורסם ולא תכלול פרוטוקול מהישיבה, בשל הכללתו תחת המטרייה הסודית של דיוני הקבינט. 

 

אתמול קבע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, כי מותר להעביר את מתווה הגז דרך הקבינט, ולא דרך הכנסת. "מדובר בדיון ראשון שיתחיל את התהליך שסופו בהחלטת ממשלה במליאתה", השיב ליכט לפנייה בנושא מצד ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני).

 

בהכנת הידיעה השתתפו ליאור גוטמן ואורי תובל מכלכליסט


פורסם לראשונה 25/06/2015 14:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
פרופ' דיויד גילה
מומלצים