שתף קטע נבחר

לפיד: לא לדון בהסכם הגז במחשכים. נתניהו: אני לא עובד בשביל אף טייקון

שר האוצר לשעבר קרא להטיל מנגנון פיקוח על המחירים ואמר כי "צריך ללמוד את המתווה המתגבש באופן שקוף ופתוח בוועדת הכלכלה של הכנסת". ראש הממשלה: "מקדמים פתרון ריאלי - ולא פתרון פופוליסטי"

 

 

 

יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד התייחס היום (שבת) לסוגיית מתווה הסכם הגז. "יש עתיד לא תתמוך במתווה שלא יהיה בו מנגנון פיקוח על מחירי הגז", אמר לפיד באירוע "שבתרבות". "צריך ללמוד את המתווה המתגבש באופן שקוף ופתוח בוועדת כלכלה של הכנסת, זה לא יכול להתקיים במחשכים, זה חייב להתקיים בשקיפות". אתמול כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו: "אני לא עובד בשביל אף טייקון - אני ראש ממשלת ישראל ואני עובד בשבילכם, למען ביטחון ישראל ורווחת כל אזרחיה".

 

מתווה הגז: הממשלה תדון, הכנסת תתבקש לאשר

 

לפיד ציין כי "נושא הגז הוא נושא סבוך, רווי אינטרסים וחשוב למדינת ישראל. "מדינת ישראל צריכה לאפשר פיתוח של מאגר לווייתן על פני פרק זמן קבוע ונתון ולקבוע לכך לוח זמנים מוגדר. אי אפשר להמשיך למשוך זמן בנושא הגז. הפסדנו מילארדים מהעיכוב על חתימות הסכם ונפסיד עוד מילארדים אם עכשיו יבקשו ללכת אחורה ולהתחיל הכל מהתחלה".

קידוח לוויתן (צילום: אלברטוס) (צילום: אלברטוס)
קידוח לוויתן(צילום: אלברטוס)
 

אתמול כתב ראש הממשלה בפייסבוק: "אנחנו מקדמים פתרון ריאלי שיביא גז טבעי למשק הישראלי ולא פתרון פופוליסטי. אני לא מתכוון להיכנע ללחצים - אני נחוש ליישם את מתווה הגז, שנתמך על ידי רוב מוחלט של צוות מומחים מקצועי ובלתי תלוי, במטרה להזרים לקופת המדינה משאבים רבים שיאפשרו לנו לשפר את איכות החיים של כל אחת ואחד מאזרחי ישראל.

 

"אני לא עובד בשביל אף טייקון - אני ראש ממשלת ישראל ואני עובד בשבילכם, למען ביטחון ישראל ורווחת כל אזרחיה. במערכת הבחירות התחייבתי לפעול להורדת יוקר המחייה. אני נחוש לעשות זאת באמצעות המשאבים הרבים שנשיג במתווה הגז. המתווה הזה מפרק את המונופול והוא יכניס בעשורים הקרובים מאות מיליוני שקלים לחינוך, לרווחה, לבריאות, לכל אזרחי ישראל. לא אתן לזעקות הפופוליסטיות לעצור אותי מלהיטיב עם אזרחי ישראל".

 

לפיד דורש שקיפות. נתניהו מזהיר מפופוליזם (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן)
לפיד דורש שקיפות. נתניהו מזהיר מפופוליזם(צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן)

מחר צפויה הממשלה לאשר את העברת הסמכות לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקים, הנדרשת כדי להעביר את מתווה הגז, משר הכלכלה אל הממשלה כולה. כך עולה מהצעת המחליטים בנושא. זאת, לאחר שדרעי סירב לחתום ביום חמישי בתום ישיבת הקבינט הביטחוני-מדיני על סעיף 52 לחוק ההגבלים שמאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים מנימוקים ביטחוניים ומדיניים - דבר שהיה מקצר את הדרך לאישור מתווה הגז השנוי במחלוקת.

 

בתום התייעצות בעניין עם היועץ המשפטי לממשלה הוחלט כי לאחר שהעברת הסמכות תאושר בממשלה, היא תובא כבר ביום שני לאישור הכנסת. כזכור, האופוזיציה דרשה שכל מתווה הגז יובא לאישור הכנסת אך בשלב זה הכנסת תצביע על אישור העברת הסמכות משר הכלכלה לממשלה - השלב הראשוני בדרך לאישור המתווה שהושג.

 

עוד מצוין בהצעת המחליטים, כי לאחר אישור הכנסת ייערך שימוע ציבורי בנושא שלאחריו תידרש הממשלה להכריע סופית בנושא. "בהחלטת הקבינט מונה צוות שרים, בראשות ראש הממשלה, אשר יבחן את האפשרות לקידום המתווה המתגבש באמצעות צוות מקצועי, שיקיים בעניין שימוע ציבורי. עוד נקבע כי השימוע הציבורי יתייחס לא רק להיבטים העולים מהפעלת הסמכות בהתאם לסעיף 52 לחוק ההגבלים העסקים, אלא למתווה השלם, המתגבש יחד עם התנאים לתחולת הפטור מהחוק, וכהשלמה להם. כמו כן, נקבע כי צוות השרים יגיש את המלצותיו לממשלה עד יום 22 ביולי 2015". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
ח"כ לפיד וראש הממשלה נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן
מומלצים