שתף קטע נבחר

לא תסתמו את פיות הרבנים

המחלוקת היא חלק מההלכה, וזה בסדר שרב יפסוק באופן שונה מחברו. אז למה הרבנות הראשית "מטפלת" ברבנים שחושבים אחרת ממנה? ערב ההכרעה בשאלת הארכת כהונתו של הרב ריסקין, הרב מאיר נהוראי מזכיר ומזהיר: זו הלבנת פנים בלתי נסבלת ועל כך חרב בית המקדש

מחר צפויה מועצת הרבנות הראשית לישראל להחליט על המשך כהונתו של הרב שלמה ריסקין כרב הישוב אפרת - החלטה שצריכה להדאיג כל אחת ואחד מאתנו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב ריסקין נולד בברוקלין שבניו-יורק וכיהן כרב קהילה בה. לאחר שחצה את גיל ארבעים הוא פרץ דרך ועלה ארצה יחד עם 195 משפחות מקהילתו, כדי להקים את היישוב אפרת שבגוש-עציון. נדיר ביותר שרב קהילה בחוץ לארץ עולה לישראל ויחד עמו בני קהילתו.

 

מאז ידיו של הרב מלאות בעשייה. הוא לא הסתפק רק ברבנות הישוב אפרת אלא הקים רשת מוסדות חינוכיים בשם 'אור תורה'. לא רק בעשייה גילה אומץ רב, אלא גם בעיסוק בהלכה. הוא דן בנושאים הקשורים למקומה של האישה במרחב הציבורי ולאחרונה גם תמך בחוק הגיור.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

חברותא עם כומר / רוחמה וייס

נייעס: כך ייראו חיינו אחרי ביאת המשיח

הגיעו לבגרות: השמיניסטיות שלא מוותרות על 5 יחידות בגמרא

אונסים את החרסים / אסף וול

 

והנה, כאשר ביקש לאחרונה להאריך את כהונתו בחמש שנים נוספות, כמקובל, החליטה מועצת הרבנות הראשית לקיים דיון בנושא ולהזמין את הרב לשימוע. אבל איך יעלה על הדעת לקרוא לרב לשימוע? יש בכך הלבנת פנים של רב מסור שכל חייו עסק בתורה וגילו מתקרב לגיל הגבורות!

 

הרב ריסקין למד במשך שנים רבות אצל גדולי הדור שבארה"ב - הרב יוסף דב סולובייצ'יק זצ"ל, הרבי מלובביץ' זצ"ל והרב משה פיינשטיין זצ"ל. במשך שנים רבות הוא פסק לבני קהילתו באפרת בכל תחומי ההלכה, ולפתע, בטרם הגיעו לגיל גבורות, דנים על דרכו ומפקפקים בסמכותו ההלכתית?!

 

המוסר הכפול של הרבנות

המחלוקת היא חלק מההלכה. מותר לשני רבנים לחשוב אחרת ולפסוק באופן שונה. חורבן בית המקדש השני אירע מפאת שחשבו שמי שסבור אחרת הרי הוא צדוקי או אפיקורס. האם נכון שמועצת הרבנות הראשית תטפל באותם רבנים שחושבים אחרת ממנה או שמא תבדוק את מוסר העבודה של רבנים הפזורים בכל רחבי הארץ?

 

בהחלט יש לנקוט ביד קשה כלפי רבנים שאינם עושים את עבודתם נאמנה, אבל חלילה לא לסתום פיות לרבנים שהשקפת עולמם שונה (כמובן בתנאי שהם מחויבים לשולחן ערוך).

 

בשנת השמיטה הקודמת היו רבני ערים שלא הסכימו לאמץ את פסיקת הרבנות הראשית בנוגע להיתר מכירה. כיצד נהגו בהם? האם רב שמסרב לאמץ את ההיתר ההלכתי שמוסכם על ידי הרבנות הראשית יוכל להמשיך כדאשתקד?

 

בין הרב ריסקין לרב דרוקמן

רק לפני כמה שנים החליט אחד הדיינים לבטל גיור של מורי ורבי הרב חיים דרוקמן, משום שחלק על תפיסתו ההלכתית בגיור. סיפורם של הרב דרוקמן והרב ריסקין דומה: שניהם אמיצים, שניהם פורצי דרך, שניהם לוקחים אחריות על כלל ישראל, שניהם עוסקים בחינוך, ושניהם יראי שמים. זו מציאות בלתי נסבלת כאשר מי שאינו סובר כמותם יפסול את זכותם להורות הלכה בישראל!

 

מי שינסה לפגוע במעמדו של הרב ריסקין, הרי שהוא פוגע בציבורים שלמים - ולכן דרכו לא תצלח. לקראת קבלת ההחלטה הקריטית, אני קורא למועצת הרבנות הראשית לפתוח את דלתות בית המדרש וליצור שיח כן ואמיתי על בעיות הדור, ולא לנקוט חלילה ביד קשה ופוגענית כלפי אלו שחושבים אחרת מחבריה.

 

הכותב הוא יו"ר רבני בית הלל ורב המושב משואות יצחק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מאיר נהוראי
צילום: גרשון אלינסון
הרב שלמה ריסקין
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים