שתף קטע נבחר

לראשונה מאז 2011: מנכ"ל משרד החוץ ביקר בקהיר

התחממות ביחסי ירושלים-קהיר. דורי גולד נועד בבירה המצרית עם עוזר שר החוץ המצרי שאמר לו כי "הסוגיה הפלסטינית היא לב הסכסוך באזור ופתרונה הוא תנאי בסיסי להשגת יציבות באזור". בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב-ynet כי הנשיא א-סיסי אישר מינוי של שגריר חדש בישראל

 

גולד בפגישה בעבר עם גנרל סעודי (צילום: CFR) (צילום: CFR)
גולד בפגישה בעבר עם גנרל סעודי(צילום: CFR)

 

מנכ"ל משרד החוץ ד"ר דורי גולד ביקר היום (א') בקהיר לרגל כניסתו לתפקיד על פי הזמנת משרד החוץ המצרי. המנכ"ל קיים שיחות והתייעצויות עם בכירים במשרד החוץ המצרי. בין השאר הוא נפגש עם עוזר שר החוץ המצרי לענייני המדינות השכנות אוסאמה אל-מג'ד'וב. זהו ביקור ראשון של מנכ"ל משרד החוץ בקהיר מאז שנת 2011 .

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ המצרי נכתב כי ב"פגישה נדונה הסוגייה הפלסטינית היות שקהיר היא שחקן עיקרי ונותן חסות לסוגייה זו. הפתרונות לקידום תהליך השלום עמדו על ראש סדר היום של ההתייעצויות, ובמסגרת זו הדרכים להנעה מחדש של המו"מ בין הפלסטינים לישראל לפי מקורות הסמכות הבינלאומיים המוסכמים.

 

עוד נמסר כי עוזר שר החוץ המצרי "הדגיש בפני הבכיר הישראלי את עמדותיה הבלתי משתנות של מצרים כלפי הסוגיה הפלסטינית והחשיבות להגיע לפתרונה הצודק, הכולל והבר קיימא לפי עקרונות הלגיטימיות הבינלאומית והחלטות האו"ם.

 

"אל-מג'ד'וב הדגיש שכל הסדר חייב להסתמך על פתרון שתי המדינות ולהוביל להקמת מדינה פלסטינית עצמאית והגשמת השאיפות הלגיטימיות של העם הפלסטיני. כמו כן, הוא הדגיש שהסוגייה הפלסטינית היא לב הסכסוך באזור, היא הבעיה המרכזית של הערבים, ופתרונה הוא תנאי בסיסי להשגת יציבות באזור".

 

ביקורו של גולד הוא עוד שלב בהתחממות ביחסים בין המדינות. בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב-ynet כי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מינה את חאזם חיירת, 57, לשגריר החדש בישראל, זאת שלוש שנים לאחר שהשגריר הקודם הוחזר בשל מבצע "עמוד ענן".

 

סימן נוסף להתחממות היחסים היא נכונות מצרית לאפשר הקמת שגרירות ישראלית חדשה בקהיר לאחר שהשגרירות הקודמת פונתה בספטמבר 2011, כאשר המוני מתפרעים ניסו להשתלט עליה בכוח. ישראל איתרה שטח לרכישה שעליו תוקם השגרירות, והנושא נמצא בימים אלה בבחינה בישראל בשל העלויות התקציביות הגדולות שלו - כמה עשרות מיליוני שקלים.

 

מאז פינוי מבנה השגרירות היא פעלה בפרופיל נמוך ממעון השגריר. שגריר ישראל בקהיר, חיים קורן, העלה בסוף השבוע שעבר ברכה מצולמת בערבית לרגל הרמדאן, זאת הפעם הראשונה ששגריר ישראל במצרים מעלה ברכה מצולמת כזו. זאת ועוד: באחרונה החלה השגריר קורן וצוות השגרירות לשהות במצרים גם בסופי שבוע ולא רק בימי חול כבר שהיה בשנים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Samson Photography
דורי גולד
צילום: Samson Photography
מומלצים