שתף קטע נבחר

משרד הפנים "הרג" בת 78: לא יכולה לרכוש תרופות

אורליה פסי לא האמינה כי במקום תעודת הפטירה של בעלה ז"ל, היא קיבלה תעודת פטירה משלה. הטעות יצרה סבך בירוקרטי שלא מאפשר לה לקבל דמי ביטוח לאומי וגם לא לרכוש תרופות

 

תעודת הפטירה ()
תעודת הפטירה

רשות האוכלוסין וההגירה "הרגה" את אורליה פסי וגרמה לשרשרת של כשלים בירוקרטיים: לפני קצת יותר מחודש נפטר סלומון, בעלה של אורליה פסי. אבל תקלה של הרשות הביאה לכך שהיא זו שקיבלה תעודת פטירה, ואילו הוא זכה בתעודת זהות חדשה תחת התואר "אלמן".

 

ל-ynet נודע כי בשבוע שעבר שלחה רשות האוכלוסין וההגירה הודעת פטירה לפסי בת ה-78. אולם לאבלה ציפתה הפתעה לא נעימה: תעודת הפטירה נרשמה על שמה, ולא על שם בעלה שנפטר. הוא דווקא קיבל ממשרד הפנים ספח חדש לתעודת זהות שבו עודכן סעיף "המצב המשפחתי" ל"אלמן".

 

הטעות הזו גררה שרשרת של כשלים בירוקרטיים והביאה לכך שמוסדות וגופים ממשלתיים החלו להתייחס לפסי כמי שנפטרה. בנה גרי סיפר: "מעבר לאי-נעימות העצומה, נכנסנו לסאגה בירוקרטית שהולכת ומסתבכת. כל המסמכים הרשמיים של אמי בוטלו, בהם תעודת הזהות שלה והדרכון. החשבון שלה בביטוח הלאומי נסגר, החברות בקופת החולים הסתיימה וחשבון הבנק הוקפא".

 

אחרי שבילתה פסי שעות ארוכות במשרד הפנים, הצליחו עובדי רשות האוכלוסין וההגירה "להחיות" אותה. אך מכיוון שאת ההודעה לא קיבלו כל המוסדות הממשלתיים באופן ישיר, הבעיה לא נפתרה.  

 

"הבעיה הכי גדולה היא שהחברות שלה בקופת החולים לא חודשה, כיוון שלא ניתן לבצע זאת עד להודעה כתובה ורשמית של משרד הפנים. כלומר, המצב הוא שאמי לא מבוטחת בביטוח בריאות ולא יכולה לקבל מרשם לתרופות שהיא צורכת באופן קבוע", תיאר גרי את המצב הקשה שאליו נקלעה אמו.

  

הוא הוסיף שמצבה בביטוח לאומי מבחינת זכויות הפנסיה וקצבת הזקנה עדיין אינו ברור, "אבל גם שם ככל הנראה תיאלץ אמי המבוגרת, שאיננה בקו הבריאות, לבלות שעות ארוכות ואולי ימים". גרי סבור ש"משרד הפנים עשה טעות ועליו לתקן אותה באופן אקטיבי, באמצעות פנייה ישירה לכל המוסדות שקיבלו הודעה על כך שאמי נפטרה. המזל הוא שיש לה משפחה תומכת, אבל מה יעשו קשישים עריריים שנקלעים לטעות כזו?"

 

הוא הוסיף: "המצב שנוצר הוא אבסורדי. לא ברור מי מפקח על טעויות מצערות כאלה ואנחנו עדייו מנסים להבין את היקף הנזק".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "ככל הנראה בעקבות טעות אנוש, נרשמה המודיעה, גברת פסי, כנפטרת במקום כמודיעה על הפטירה. מיד עם היוודע הטעות תוקן הרישום. אנו מתנצלים בפניה אם נגרם לה עוול".

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים