שתף קטע נבחר

סוף לסאגה: הרבנות האריכה כהונת הרב שלמה ריסקין

בעקבות חוות דעת של יועצה המשפטי, נמנע ממועצת הרבנות לדון בהשקפת עולמו הדתית של הרב הליברלי של אפרת, והוחלט כי הוא ימשיך בתפקידו 5 שנים נוספות מעבר לגיל הפרישה. הרבנים הביעו מורת רוח מעמדותיו ההלכתיות, והודיעו: "נבקש לעצמנו סמכויות נוספות למקרים הבאים". ריסקין: "אמשיך לשרת את הציבור, תוך מחוייבות להלכה ולחוק"

מועצת הרבנות הראשית לישראל החליטה להאריך בחמש שנים את כהונת רב המועצה המקומית אפרת שלמה ריסקין, וקבעה כי הוא כשיר להמשיך לשאת בתפקיד על אף הגיעו לגיל פרישה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בחודש שעבר סירבה המועצה באופן חסר תקדים להאריך את הכהונה לריסקין, בן ה-75, זאת לאחר שחלק מחבריה טענו כי עמדותיו הליברליות קיצוניות וחורגות מההלכה. היום הבהיר להם היועץ המשפטי של הרבנות כי אין בסמכותם להביא בחשבון שיקולים אלו – והארכת הכהונה אושרה.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו ל ערוץ היהדות :

"רימון" של הדתיים: סיפורי התורה ברוק כבד

 מחאת משגיחי הכשרות: "היבחנו 5 שעות ברצף - או שתפוטרו"

חברותא עם כומר / רוחמה וייס

נייעס: כך ייראו חיינו אחרי ביאת המשיח  

 

על פי חוות דעת היועץ, עו"ד הראל גולדברג, על מועצת הרבנות להתמקד אך ורק בשאלת כושרם הבריאותי של המבקשים ולא לדון בשאלות מהותיות. עמדתו זו עוררה זעם בקרב החברים שהשתתפו בדיון, אשר טענו כי היא הופכת אותם ל"חותמת גומי", אך הם פעלו על פיה.

 

הרב ריסקין, שלא הופיע בישיבה ורק שיגר בקשה מנומקת בכתב להארכת הכהונה, ימשיך, אפוא, בתפקידו, והרבנות הסתפקה רק בהבעת "מורת רוח" מעמדותיו ההלכתיות. בנוסף הודיעו חברי המועצה על הקמת ועדה שתדון בשאלת הארכת כהונת הרבנים ותמליץ על שינויים שאפשרו לרבנות הראשית לדון גם בשאלות מהותיות הנוגעות לרב הנידון.

 

מלשכתו של הרב ריסקין נמסר בתגובה כי הוא "שמח על הזכות להמשיך ולשרת את תושבי אפרת, כרב העיר, ואת כל הקהל, כפי שעשה כל ימי חייו, תוך מחוייבות מלאה להלכה היהודית ולחוק במדינת ישראל".

 

ובינתיים בניו-יורק

פרשת הרב ריסקין קוממה בשבועות האחרונים גם את יהדות העולם נגד הרבנות הראשית, בטענה כי לאחר שרדפה את רבני האורתודוכסיה המודרנית בחו"ל, כדוגמת הרב אבי וייס מניו-יורק, וכמובן את רבני הרפורמים והקונסרבטיבים, היא פועלת כעת גם נגד רבנים ישראלים המכהנים מטעמה, שכל חטאם הוא שאינם מיישרים איתה קו.

 

בצעד חריג הופיעו יחד רבנים משלושת הזרמים בפני משלחת עיתונאים של ארגון "גשר" שביקרה בניו-יורק בשבוע שעבר, וביטאו את עלבונם שלהם ושל רבנים כמו ריסקין ממדינת ישראל, שבאמצעות הרבנות הממלכתית מעניקה לחוגים השמרנים מונופול על ענייני הדת תוך הדרה ודיכוי של הקולות הליברלים.

 

"הרבנות שמה לה למטרה לעצור גם את המודרן-אורתודוכס בארה"ב", אמר רב קהילת "בית שלום" בלורנס (לונג-איילנד), נח היין, שאירח את המפגש בבית הכנסת שבו הוא מכהן. "זה כמו שקבוצת רבנים בברוקלין תקבע מה צריכים לעשות הרבנים ביוסטון", העיר.

 

ביחס לשלטון החרדים השמרנים במוסדות הדת בישראל, טען הרב היין: "הרי הם בכלל לא סופרים את הרבנות!". לדבריו, "הרבנים בישראל לא מבינים את גודל העלבון שיש לזרמים הלא-אורתודוכסים בגלל נושאי דת-מדינה, וזה רק הולך ומידרדר. אחרי שהרבנות התנכרה לרפורמים והקונסרבטיבים, היא מאבדת עכשיו גם את האורתודוכסיה המודרנית".

 

"הליברלים נדחקים"

הרב הקונסרבטיבי של קהילת "בית אל" המקומית, מתי פורטמן, הינהן בהסכמה. הוא דחה את הקולות מצד תומכי הרב ריסקין שציפו מאנשי הזרם שלו להצטרף למאבקו ברבנות, ורמז כי שתיקת האורתודוכסים ביחס להדרת הרפורמים והקונסרבטיבים הביאה לכך.

 

הרב הרפורמי של "טמפל ישראל אוף לורנס", ג'יי רוזנבאום, סיפר כי קהילתו הקודמת הייתה שכנה לזו של הרב ריסקין, והם אימצו "שיטה של קירוב" זה כלפי זה. רוזנבאום תיאר תחושות עמוקות של תסכול ועלבון בקרב הזרמים הליברלים בארה"ב וקרא לממשלת ישראל לאפשר חופש פולחן לכל היהודים.

 

"הם מרגישים שדוחקים יותר ויותר את כל מי שלא מסכים עם הקו האורתודוכסי השולט", אמר, והזהיר כי הם עלולים בשל כך להפסיק להילחם למען ישראל בזירה המדינית והביטחונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גרשון אלינסון
הרב שלמה ריסקין
צילום: גרשון אלינסון
מומלצים