שתף קטע נבחר

מלאכי מת מפצעיו 13 שנה אחרי שאחיו נהרג

מלאכי רוזנפלד, שנפצע בפיגוע הירי בבנימין, מת מפצעיו בבית החולים שערי צדק. מחבלים ירו לעבר הרכב, אחרי שהוא וחבריו שיחקו כדורסל. ב-2002 נהרג אחיו הטייס בטיול בנחל צאלים: "לקח על עצמו את תפקיד האח הגדול"

 

במרחק "רבע שעה מהבית" נפגע אנושות אמש מלאכי רוזנפלד בפיגוע ירי ליד שילה. היום (ג') נקבע מותו של הצעיר בן ה-25 בבית החולים שערי צדק. הוריו, אליעזר ושרה, ביטאו תסכול רב מחוסר הביטחון שבו הם מצויים לנוכח המצב הביטחוני המידרדר. עוד לפני שנודע על מותו, דיברו ההורים בבית החולים שבו הוא מאושפז. בנם הבכור, שהיה טייס בחיל האוויר, נהרג לפני 13 שנה בטיול בנחל צאלים. הפיגוע אירע לאחר שהצעירים חזרו ממשחק כדורסל.

 

רוזנפלד הותיר אחריו הורים, אליעזר ושרה, ושבעה אחים. בשנת 2002 נפל אחיו הבכור יצחק (מנחם), טייס בחיל האוויר, שנהרג במהלך טיול בנחל צאלים. עם היוודע דבר פטירתו אמר אביו ל-ynet. "הוא ילד מצטיין, פיקח ברמות שכלתן גאון ורגיש. הוא למד באוניברסיטה וסיים את התואר הראשון בפקולטה למצוינות, כלכלה, פילוסופיה ומדעי המדינה. הוא ניצח בהכול והיה מלך העולם. אתמול הוא רק הלך לשחק כדורסל, חזר לישוב ורצחו אותו בדם קר. כשהוא הלך לשחק כדורסל ידעתי תמיד שהוא יזכה. אנחנו בטרגדיה איומה".

 

בן דודו של רוזנפלד, אריאל בר אשר, ספד לו: "מלאכי היה מאוד דומה לאח שלו שנפל, גם חיצונית וגם פנימית. היה נשמה טובה, חברותי, נעים, גאון ומבריק. הוא קיבל 793 בפסיכומטרי. הוא לקח פיקוד על המשפחה לאחר שאח שלו נהרג. עוד חודש הוא עמד לסיים תואר ראשון".

 

לאחר מותו נענתה המשפחה לבקשת המרכז הלאומי להשתלות לתרום את קרניות עיניו של בנם. "זאת מצווה גדולה", אמר האב אליעזר. 

 

יצחק מנחם רוזנפלד, האח שנהרג ב-2002 (צילום: באדיבות אתר יזכר) (צילום: באדיבות אתר יזכר)
יצחק מנחם רוזנפלד, האח שנהרג ב-2002(צילום: באדיבות אתר יזכר)

 

 

היה בדרכו לביתו ממשחק כדורסל ונרצח בפיגוע. מלאכי רוזנפלד (צילום: מחלקת הספורט מועצה אזורית בנימין) (צילום: מחלקת הספורט מועצה אזורית בנימין)
היה בדרכו לביתו ממשחק כדורסל ונרצח בפיגוע. מלאכי רוזנפלד(צילום: מחלקת הספורט מועצה אזורית בנימין)

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

 

האם שרה אמרה שחשוב לה להדגיש "שמאחורי האירוע הזה יש אנשים טובים ופשוטים. יש ילד מדהים שיסיים תואר בהצטיינות באוניברסיטה העברית, ילד שמשחק כדורסל, יש לנו בן בגולני שלחם בצוק איתן. אנשים חושבים שיש מי שגר מעבר להרי החושך ומגיע לו".

 

ההורים סיפרו כי מאז ששכלו את בנם הבכור לפני 13 שנים, "מלאכי לקח על עצמו את תפקיד האח הגדול. יש לו אהבה לילדים הצעירים במשפחה".

 

בשעות הצהריים הציבה המועצה האזורית מטה בנימין תחנת הסעה וביתן שמירה בזירת הפיגוע. הערב יקיימו התושבים עצרת תפילה לרפואת הפצועים ומחאה על הפגיעה בתחושת הביטחון. "במסגרת תחקיר פיגוע הירי הוחלט שנפעל לחיזוק תחושת הביטחון בציר", כתב ראש מועצת מטה בנימין באיגרת לתושבים. "לשם כך יועברו דיוני המועצה שמתכנסת היום ב'עדי עד' למקום הפיגוע, ולאחריה בשעה 20:15 תתקיים עצרת תפילה המונית לרפואת הנפגעים. לא ניתן למפגעים לפגוע בשגרת חיינו".

 

יעלון מאשים את חמאס איסטנבול

על רקע זה נמשכת המתיחות, ואחר הצהריים ביצע איש כוחות הביטחון נוהל מעצר חשוד לעבר פלסטיני במחסום קלנדיה ליד רמאללה. הפלסטיני נפצע באורח בינוני. מעט אחרי השעה 18:00 התקבל במד"א דיווח על ירי בקלנדיה. ממשטרת ירושלים נמסר כי הפלסטיני רץ דרך מעבר כלי רכב לעבר המאבטחים תוך כדי קריאות "אללה אכבר". אחד המאבטחים ביצע נוהל מעצר חשוד כולל ירי באוויר. כשהחשוד המשיך בריצה הוא נורה.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון האשים היום את הרשות הפלסטינית בהסתה שהובילה לפיגועים האחרונים, ואמר שפיגועי הירי הוצאו לפועל על ידי התארגנות של חמאס חוץ, המופעל מאיסטנבול. הוא אמר כי הכסף שעומד מאחורי חמאס בגדה הוא כסף איראני ומנה את הפיגועים האחרונים שאותה התארגנות אחראית להם, ובהם הפיגוע אמש ורצח דני גנון ליד דולב. לדבריו, מדובר במפקדת חמאס שעברה לאיסטנבול אחרי שגורשה מסוריה.

 

"אנשים יושבים בחג בבתים, צופים בתוכניות בטלוויזיה ויוצאים לעשות מעשים", אמר יעלון על ההסתה בתדריך שערך אחר הצהריים לכתבי הצפון. הוא הוסיף כי בעקבות הפיגוע אתמול במעבר רחל הוחלט כי לא תתאפשר עוד כניסה חופשית לנשים להר הבית וגם גיל הגברים שיורשו להיכנס באופן חופשי יעלה ל-50.

 

"הוא ירה חמש שניות"

בפיגוע נפצע גם חננאל (חני) כהן (26) מכוכב השחר. הוא נהג ברכב שעליו ירה המחבל, והוא מאושפז בבית החולים הדסה עין כרם לאחר שספג כדור ברגל. מצבו יציב. לדבריו, בסביבות 22:00 סיימה קבוצת כוכב השחר משחק ביישוב עלי במסגרת הליגה האזורית מטה בנימין: "ב-22:50, בצומת גדעון, בכביש שיורד מהיישוב אש קודש לכיוון ציר אלון, זיהיתי רכב שהגיע מצד שמאל ומגיעה לו זכות קדימה. האטתי ונתתי לו לעבור. הוא נכנס לצומת ובמקום להמשיך בנסיעה הוא האט. ראינו קנה מציץ מהחלון הקדמי שהתחיל לירות. זה היה נשק קצר, נראה כמו מיקרו תבור, אבל הקליעים היו אחרים.

 

"הוא ירה אולי חמש שניות. ניסיתי ללחוץ על דוושת הגז ולסטות לכיוון הנגדי שלו אבל הרכב לא הגיב. אחרי כמה יריות הרכב של המחבלים החל בנסיעה לכיוון דרום. הרכב שלי זחל לכיוון הנגדי. נסעתי אולי 150 מטר ותוך כדי חייגתי למוקד 100.

 

"הבנתי שכולנו פצועים. שני החברים שישבו מאחורה יצאו. מאחורינו הגיע רכב וממנו יצא קצין והתחיל להגיש לנו עזרה. לאחר מכן הגיע עוד רכב ותוך כמה דקות עוד רכב צבאי שהבין מה קורה. אני הייתי במצב הכי טוב יחסית. ניסיתי לדבר עם המשטרה ומד"א ולעדכן אותם במה שקורה. אני לא חושב שעדיין עיכלתי מה קרה. זה עניין של זמן. אני רוצה להגיד תודה לכל האנשים שעוזרים ותומכים. כל החברים שבאו בלי סוף, למשפחה, החברים מהקבוצה והקבוצה היריבה ולעובדי הדסה עין כרם".

 (צילום: סוכנות תצפית) (צילום: סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

זירת הפיגוע הלילה (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
זירת הפיגוע הלילה(צילום: עפר מאיר)
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב לפיגוע הירי: "חודש הרמדאן הופך לנגד עינינו לחודש של טרור ובלהות. טרור הוא טרור הוא טרור, בכל ארץ ישראל: ביהודה ושומרון, בעוטף עזה ובירושלים, ובעולם כולו. אנו נילחם בו בכל הנחישות והעוצמה עד שימוגר מכל שטחה של ארץ ישראל". את הדברים אמר בפגישת עבודה עם שר החוץ של איטליה פאולו גנטילוני שנמצא בביקור בארץ. הנשיא הוסיף כי "דווקא בחודש הרמדאן, יותר מתמיד, צורם בהיעדרו קולה של ההנהגה הפלסטינית וחוסר המעש נגד מתכנני ומבצעי הפיגועים.

 

"הניסיון לזרוע טרור ואימה בכבישים וברחובות הארץ כולה לא יצלח. יהודים ימשיכו לחיות את שגרת יומם בארץ ישראל כולה, מבלי שייאלצו לחשוש לחייהם. אני מתפלל לשלומם של הפצועים וסומך ידי על מערכת הביטחון שתגיע אל כל מפגע ותמצה איתו את הדין".

 

מחקירה ראשונית עולה כי שני מחבלים ארבו ברכב פלסטיני בציר אלון, קטע כביש צדי אך מואר יחסית סמוך להתנחלות שילה. מעט לפני השעה 23:00 הבחינו המחבלים ברכב ישראלי שנוסע לכיוון הנקודה שבה ארבו לו בצד הכביש, ופתחו בצרור יריות לחזית הרכב מטווח קצר. לפחות 15 כדורים בקוטר 9 מ"מ פגעו במכונית הישראלית. 

 

המחבלים המשיכו לירות על הרכב גם לאחר שהנהג ביצע פנייה חדה לכיוון ההתנחלות מגדלים בעקבות ההיתקלות. כעבור 200 מטרים עצר הרכב הישראלי ויושביו שנפצעו הזעיקו סיוע. המחבלים הספיקו להימלט מהמקום במכוניתם. בקטע הכביש האמור, בדומה ליתר הכבישים הראשיים בגדה, יש חופש תנועה מלא לכלי רכב פלסטיניים, והוא לא צפוי להשתנות בעקבות הפיגוע.


פורסם לראשונה 30/06/2015 14:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלאכי רוזנפלד
צילום: גיל יוחנן
"תנו ביטחון". אליעזר ושרה רוזנפלד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים