שתף קטע נבחר

טרור בסיני: הקרבות נמשכים, שוטרים במצור

נמשך מצב החירום בצפון סיני: אנשי דאעש בחצי האי המצרי צרים על תחנת המשטרה בעיר א-שייח זוויד הסמוכה לגבול עם ישראל. קודם לכן תקפו 10 מוצבי צבא והרגו עשרות חיילים ושוטרים. ר"מ מצרים: "מלחמה אמיתית"

מצב החירום בצפון סיני נמשך מאז הבוקר (יום ד'), אז תקפו עשרות חמושים עשרה מוצבים של צבא מצרים והרגו 50 חיילים ושוטרים ופצעו כ-55. שלוחת ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) לקחה אחריות על מתקפת הטרור המשולבת בחצי האי המצרי. סוכנות ידיעות המזוהה עם דאעש טוענת כי במתקפת הטרור נהרגו 80 מכוחות הביטחון המצריים.

 

עוד חדשות בעולם :

רוסיה לא מעבירה גז לאוקראינה: "שישלמו" 

נתקע בגשר. כריסטי איבד התואר במשקל כבד

יוון קורסת: המונים בתור למשיכת כסף

"ילדות שחטף בוקו חראם הפכו לרוצחות "

 

"אנחנו נמצאים במצב של מלחמה אמיתית", אמר ראש ממשלת מצרים איבראהים מחלב בפתח ישיבת הממשלה השבועית על המצב הביטחוני הקשה בסיני וחיסולו לפני כמה ימים של התובע הכללי. הוא הוסיף כי שרי הממשלה יעבירו לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי כמה חוקים לאישור כדי להגביר את המאבק בטרור.

 

תמונות שפרסם צבא מצרים מההתקפות נגד החמושים  ()
תמונות שפרסם צבא מצרים מההתקפות נגד החמושים

 

עשן בסיני כפי שנצפה מעמדה ישראלית בכרם שלום (צילום: AP) (צילום: AP)
עשן בסיני כפי שנצפה מעמדה ישראלית בכרם שלום(צילום: AP)

הבוקר תקפו החמושים האיסלאמיסטים עשרה מוצבים צבאיים, שישה ברפיח המצרית וארבעה בא-שייח זוויד, תוך שימוש בפצצות מרגמה, רימוני יד, רובי תקיפה, רקטות ומכונית ממולכדת. צבא מצרים טוען כי חיסל "22 טרוריסטים".

 

הניחו מטעני נפץ מסביב לתחנת המשטרה

עדי ראייה סיפרו לכלי תקשורת מצריים כי בעיר א-שייח זוויד יש אווירה של מלחמה אמיתית שמתנהלת בין החמושים מדאעש לבין כוחות הצבא והמשטרה. על פי הדיווחים, המחבלים מדאעש מיקשו רחובות בעיר כדי להקשות על תנועת כוחות הביטחון באזור והניחו מטעני נפץ מסביב למטה המשטרה ובכך מונעים מהשוטרים לצאת החוצה.

 

"אנחנו במצור", מסר גורם בתחנת המשטרה בא-שייח זוויד לאתר החדשות Egypt Daily News. למרות כמה דיווחים לא מאומתים במצרים כי העיר כולה נכבשה על ידי המחבלים, הגורם המשטרתי אמר לעיתון: "א-שייח זוויד לא נפלה". רשת אל-ג'זירה הקטארית דיווחה כי החמושים של דאעש מתפרסים ברחובות העיר, אולם לדיווח זה אין כל אישור רשמי. בכלי תקשורת אחרים נטען כי העיר נכבשה, אולם גם לדיווחים אלה אין כל אישור רשמי.

 

כלי תקשורת מצריים דיווח כי המתקפה המשולבת בצפון סיני כללה שלושה פיגועי התאבדות, אחד מהם במוצב ריפאעי. בפיגוע בריפאעי נהרגו ככל הנראה כל אנשי הביטחון במקום.

 

במצב של מלחמה עם ארגוני הטרור בסיני. א-סיסי  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
במצב של מלחמה עם ארגוני הטרור בסיני. א-סיסי (צילום: רויטרס)

חוסל בפיצוץ מכונית ממולכדת בקהיר. התובע הכללי של מצרים הישאם ברכאת (צילום: AP) (צילום: AP)
חוסל בפיצוץ מכונית ממולכדת בקהיר. התובע הכללי של מצרים הישאם ברכאת(צילום: AP)

תושב צפון סיני סיפר ל- Egypt Daily News כי התקיפות שאירעו באותה עת הן "הגדולות ביותר שאירעו בא-שייח זוויד". הוא גם אישר שתחנת המשטרה המקומית נמצאת תחת מצור, הוסיף שהדרך בין אל-עריש לבין א-שייח זוויד נחסמה ודיווח על כמה עשרות הרוגים בשני הצדדים. 

 

דובר צבא מצרים מסר שהקרבות בצפון סיני נגד פעילי הטרור נמשכים כמו גם התקיפות האוויריות באזור. עוד נמסר כי הותקפו שתי נקודות כינוס מרכזיות של פעילי דאעש והושמדו לחלוטין. לא ברור כמה פעילים נפגעו בתקיפה. מקורות ביטחוניים ועדי ראייה סיפרו כי שמעו שני פיצוצים עזים ברפיח המצרית הגובלת עם עזה, אולם נסיבות הפיצוצים עדיין לא ידועות.

 

סיני - שטח הפקר בשליטת ארגוני טרור

אזור סיני נחשב לשטח הפקר שבו פועלים תאי טרור איסלאמיסטיים שאחראים למתקפות רבות שבהם נהרגו מאות שוטרים וחיילים מצריים. התא הפעיל ביותר הוא זה שמסונף לארגון הטרור הסוני דאעש. אחרי שהארגון הקיצוני "אנסאר בית אל-מקדס" נשבע אמונים לדאעש ניכר שהוא שדרג את יכולותיו המבצעיות בפעולות שהוא מבצע נגד הצבא המצרי באזור סיני ומתנהג כצבא לכל דבר. רק באחרונה, למשל, תיעד הארגון טקס סיום הכשרת לוחמים. הארגון אף שדרג את התנהלותו התקשורתית בהכוונת הנהגת דאעש בסוריה.

 

התקרית הקשה בסיני אירעה בשעה שהצבא המצרי, בפקודתו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, פועל למיגור הטרור האיסלאמיסטי בחצי האי. א-סיסי השתתף אמש בהלוויית התובע הכללי הישאם ברכאת, שנהרג בפיצוץ מכונית ממולכדת בקהיר, ונשא נאום תקיף שבו טען כי ההוראה להתנקש בברכאת "הגיעה מכלוב הנאשמים" - רמיזה עבה לאחריות של "האחים המוסלמים" לאירוע הקטלני. א-סיסי איים כי לא יהסס להוציא לפועל גזרי דין מוות ועונשי מאסר עולם בהתאם לחוק, והוסיף שיחמיר את החקיקה הקשורה למאבק בטרור.

 

בימים אלה מציינים במצרים שנתיים להדחתו של הנשיא מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים", בהפיכה צבאית. מורסי הודח על ידי לא אחר מאשר א-סיסי, שאותו מינה לתפקיד שר ההגנה שלו.

 

משרד הביטחון הישראלי מסר כי לאור האירועים הביטחוניים בצפון סיני, מעבר כרם שלום נסגר לפעילות. סגירת כרם שלום נעשתה רק בשל החשש שיהיה ניסיון פגיעה במעבר. גם מעבר ניצנה בגבול מצרים נסגר לתנועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות הביטחון על הכוונת. שוטר מצרי באזור הפירמידות
צילום: רויטרס
מומלצים