שתף קטע נבחר

מחפשים שלום לפני המלחמה בחרם

כנס של המועצה המקומית ניו יורק שחיפש דרכים להיאבק בתנועת ה-BDS גילה שלפני הכל צריך למצוא דרכים לשלום בית בין ארגונים ישראלים

תשוקה. לא בדיוק המילה שהייתם מצפים שתפתח כתבה על כנס שמרכזו הרצאה על ארגון BDS. מצד שני, אם בבוקר יום חמישי אפור, מצטופפים בחדר ישיבות סטנדרטי עורכי דין עם עורכי וידאו, רואי חשבון עם נדלניסטים, סטודנטים ושחקנים, ישראלים או אמריקאים וכולם דרוכים ולהוטים, איזו מילה מתאימה יותר?

 

היוזמה להרצאה נולדה גם היא מתשוקה. רוקסן מופז, ישראלית מקומית שלקחה חלק בכנס מנהיגות ישראלית של המועצה המקומית ניו יורק, שמעה את דבריו של ד״ר אריק הנדל באחד הפאנלים, והבינה כמה חשוב שגם הישראלים המקומיים ירכשו עוד ידע והכשרה על הנושאים הבוערים והמבעירים של ישראל.

 

ד״ר מנדל, אשר מספק אינפורמציה ניתוחים ומחקרים למוסדות כמו הקונגרס, הכנסת, וארגונים שונים, שמח להיענות ליוזמה. במסגרת פעילותיו המשותפות עם ארגון stand with us הגיע להעביר את ההרצאה שהוצאה לפועל בחסות ׳המועצה המקומית ניו יורק׳.

 

במהלך ההרצאה הציג מנדל עובדות חיוניות להבנה עמוקה יותר של פעילות BDS, מה ומי עומדים מאחוריה ומי הולכים אחריה. הוא הציג את הדה-לגיטימציה שנעשית באופן שיטתי לישראל, עיוות המספרים והעובדות, ועל הסכנה שטמונה בכך שהיום בעיתונים הדברים מוצגים כעובדות.

 

(BDS (Boycott, Divest and Sanction, לפי מנדל, לא נלחם נגד ההתנחלויות או הכיבוש אלא פועל להשמדת ישראל. הוא סקר את הדרכים שהובילו להפיכת ההגדרה המחודשת של אנטישמיות שהיום היא אנטי ציונות. ״היום להגיד שאני ציוני זו ממש בושה״, אמר. ״ול-BDS יש חלק בהפיכת הציונות לפשע״. הוא דיבר על ריבוי המדינות שמפירות זכויות אדם וחוקים בינלאומיים וההתייחסות המקלה כלפיהן לעומת ההאשמות הכבדות נגד ישראל.

 

משמאל לימין: ד"ר הנדל, רוקסין מופז, פזית לויתן ואבי פוזניק (moatza.org) (moatza.org)
משמאל לימין: ד"ר הנדל, רוקסין מופז, פזית לויתן ואבי פוזניק(moatza.org)

 

כמעט כל אחד מהנוכחים הביע תרעומת על ההסברה הישראלית וניסה להציע פתרונות משלו, שנשמעים מעובדים היטב. קובי כהן למשל, החליט ליזום באופן עצמאי הרצאות ומפגשי הסברה ישראלית. ״ברמה האישית יצאתי מההרצאה עם רעיון לגייס סטודנטים לא ישראלים או יהודים שיהיו כמו שגרירים, אבל לא דרך עימות עם BDS אלא כדי לערער את אמינותם בקרב תומכיהם״. מאחר ומדובר בהרצאה ראשונה מבין רבות שמתוכננות, קובי חושב שיש להשתמש במידע ולהעביר אותו הלאה. ״כל אחד מהישראלים גם צריך להיות נציג של ישראל. לדעתי ״BDS לא עושים נזק כמו הנזק שעושה התייחסות שלנו אליו״.

 

אחד הדברים שהסעירו אותו ורבים נוספים הוא הבורות לעומת ההתלהמות. ״גם הישראלים כבר לא מכירים את הפרטים. כולל היהודים הליברלים שחובתנו לחמש במידע. רבים מהם משוכנעים שהבעיה תיפתר כשנצא מהשטחים, אבל זה הרבה יותר מורכב, כמו למשל זכות השיבה שמשום מה לא תקפה בשום מקום אחר אבל במקרה של ישראל היא עוברת כבקשה לגיטימית. דר מנדל אמר שמבחינת הקריטריונים הבינלאומיים זכות השיבה תקפה בסך הכל ל-30 אלף פלשתינאים״.

 

כשהנוכחים מנו את הרעיונות היצירתיים שלהם להסברה, ד״ר מנדל נראה שבע ולמוד אכזבות. להמלצתו, מה שאולי יכול להיות אפקטיבי הוא שיתוף פעולה מלא בין הארגונים הישראלים ופרו ישראלים השונים להפצת עובדות ושינוי דעת הקהל.

 

עם עצתו זו פנה גם לגיל גטס, יו״ר הרשת הישראלית של JSTREET בניו יורק. זהו ארגון שנוסד בשנת 2008 כדי להציג עמדה שונה מזו של אייפק בקונגרס האמריקאי ובאוניברסיטאות. ״אנחנו לובי יהודי שתומך בשתי מדינות לשני עמים ואנחנו נותנים לזה ביטוי בקונגרס, במטרה להוכיח שיש עוד דרך ופתרון כזה איננו מעיד על אנטי ישראליות, להיפך״. גטס מספר שבשנים האחרונות השפעתם גוברת ומשנה את הדינמיקה בקונגרס.

 

״זה עשה שינוי והיום הקול שלנו הוא דומיננטי הרבה יותר. כמו שאנחנו חוששים מהנזק של BDS, אנחנו חוששים מהסכנה שבקפאון המדיני ובקביעות הכיבוש. מבחינתנו זו סכנה לבית לציונות ולמדינה. BDS רוצים את זה. הימין חושבים שאפשר לדבר על דה לגיטימציה של ישראל בלי לדבר על הכיבוש״.

 

ד"ר הנדל (moatza.org) (moatza.org)
ד"ר הנדל(moatza.org)

 

גטס, כמו משתתפים נוספים, הזכיר שהאנטי הלא הוגן לישראל לא ישתנה לולא נתייחס לנושא הבוער. ״אנחנו מאבדים סטודנטים שלא מצליחים להזדהות בלב שלם איתנו כעם כובש וחושבים של-BDS יש פתרון לכיבוש, לכן הם גדלים. ככל שישראל ימנית יותר הם גדלים״.

 

בהתייחסות להצעה המושכלת של ד״ר מנדל לשיתוף פעולה, מספר גטס שהיו ניסיונות לעבוד ארגונים בעבר. ״הימין היהודי בארה״ב מושקע במלחמה נגדנו בגלל שאנחנו נגד הכיבוש. מנגד התורמים הגדולים בימין מפעילים לחץ. שלדון אדלסון עשה ועידה בלאס וגאס בלי לשתף דעות נוספות והאווירה מאוד עכורה. הימין היהודי מנסה לעשות לנו דה לגיטימציה. אנחנו פתוחים ומברכים על שיתוף פעולה. כל אלו כשלו בעבר כי בעוד אנחנו חושבים שהכיבוש מסוכן לישראל ולציונות, מבחינת הימין כולם אנטישמים. BDS הם באמת אנטישמים, אבל הם גדלים בגלל הכיבוש, כי בסוף מה שמעניין את הליברלים זה סיום הכיבוש״.

 

למרות תחושת התסכול, במועצה המקומית ניו יורק מסופקים מההיענות והתגובות וכבר מתכננים סמינרים והרצאות נוספות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים