שתף קטע נבחר

ראש יאח"ה אפרים ברכה שם קץ לחייו

הלם במשטרה: החוקר מספר 1, תנ"צ אפרים ברכה, שם קץ לחייו בירייה במכוניתו במודיעין. ברכה, ששמו נקשר בפרשת פינטו, נחשב לחוקר מבריק ולאחד הקצינים המאוימים ביותר. חברו הקרוב, תנ"צ נוימן, סייע באיתור הרכב - ובו הגופה

 

שם קץ לחייו. ברכה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שם קץ לחייו. ברכה(צילום: גיל יוחנן)

החוקר מספר 1 שם קץ לחייו: מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת-ניצב אפרים ברכה, שם הלילה (יום א') קץ לחייו בירייה במכוניתו, ליד ביתו במודיעין. פרמדיקים של מד"א הגיעו למקום, אך נאלצו לקבוע את מותו. קצין המשטרה הוותיק עסק בשנים האחרונות בחקירות חשובות רגישות במיוחד.

 

לזירה הגיעו גם בכירי המשטרה, ובהם מ"מ המפכ"ל ניצב בנצי סאו, והתקשו להתמודד עם המידע. במשטרה שורר הלם בעקבות התאבדותו של הקצין, שנחשב לאחד החוקרים הטובים והמבריקים בארגון. במשך שנים הוא נחשב גם לאחד הקצינים המאוימים ביותר.

זירת ההתאבדות של ברכה, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
זירת ההתאבדות של ברכה, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

ברכה יצא לפנות בוקר מביתו, והדבר עורר דאגה בקרב בני משפחתו. לאחר מכן התקשרו בני המשפחה לחברו הקרוב ביותר תת-ניצב אבי נוימן, שליווה אותו לכל אורך שירותו. הם פנו אליו לסיוע לצורך איתורו. בעקבות זאת נוימן שוחח עם תחנת מודיעין, שהוציאה בדחיפות שוטרים כדי לחפשו. באיכון הרכב הוא נמצא ברחוב עמק האלה במודיעין. נוימן יצא מבית משפחת ברכה עם עיניים דומעות לאחר ששהה עם המשפחה בשעות האחרונות ואמר: "זה יום קשה מאוד, איבדנו חבר".

 

ברכה, נשוי ואב לארבעה, היה בן 55 במותו. בשבוע האחרון נקשר שמו לפנייה שהגיעה למחלקה לחקירות שוטרים על אודות תכתובת בין הפונה לבין הקצין הבכיר. במח"ש גבו עדות מהפונה בנוגע למידע אסור שנמסר לכאורה לנחקרים, אולם ברכה כלל לא נחקר על כך.

 

בהודעה רשמית שפרסמה המשטרה נאמר כי "משטרת ישראל מודיעה בצער רב על מותו של תת ניצב אפרים ברכה. ברכה, תושב מודיעין, ביצע שורת תפקידים במשטרה מאז שנת 1983. בתפקידו האחרון שירת כראש יאח"ה. משטרת ישראל מרכינה ראשה ומשתתפת בצער המשפחה".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מפקד מחוז ירושלים לשעבר במשטרה, ח"כ מיקי לוי, אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "זו באמת אבידה קשה, מכה מאוד כואבת. אפרים היה בין בכירי החוקרים במשטרת ישראל. הוא חקר אישי ציבור ללא חת וחקר בפרשיות מאוד מסובכות. קצין משטרה בדרג הזה נושא על כתפיו כל כך הרבה אחריות ולחצים ולצערי כנראה שהלחצים האלה הכריעו אותו".

 

מקורבו של ברכה, עו"ד ליאור אפשטיין, אמר במשדר: "אני מזועזע לחלוטין. אפי האבא לא יכול היה לעמוד בפער בין איך שהוצג, ולא משנה אם הדברים נותרו מבחנה משפטית, אם נכון או אסור. אנשים שהדימוי הציבורי שלהם הוא רכושם לא יכולים לעמוד בחקירה מתוקשרת".

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פרסם הודעת השתתפות בצער המשפחה על מותו של ברכה. בהודעה נאמר כי "ברכה שירת במשטרת ישראל עשרות שנים, במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק במלחמה בפשיעה".

 

לפני חודשיים גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב שנת מאסר על הרב יאשיהו פינטו, שהורשע בהסדר טיעון במתן שוחד לתנ"צ ברכה. לפי הסדר הטיעון שהתבסס על כתב אישום מתוקן, הרב פינטו הודה במתן שוחד של יותר מ-400 אלף שקלים לברכה, הצעת שוחד בסכום דומה ושיבוש מהלכי משפט. כמה מחסידיו של פינטו הקימו באחרונה דף פייסבוק תחת הכותרת "צדק תרדוף" ובו תקפו את ברכה בחריפות.

סמוך לביתו של ברכה במודיעין, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
סמוך לביתו של ברכה במודיעין, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

 

ברכה עם פינטו ()
ברכה עם פינטו

בשנה שעברה נדחתה עתירה נגד מינויו של תנ"צ ברכה למפקד יאח"ה. שלושה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, קבעו כי ברכה ראוי למינוי בשל הישגיו במשטרה. תחת פיקודו ביאח"ה התנהלה בין היתר חקירת השר סילבן שלום, פרשת הרפז וחקירתו של השר לשעבר בנימין בן אליעזר.

 

במקביל, הוא התמודד עם עתירה שדרשה לפסול את מינויו בשל אירוע שהתרחש לפני 15 שנה, ובמסגרתו תבע מקור משטרתי פיצויים לאחר שנחשף במהלך חקירה. העותרת, שזהותה לא פורסמה, טענה כי הביקורת המקצועית שהוטחה אז בברכה פוסלת אותו מלשמש בתפקידו הנוכחי.

 

השופטים החליטו כי אין מקום להתערב במינוי של ברכה. הם ציינו כי המדינה והפרקליטות התנגדו להחלטת בית המשפט בזמנו, אך לא הגישו ערעור לאחר שלא מצאו ראיות שיאפשרו זאת. הם ציינו עוד כי ראיות חדשות שהתגלו הצביעו על כשלים חמורים, שאינם קשורים בברכה, והיה בהן לכאורה כדי לשפוך אור ולשנות את ההחלטה של השופט.

 

"נדמה שגם העותרת אינה חולקת על כישוריו המקצועיים של המשיב, על ניסיונו ומגוון התפקידים הבכירים והמורכבים שאותם מילא לאורך שירותו הממושך במשטרה", קבעו השופטים. "נראה כי אכן לא היה מקום ליתן משקל מכריע להחלטת השופט בעניינו של ברכה, ועל כן גם לא נפל פגם באופן שבו איזנו המשיבים בין השיקולים הרלוונטיים להחלטה בדבר המינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים