שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כשבן משפחה סובל ממחלת נפש ומסרב לקבל עזרה

  בן משפחתה של סופרת הילדים זוהר אביב סובל ממחלת נפש, אך אינו מוכן לקבל את עזרת הקרובים לו שכואבים את כאבו. תחושת האשם וחוסר האונים הביאו את זוהר להתנדב בעמותת אנוש ולעזור לאחרים

  בני המשפחה של הסובלים מקשיים נפשיים גם הם זקוקים לעזרה. השיחה עם סופרת הילדים והנוער זוהר אביב, מזכירה לכל אחד מאיתנו את ההתמודדות הקשה שיש למשפחה במקרים בהם קרוביהם סובלים ממצבים נפשיים קשים.

   

   

  לא פעם המצב הנפשי של בן המשפחה הוא לא כמו שהיינו רוצים, ולא פעם תחושת חוסר האונים היא רבה. במקרים האלה כל מה שנותר לבני המשפחה לעשות למען בריאות הנפש הוא לשמור על רווחתם, לנסות ולסייע לסובלים. וזה אומר להיפגש עם אנשים במצב דומה, להיעזר בחברים ובמשפחה קרובים, להתייעץ עם אנשי מקצוע, ולהיתמך זה בזה.

   


   

  הרפורמה תקרב את הטיפול הנפשי לטיפול הפיזי

  במהלך העונה לא התייחסנו לרפורמה בבריאות הנפש המתחילה את צעדיה בימים אלו. אף אחד אינו יודע כיצד תשפיע הרפורמה על מערך הטיפול בבריאות נפש בישראל אך היא תקרב את הטיפול הנפשי לטיפול הפיזי.

   

  המשמעות היא שגם רופאים כלליים ורופאים מומחים מתחומים שונים יחשפו יותר לבעיות הנפשיות של מטופליהם. עבורנו הרופאים זו הזדמנות להתייחס בכבוד למכלול הבעיות של האדם, הזדמנות שלא לזלזל בתלונותיו של אדם מכיוון שיש לו בעיה נפשית, הזדמנות לכבד את העובדה שכל אדם רוצה להרגיש טוב יותר ובתנאים אלו הוא גם יכול.

   

  הטיפול בבעיות נפשיות אינו רק פסיכיאטרי, כמו שהוא אינו רק פסיכולוגי. השילוב של תיפקוד חברתי, תעסוקתי ואישי, זה אומר ניהול חיים מלאים ומספקים יחד עם טיפול פסיכיאטרי שמקל על הסימפטומים ויחד עם טיפול פסיכולוגי שגם מקל על הסימפטומים וגם עוזר לחיים להיות נסבלים יותר, כואבים פחות, ועוזר לכל אחד למצות את עצמו כפי שהוא בוחר.

   

  לקראת הסיום של העונה השלישית של יד על הלב, זו הזדמנות להודות לכל האורחים שהסכימו להיחשף בעונה הנוכחית ולספר את סיפורם בלי פחד. למדתי מהם רבות על התמודדות עם מצבים קשים יותר וקשים פחות.

   

  אני שב ומודה לעמותת אנוש. ראשית, על עבודת הקודש היומיומית שהם עושים. ובנוסף, על שיתוף הפעולה יחד עם ערוץ הבריאות של ynet בהפקת הסדרה, שעל פי התגובות המגיעות מכם הצופים אכן מצליחה להפחית סטיגמה ולקרב לבבות.

    

  תודה לצוות הקליניקה המלווה אותי ומאפשר לי לעזור לאנשים רבים להרגיש יותר טוב.

  ותודה לכם שציפיתם, שהערתם ושהתרגשתם.

   

  כל המשתתפים בסדרה אינם מטופלים של ד"ר אילן טל. רובם קשורים לעמותת אנוש, אשר בחרו לדבר במטרה לטפל בסטיגמה שיש למטופלי הנפש בישראל, כחלק מפרויקט "יד על הלב". קראו עוד על פעילות העמותה באתר הפרויקט "יד על הלב " ובאתר אנוש

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זוהר אביב. "כל בני המשפחה מסביב קמלים, והוא לא רוצה עזרה"
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים