שתף קטע נבחר

גברת או אדון: הלטאה שמשנה את מינה בחום

חוקרים מצאו שלטאות מסוג Bearded Dragon משנות את מינן עם עליית הטמפרטורות והופכות מזכר לנקבה

אם אתם לא יכולים להתרגל לחום - תשנו מין. כך לפחות קורה אצל סוג מסויים של לטאות ממין זכר באוסטרליה. מסתבר שלטאות אלו משנות את מינן והופכות לנקבות פוריות במזג אוויר חם.

 (צילום: ארתור ג'ורגס) (צילום: ארתור ג'ורגס)
(צילום: ארתור ג'ורגס)
עבור חלק מהזוחלים כגון נחשים ולטאות רבות, כרומוזומי מין הם שקובעים את מין היצור, זכר או נקבה. עבור זוחלים אחרים כמו תנינים וצבים ימיים - המין נקבע על ידי טמפרטורה. כמו אצל בני אדם, גם להם יש כרומוזומי מין, Z ו-W. שילוב של ZZ יוצר זכר ו-ZW נקבה. אבל אם ביצי זכר חשופות לטמפרטורה של מעל 32 מעלות, ההיגיון משתבש והעוברים הופכים לנקבות.

 

קלייר הולוליי, מאוניברסיטת קנברה באוסטרליה, שהשתתפה במחקר היצורים, הסבירה כי מתוך 131 לטאות שנבדקו, ל-11 לטאות לא היה כלל כרומוזום W. כולן היו בעלות השילוב ZZ וזו הייתה הפעם הראשונה בה החוקרים הבינו את התהליך הזה של שינוי המין אצל לטאות. הולוליי וצוות החוקרים שלה מצאו כי לנקבות ה-ZZ יש השפעה על התרבות הלטאות. מסתבר שהן פוריות הרבה יותר מלטאות ה-ZW, ומטילות הרבה יותר ביצים מהן.

 

מאחר והלטאות המדוברות הן ZZ וגם הזכרים, התוצאה היא שהתרבות שני הסוגים יוצרת צאצאים שהם למעשה זכרים מבחינה גנטית. הם איבדו לחלוטין כרומוזום שלם בדור אחד.

עם שינוי האקלים, כמובן שהמין יכול שוב להשתנות. מאחר ולאמהות ZZ יש יותר ביצים, והביצים מסוג ZZ שנחשפות לחום הופכות לנקבות, גלי החום שבאזור בו חיים היצורים יכולים לגרום להכחדת המין הזה של לטאות. זאת משום שלמרות שמצויים כרומוזומים גבריים בשפע, רוב היצורים הופכים לנקבות בשל החום, וכך קשה להן להתרבות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארתור ג'ורג'ס
גבר או אישה?
צילום: ארתור ג'ורג'ס
מומלצים