שתף קטע נבחר

לראשונה: נשללה הטבת מס לעמותה "שמטבילה יהודים לנצרות"

ועדת הכספים סירבה פה-אחד, באופן תקדימי, לאשר את הקלת המס לעמותת "יחד רמת השרון", בטענה כי מדובר בעמותה מיסיונרית. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אם היינו מאשרים את ההטבה לעמותה הזו, המשמעות הייתה שהמדינה מעודדת גיוס תרומות לפעילות שחותרת תחת יהדותה של המדינה"

עמותה מיסיונרית? אין הטבת מס: לראשונה, סירבה ועדת הכספים בראשות ח"כ הרב משה גפני ("יהדות התורה") לאשר הטבת מס לעמותה המטבילה יהודים לנצרות. "החוק אוסר להטביל יהודים לנצרות", אמר, "והמדינה לא צריכה לממן גופים הפועלים בניגוד לחוק".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

במהלך דיון שעסק במתן הקלות במס לעמותות (מה שידוע כסעיף 46 לפקודת מס הכנסה), נבחנה רשימה של 55 עמותות שהגישה רשות המיסים לוועדה. עמותת "יחד רמת השרון", שעוסקת על פי הודעת ועדת הכספים, בהפצת הנצרות - הוצאה מרשימת העמותות הזכאיות לסעיף 46.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

ההחלטה התקדימית התקבלה היום (ד') פה-אחד, לאחר שבכנסת הנוכחית ניתנה לוועדת הכספים לראשונה הסמכות לשלול את ההטבה, זאת לאחר שעד לכנסת ה-18 היה עליה לאשר כמיקשה אחת את כל העמותות שהדרגים המקצועיים המליצו עליהן לאחר בדיקה (בכנסת ה-19 הייתה לוועדה סמכות מוגבלת לעכב את ההטבה לעמותות מסוימות).

 

"לא נחזק את פעילותם"

"עמותה שמטבילה יהודים לנצרות, פועלת בניגוד לחוק, ובוודאי שלא צריכים לחזק את פעילותה", טען יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני. "הוא הוסיף כי מדינת ישראל חייבת לבדוק אם היא רוצה לסייע למטרות שלשמן היא קיימת.

 

אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
אילוסטרציה: משה מילנר, לע"מ

 

"ארגון שמטביל יהודים לנצרות מבצע דבר שהחוק במדינה אוסר", אמר, "אם היינו מאשרים את ההטבה לעמותה הזו, המשמעות הייתה שהמדינה מאפשרת ואף מעודדת גיוס תרומות לפעילות מיסיונרית שחותרת תחת יהדותה של המדינה".

 

"לא יתכן שהמדינה שמה לה למטרה לעזור למי שמטבילים יהודים לנצרות. כל עמותה שיתגלה לגביה, כי היא פועלת בניגוד לחוק, לא נאשר לה את ההטבה מתוקף סעיף 46".

 

גפני הבהיר בדיון כי הוא מתנגד להכנסת שיקולים פוליטיים בהחלטות הוועדה, ומרגע שהגורמים המקומיים אישרו עמותה מסוימת, הוא לא רואה לנכון להתערב ולשלול את עמדת הוועדה ביחס למטרות אותה העמותה. לדבריו, כיו"ר חרדי הוא אישר תמיד הטבות לעמותות רפורמיות וארגונים פלורליסטיים אחרים שהוא מתנגד לדרכם. אך בנוגע לעמותת "יחד רמת השרון" אמר, כי השיקול היה אך ורק הפעילות הלא חוקית המתקיימת בה, בלי קשר להשקפת עולמו הדתית והפוליטית.

 

סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, מקנה פטור ממס על תרומות לעמותות חברתיות. הוועדה אישרה את ההטבה ל-54 העמותות שסקר מנהל מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, בפני חברי ועדת הכספים. הרשימה אושרה פה-אחד על ידי כל חברי הוועדה, כמו גם הוצאתה של "יחד רמת השרון" ממנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לא קשור להשקפת עולמי הדתית. ח"כ הרב משה גפני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים