שתף קטע נבחר

לספורטאים הדתיים נמאס: "דורשים הזדמנות שווה בתחרויות"

בגיל 14 התנפץ חלומו של עודד רביבי, כשהבין שהשתתפות בתחרויות ארציות ושמירת שבת לא הולכות ביחד. אבל גם מפח הנפש שחווה לא גרם לו לחסוך מששת ילדיו את החוויה - וכולם עלו על בגדי ים. עכשיו הוא נאבק למענם: נגד הדרת דתיים מהספורט בישראל, ובעד ביטול תחרויות בשבת

כבר בגיל שנה וחצי קפץ עודד רביבי למים. הפעוט מירושלים התאהב בשחייה, ובילה שעות בבריכה, מייחל ליום שבו יהפוך לספורטאי מקצוען. כשמלאו לו שש שנים הצטרף למועדון "הפועל" בעיר, והחל לחתור ולפרפר ב"ימק"א" המיתולוגית – עד שבגיל 14 החלום התנפץ: עודד הבין שהשתתפות בתחרויות ארציות ושמירת שבת לא הולכות ביחד – ויצא מהמים לקריירה חדשה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

לימים פנה לעשייה ציבורית, והתפרסם כראש המועצה המקומית אפרת, אבל על השאיפה של ילדיו להתמיד במסלול שנטש – הוא כבר לא מוכן לוותר.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

הדיון שנערך בצהריים (ג') בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, על מצוקתם של שומרי השבת בספורט המקצועני - החזיר את רביבי בן ה-46 עשרות שנים לאחור: "כל הילדוּת שלי הייתה מושקעת בבריכה, זה היה דבר משמעותי בחיי, והשקעתי בו הרבה מאוד זמן ואנרגיה".

 

"התחרות שלהם בחלק מהמקצים היא לבד, נגד השעון, ולא מול שחיינים אחרים". עמיעד רביבי מתחרה ()
"התחרות שלהם בחלק מהמקצים היא לבד, נגד השעון, ולא מול שחיינים אחרים". עמיעד רביבי מתחרה

 

"כשהתחלתי להגיע לרמה מקצוענית, הבנתי שאני נמדד על פי תוצאות של תחרויות ארציות שנערכות בשבת – ופרשתי משחייה תחרותית", שחזר. "הבנתי שבלי זה כל המוטיבציה יורדת". לדבריו, באותו זמן לא הייתה מודעות לזכותם של שומרי שבת לשוויון הזדמנויות בספורט: "כילד קיבלתי את זה כמובן מאליו: או שאתה מחלל שבת, או שאתה מסתפק בשחייה חובבנית ובאופן עצמאי בלבד".

 

"זה פוגע בהם מנטאלית"

אבל גם מפח הנפש שחווה בנערותו לא גרם לעודד לחסוך מששת ילדיו את החוויה – וכולם עלו כמותו על בגדי ים. על שני הגדולים המשרתים בצבא נכפה "פסק זמן", אך ארבעת אחרים, בגילאי 15-8, הם שחיינים מקצוענים. עמיעד (13) ישתתף בעוד כשבועיים בארבעה מקצים באליפות ישראל, לאחר שהצטיין במוקדמות, ובאחד מהם הגיע למקום השני.

 

"יש בספורט עוד ערכים חיוביים חשובים מעבר לתחרות, ולכן הכנסתי אותם לזה", מסביר רביבי את ההחלטה, "ומעבר לזה, המציאות היום היא מעט טובה יותר ממה שהייתה בזמני: אליפות ישראל לשחייה מתקיימת באמצע השבוע, וגם במוקדמות מאפשרים לשומרי השבת לשחות ביום חול".

 

הגיע למקום השני, ורוצה להגיע רחוק. עמיעד רביבי בן ה-13 ()
הגיע למקום השני, ורוצה להגיע רחוק. עמיעד רביבי בן ה-13

 

עם זאת, הוא מדגיש, על אף השיפור היחסי - המצב לא אידיאלי: "התחרויות המוקדמות נערכות בימים שישי ושבת, אבל הילדים שלי יצטרכו לשחות את כל המקצים בשישי ולא יוכלו לנוח בין אחד לשני כמו החברים שלהם".

 

"בנוסף, התחרות שלהם בחלק מהמקצים היא לבד, נגד השעון, ולא מול שחיינים אחרים, ורק למחרת משווים בין התוצאות וקובעים מי עולה לשלב הבא. זה פוגע בהם מנטאלית, כי כך אתה לא רואה מה עושים מי שמימינך ומשמאלך, ואז היכולת שלך לתת מעצמך מוגבלת".

 

עודד רביבי הצטרף למאבק הספורטאים והוריהם, והוא משוכנע כי את הלחץ על האיגודים בענפי הספורט השנים יש להפעיל דרך הממשלה. הוא אומר כי זו גם המחשבה שעומדת מאחורי העתירה שהוגשה לבג"ץ בדרישה להפסיק את תקצוב התחרויות הלאומיות שנערכות בשבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמיעד רביבי
ויתר, אבל לא עוד. עודד רביבי
מומלצים