שתף קטע נבחר

נשיא הרפורמים: "אנו פועלים למען ישראל - והיא שוללת את יהדותנו"

היהודים הרפורמים בארה"ב זועמים: חוק הגיור טורפד, בתי הדין עוברים לשליטת ש"ס - ושר הדתות משתלח בהם. בראיון מיוחד ל-ynet מאשים נשיא התנועה הרפורמית - הגדולה ביותר ביהדות ארה"ב - כי הממשלה מנתקת את הקשר עימם: "משמעות ההחלטה בנושא הגיור היא אובדן גדול לעם היהודי"

 

 

בתי הדין הרבניים עברו לידי ש"ס ורפורמת הגיור טורפדה - ויהדות ארה"ב זועמת. רק 10% מיהודי ארצות הברית הם אורתודוכסים, לעומת 35% רפורמים, על פי מדד ה"פיו", ואלה מהווים את הזרם הגדול בקרב יהודי אמריקה הצפונית. גם התבטאויותיו החוזרות של שר הדתות נגד הרפורמים, לא מסייעות להידוק הקשרים הנפרמים בין יהדות התפוצות לישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בראיון מיוחד ל-ynet אומר נשיא התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס, כי "הדילמה הקשה שלנו היא שאנו אוהבים ללא תנאי את מדינת ישראל". לדבריו, "אני ועמיתיי בכל צפון-אמריקה מגוננים על ישראל כל יום – ואז מדינת ישראל פועלת באופן ששולל את היהדות שלנו. זה מאוד כואב".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"אנחנו לא מתרחקים מישראל, כי אנחנו אוהבים את ישראל ומחויבים לשלומה", הרב ג'ייקובס מדגיש. "אבל זה יהיה מבורך מצד ישראל אם היא תקבל באופן רשמי את כל היהודים מכל הזרמים. אני מאמין שזה מקומה של המדינה להפגין את הכבוד הבאמת ראוי הזה, שיסייע לחיזוק הקשרים בין התפוצות לבין ישראל".

 

"שר הדתות? אני דואג יותר מהחלטות הממשלה"

שר הדתות, דוד אזולאי (ש"ס), הסעיר את העולם היהודי החודש כשהתבטא נגד התנועות הלא אורתודוכסיות. יממה לאחר ששב ואמר בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל, כי אינו יכול לקרוא

לרפורמים יהודים ("יהודי רפורמי, ברגע שהוא לא הולך על פי דת ישראל... אני לא יכול להרשות לעצמי להגיד עליו שהוא יהודי") – ונשיא הרפורמים פסימי מתמיד: "אני מקבל את החינוך שלו, אבל אם הוא לא יכול לקבל את שאר הזרמים ביהדות, אני לא יכול להאמין שהוא ימלא את תפקידו באפקטיביות ובאחריות", הוא אומר.

 

"אני לא מבין איך מישהו יכול להחזיק באחריות על קשת החיים הדתיים בישראל, ולהחזיק בו בזמן בדעות מלאות בורות ושנאה כלפי מי שאינו אורתודוכס, ובמיוחד יהודים רפורמים", הרב ג'ייקובס מוסיף.

 

"זה דבר אחד אם דבריו של השר אזולאי היו דעותיו האישיות, ואז הייתי מכנה אותן בוֹרוּת. הסכנה האמיתית היא שהוא יושב בממשלה הישראלית. דיבור שונא ומפלג הוא מאוד בעייתי – אבל מה שמדאיג אותי ואת תנועתי אפילו יותר, הן ההחלטות שהממשלה לקחה".

 

ג'ייקובס מדגיש כי "אנו מוטרדים מאמרתו של השר אזולאי, אבל אנחנו יותר דואגים ממעשיו... החלטת הממשלה בנושא הגיור אומרת שיהיה יותר קשה, יותר בעייתי ויותר כואב לאנשים להיכנס לעם היהודי, וזה אובדן גדול עבור העם היהודי, והחלטה מוטעית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם גלאי
הרב ריק ג'ייקובס
צילום: נועם גלאי
צילום: גיל יוחנן
"דעות מלאות בורות ושנאה". על שר הדתות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים